Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilimsel dergilerin pahalı olması, insanların bilimi öğrenmelerini etkiliyor mu?

Bilimle ilgili bilgi edinmek yalnızca merakla ilgili bir şeydir bence.Bilimsel bilgilerin özünde merak eden insanlar ve merak duygusu vardır.Bu merakın sonucunda bir takım sonuçlar ortaya çıkar.Eğer merak duygusu yok ise okumak da akıla gelmez.Bu yüzden pahalı olmaları ile bağdaştıramayız.Zaten pahalı demek yanlış bence bilimsel dergiler ortalama 5-10 tl arasında değişiyor.Ayda 10 tl bir dergi için pahalı değil kesinlikle.. Bknz:

Dergi
  • Paylaş
Bilgi teorik olarak paha biçilemez bir kavramdır. Bilgiyi edinmek de bilgiyi paylaşmak da maddi olarak ölçülebilecek kavramlar değil. Durumun manevi boyutu daha fazla. Ancak yinede siz ufacık bir bilgiyi bile doğru adımlarla çok uçuk paralara çevirebilirsiniz. Tabi önemli olan şey para ise.
Bir bilgiyi edinmenin günümüzde bir çok yolu mevcut. Sınırsız bir kaynağa sahibiz internet gibi. Ancak söz konusu bilgi "bilimsel bilgi" olunca durum değişiyor. Araştırmalar, çalışmalar dünya üzerinde son hızla devam ediyor. Devam eden çalışmalar ile ilgili de dergilerde, online ortamda bir sürü bilgi paylaşılıyor. Maalesef ki ülkemiz bu konuda çok eksik. Yine de buna rağmen sayılı birkaç bilim dergisi edinip birkaç bilgi edinebiliyorsak ne mutlu bize.
Bunlarla birlikte bir dergi çıkarmak asla kolay bir iş değil. Müthiş bir ekip çalışması ve araştırma gerektiriyor ki, bu alanda insanlara birşeyler sunmaya çalışanların emeklerine son derece saygı duymamız lazım. Bir dergide yazarlık yaparak zengin olan birini gördünüz mü? Aldıkları ücretler emin olun harcadıkları çabanın karşılığı değildir ve buna katlatmalarının yegane sebebi manevi hazdır.
Bu tabiki benim düşüncem.
Bilimi öğrenmek isteyen insanı ülkemizdeki bilimsel dergilerin çok fazla tatmin edemeyeceği de acı bir gerçek. Yabancı dilini (başta ingilizce) yeteri kadar geliştirirse eğer ücretsiz olarak yayın yapan yabancı kaynaklı bir çok bilimsel web sitesini takip edebilir. Hatta ülkemiz de bir bilim adamı olabilmek adına üniversitelerde doktora seviyesinde başlamanız için yeterli seviyede ingilizce şart koşulmaktadır. Bunun sebebi de sadece Türkçe ile maalesef ki bir sonuca varamayacağı, kendi çalışmalarını ve dünya üzerinde ki çalışmaları aktif olarak takip etmesi için yabancı dilin şart olmasıdır.
  • Paylaş
Bilimsel dergilerin pahalı olduğu iddiası doğrudan etkiliyor;
=> Bunu savunan kimselerin de genel olarak cebinde piarası kalmadığı halde siegaraya bir ayda ortalama 140 Lira veren insanlar olması da ayrı bir neden.
=> Ayrıca, gerçekten parası olmayan insanlar için de sanal ortam kaynağı var.
=> Yine gariptir ki, dergiye aylık 10 lira veremeyecek kadar fakir insanlar ortalama 1500 TL değeri olan telefon ve aylık ortalama 1.5 Gb internet paketine sahip.
=> Hergün bilgisayar başında saatlerce vakit harcayan diğer bir fakir kesim de en acınılacak durumdakiler listesinde üst sıralarda.
Online olarak erişebilecekleri milyarlarca makale, milyonlarca bilim sitesi, yüzlerce dergi mevcut.
Bu kadar imkan arasında derginin pahalı (!) olması çok da manidar değil.
Gonca Köse (@GNCKSE) Bilim Teknik dergisini örnek vermiş, teşekkürler.
=> Popular Scinece (Türkçe) Dergisi sadece 3.9 TL.
Evet, gerçekten de çok pahalı bir uğraş bilim, lütfen ilgilenmeyiniz.
  • Paylaş
Gonca Köse (@GNCKSE) 'ye tamamen katılıyorum aylık 10 TL mizah dergisine de veriliyor. Kaldı ki tirajı düşük olan tüm neşriyat pahalıdır. Eğer daha çok insan bilimsel dergi satın alıp okusaydı emin olun fiyatları da düşerdi. Ayrıca biliimsel dergilerin içeriğini ve daha fazlasını daha dergi yayınlanmadan İnternet'den bir yerlerden açıp okuyabilirsiniz. Merak ettiğiniz ve bulamadığınız ya da dil problemi dolayısıyla okuyamadığınız bilimsel makaleler için buraya da sorularınızı yazabilirsiniz. Mutlaka o makaleleri araştırıp, tercüme edip, burada paylaşacak dil bilen bilim meraklıları çıkacaktır. Bir de ülkemizde bilimin öğrenilmediği savına da karşıyım, her sene 2-3 üniversitemiz dünya ilk 100'üne hatta bazıları ilk 50'sine giriyor ki bunlar küçümsenmemesi gereken büyük bilimsel başarılardır. Malum sıralamalar akademik makalelere göre yapılıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

383 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları