Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce bilgi mi doğuştan gelir yoksa bilgiyi edinme yeteneği mi?

Filozoflar bir kısmı tüm bilginin doğuştan geldiğini sadece hatırlamadığımızı öğretmenin bu hatırlamaya yardımcı olduğunu aslında yeni birşey öğretmediğini savunurlar. Bir kısmı ise bomboş bir levha gibiyizdir zamanla üzerini doldururuz derler. Benim kanaatim ise insan dünyaya az bir bilgi ile gelir. Bu bilgi bilgiyi nasıl işleyeceği bilgisidir çünkü hiçbirşey sıfırdan öğrenilmez hep bir öncekinin üzerine inşaa edilir ve beyin kendisinde mevcut olmayan bir bilgiyi ancak kendinde ki bilgilerle kıyaslayarak anlamdırabilir. O halde insan dünyaya hiçbir bilgiye sahip olmadan geliyorsa ilk gördüğünü neye nazaran işleyerek kaydedecektir. Kısacası veritabanı hazırlanmış, tablolar ve tablonun özellikleri belirlenmiş sadece tabloların içi boş. Hayatta o tabloların içini doldurmak oluyor.
  • Paylaş
Bilgi edinme yeteneği yani zeka doğuştan gelir. Bilgi olarak, algıladığı sesler ve belki ana karnından hafifçe geçen ışıklar hariç neredeyse boş bir defter gibi doğar her bebek.

Eğer diyorum bilgi doğuştan gelseydi hayatını öğrenmeye adamış olan Sokrates "Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir" demezdi. Bu sözden anlayacağımız hayat boyu sırf bilgi edinmek için yaşansa dahi devede kulak kadar bile toplam bilgiden pay edinilemiyor.
  • Paylaş
Bilgi doğuştandır. Buna katılıyorum
çünkü deneyimlerle zaman içinde hatırlanır.
  • Paylaş
Bilgi doğuştan varsa çok çalışıp başaramayan insanlar nüçün var yea : /
  • Paylaş