Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce Ayasofya cami olmalı mı?

Fransızların Paris camiini kiliseye, Japonların Tokyo camiini budist tapınağına dönüştürmelerine bir itirazınız olmayacaksa neden olmasın. Bence işgalci devlet hangi dinden halka sahip olursa olsun işgal edilen ülkedeki dini mabetler olduğu gibi bırakılmalıdır, dönüştürülmemeli, müze de yapılmamalı hatta korunmalıdır. Kendinizi bir anlığına minarelerini yıkıp kendi ülkesindeki bir camiiyi kiliseye dönüştüren bir Hristiyan'ın yerine koyun ve düşünün yapılan şeyin etik olup olmadığını... .
  • Paylaş
Bence Ayasofya tarihiyle güzel dini içeriğiyle değil. Bu şekilde kalmalı diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Olsun, olsun fakat cami olursa bu camiyi müslümanlardan kim koruyacak? ! Ne yazık ki tarihi değerlerine sahip çıkamayan ve önem vermeyen bir toplumuz. Eğer Ayasofya günde beş vakit ibadet yapılan bir cami olursa ömrü en fazla 50 yıl olur. Çünkü cami adabını, dahası cami olmasıyla birlikte tarihi mekan adabını bilmiyoruz.

Yaptığım eleştiri toplumsal eksikliğimize yönelik. Bunun dışında asıl fikre gelirsek bence cami olmalıdır. Çünkü kilise olarak kullanıldığı kadar cami olarak da kullanılmıştır. Ayasofya hristiyan yapısıdır derler fakat baktığınızda onun müslüman bir hüviyete büründüğü rahatlıkla anlaşılabilir. Avrupa'da çok eski cami olup da günümüzde varlığını cami olarak sürdüren hiçbir yapıya rastlayamazsınız. Ya yıkılmışlardır ya da değiştirilmişlerdir. Müze olarak da kalmamışlardır. Ayasofya'nın müze olarak kalması ise bir Avrupa dayatmasıdır. Bence Ayasofya cami olabilir. Hatta kullanımdan ötürü zamanla yıpranmaya karşı sadece cuma namazlarında, perşembe gecelerinde ibadete açık olması gayet iyidir.
  • Paylaş
Cem Evi olsun! Türkiye'de bildiğim kadarıylae Aleviler de var. Onlar da Müslüman. Madem ki illa ki bir dini mabedi yıkmak bozmak ve işgal etmek konusu, yığınla cami var. Müslümanlık kendi içinde bile bölündü ama yine de buna karar veren birinin taraf tutmaması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki böyle birşeye dvlet karar verilecekse. Halkları arasında din farklılığı gözetmeyen biri eğer Hristiyanlık ibadethanesini yıkıp Müslümanlaştırmaya karar verirse pek tabiki bunu Cem Evi de yapabillir değil mi? ; )
  • Paylaş
Olmalı mı olmamalı diye tartışmak pek mantıklı değil. Fetih den önce kilise olan Ayasofya, fetihin ve Fatih 'in ganimeti olarak (Savaş hukuku) camiye çevrildi. Yani zaten cami olarak kalması gerekirdi. Ne zamanki yeni bir Fatih çıkar alır, o zaman bu soru sorulur. Yani Zaten camii idi, neden değişsin ?
  • Paylaş
İslamiyet bir hoşgörü dinidir. Buna riayet eden atalarımız gibi biz de bunu sürdürmeliyiz. Bence kilise olarak kalmalıdır.
  • Paylaş
4

Ayhan Yıldız, Benim Ayasofya için bir kararım yok ama Ayasofya yı fetihden sonra hiç kilise olmadı. Atalarımız camiiye çevirdiler, Cumhuriyet yöneticileri de müze ye.

Sevgiseli, Ben daha önce yapılan fetihlerde fethettiği yerin halkının dini inancına karışmayacak kadar hoşgörü sahibi atalarımızdan bahsediyorum.

Ayhan Yıldız, Haklısın, ama bu nokta da Ayasofya bir istisna. camiye çevrilmiş. Ben hoşgörüye çok inanmak isteyen birisiyim, dini boyutunu bilemem ama hem namaz kılmak siteye camii, hem ayin yapmak isteyene kilise hemde gezmek isteyene müze yapılabiliyorsa alsana paylaşımcılık al sana hoşgörü.

Sevgiseli, Sesler birbirine karışır olmaz ki. :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

642 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt