Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce BDP ve HDP, Türkiye'nin yakın ve uzak geleceğinde ne derece etkili olabilir. Ayrıca her türlü siyasi gelişmenin ne kadar belirleyici etmeni olabilir?

BDP kurulduğu günden bu yana DTP'nin devamı olarak Türkiye'de önemli gelişmelere imza atmış bir partidir. Kısa zamanda tabanını genişletmesi ve çözüm sürecinin başlatılması için verdiği çaba gerçekten kayda değerdir. Öte yandan yerel seçimlerin AKP'den sonraki galibi BDP'dir. Bu yüzden bu seçimler göstermiştir ki: Başbakan'ın Cumhurbaşkanı olup olamayacağı BDP ve HDP'nin ona destek olmasına bağlıdır.

Türkiye'nin özellikle Suriye'deki politikalarında BDP'nin oynayacağı rol çok fazla olacaktır. Sadece bununla sınırlı da değil, bu gün pek çok kesim tarafından kabul edilen bir gerçek daha var ki, çözüm süreci gibi hassas bir konuda iktidarın çözüm ortağı olmasına rağmen AKP'ye en sert ve en doğru muhalefeti de BDP yapmaktadır. Bu nedenle BDP, Türkiye demokrasisinin önemli sac ayaklarından birisi haline gelmiştir. Buradaki başarı da iyi siyaset yapıyor olmalarıdır.

BDP'nin çatı partisi HDP ise bu anlamda parti içindeki demokrasiyi geliştirebilmek adına yapılmış önemli bir adımdır. BDP'ye yönledirilen Türkiye'yi temsil etme eleştirilerine karşılık gerçekleştirilen somut bir adımdır. Ne kadar başarılı olacağını elbette gelecek günler tayin edecektir. Burada amaç Türkiye'nin sosyalist solunu birleştirmektir.

Bu gün Türkiye'de BDP, her ne kadar Abdullah Öcalan'ın gölgesinde olmakla eleştirilse de kabul edilmesi gereken bir şey var ki, amaç ve hedeflerine bağlı ve bu anlamda ayakları yere basan bir partidir. Temel hedeflerinin ne kadar doğru olduğu elbette tartışmaya açıktır, fakat yeni yapılan yerel seçimler gösterdi ki, BDP ve HDP Türkiye'nin kulak verilmesi gereken en önemli partilerindendir.

Bu anlamda AKP, CHP ve MHP Türkiye'nin yakın ve uzak geleceğinde ne derece etkili olacaksa BDP ve HDP'de o denli etkili olacaktır.
  • Paylaş
Çözüm sürecinin başlamasını sağlayan ve devamı için de taleplerde bulunduğu için ve etkili bir siyaset yürüten bir oluşumdur. Dolayısıyla kayıtsız kalmıyor Türkiye'deki başta Kürt sorunu, eşitlik vb birçok konuda. Artık Türkiye'deki herkes bıkmış bu sorundan ve herkes çözüm istiyor. Dolayısıyla BDP ve HDP Türkiye'nin siyasi gelişiminde etkili olmak durumundadır ve bunun için de belirleyici etkili bir siyaset ile Türkiye'nin siyasi ve demokratik gelişiminde etkili olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

191 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları