Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce bir insan dışarıdan hiç bir destek almadan kendi imkanlarıyla piyasaya iş yapacak düzeyde web designer ya da graphic designer olabilir mi?

"dışarıdan hiç bir destek almadan" sözü çok iddialı olur. Böyle bir iddiaya da gerek yok. Sosyal varlıklarız. Desteğe her zaman muhtacız. Bu yüzden kendini yetiştirmek istediğin alanda çalışmalarına başla ve bu konuda iyi olduğunu düşündüğün kimselerle çevreni genişlet ve onların yardımlarını, desteklerini al mutlaka. Piyasada iş yapacak düzeyde kendini yetiştirmen elbette mümkün ancak kendini geliştirdiğin süre içinde bu alanda iş alamama durumun olursa demoralize olmamalısın. Bu yüzden hem öğrenmek istediğin konularda çalışma yaparken diğer yandan gelir elde edeceğin bir işte çalışman daha iyi olur. Ayrıca web ajanslarında mesleği öğrenmek için çalışmak istediğini söyleyerek özgeçmişini paylaşırsan seninle ilgilenen çok işletme olur.
  • Paylaş
6

Kuzeymavi, Peki bu web ajansları işi öğrenmek için çalışmak isteyen 30 yaşında bir insana olumlu bakarlar mı? :)

Eski Inploider, 30 yaş dediğin nedir ki 29'dan 1 fazla :) Kimseye ayak bağı olmadan, kimsenin zamanını çalmadan, kimseyi yormadan bence bu tip ajanslardan fayda sağlayabilirsin. Bu da biraz arkadaş yakın çevre aracılığı ile yönlendirmelerle olur. Biraz da facebookda bu konuda bulabileceğin pek çok grupda çevre edinerek soru sorarak adım atabilirsin. Adım atmak önemli.

Eski Inploider, Aklıma gelmişken İstanbul'daysan İSMEK'in web tasarım kurslarına göz atmanı tavsiye ederim. Bu tip kurslar da işine yarar.

Kuzeymavi, Maalesef İstanbul'da değilim ama facebook da yada dışında böyle gruplar yada bana yardımcı olacak topluluklar varsa bildiğiniz isimlerini alabilir miyim?

Eski Inploider, Türkiye'deki digital ajansların en önemlilerinin paylaşıldığı bir inploid sayfası var
inploid.com/t/turkiyedeki-dijital-ajansl...

Burdaki ajansların siteleri, ajans sahipleri ve ajans çalışanlarına twitterdan ulaşıp takip etmeye başlamalısın mutlaka. Çünkü camianın nabzını bu çalışanlar yaptıkları paylaşımlarla tutuyorlar.
Bu isimleri facebookda araştırıp neleri beğendiklerini görebilirsin.
Web tasarım, web design ve grafik tasarım gibi facebookda aramalar yaparak en fazla üyeliği olan topluluklara doğrudan katıl. Zaten ordan oraya sıçrarken kendini bir kaç topluluk içinde paylaşımlarını takip ederken bulacaksın. Bu yüzden doğrudan bir isim veremiyorum sana bırakıyorum.

Kuzeymavi, Çok teşekkür ederim

Publisher'da arkadaşına site yaparak bu işe girişen ve başarılı bir şekilde işini geliştiren bir arkadaşım var. Günümüzde WordPress öğrenerek gayet güzel web designer işine başlanabilir. Tabii bu arada birkaç dile en azından aşina olunmalı (php, Html5, Java, css vb) , bol bol İnternet'de araştırma yapılmalı, Çözülemeyen sorular/sorunlar forumlarda hatta burada da araştırılmalı/sorulmalı. Burası özellikle, İnternet, bilgisayar konularında ne sorarsanız sorun mutlaka hızlı cevap aldığınız bir mecra. Arkadaş eş dostun verebileceği tavsiyeler de küçümsenmemeli. Bir projeye başlarken o proje üzerine yapılmış siteler mutlaka incelenmeli. Bence dışarıdan bu kadarcık destek alınarak web designer olunabilir.

Günümüzde bilgisayarla ilgili "iyi bir graphic designer nasıl olunur"dan "server yönetimi nasıl olmalıdır" ya da "SEO uzmanı nasıl olunur"a kadar her şeyi Google'dan (konuşamasanız bile orta seviye de olsa İngilizce şart) bulabilirsiniz. Bulamadıklarınızı da buradaki gibi Türkçe de bilen uzman arkadaşlara sorabilirsiniz.
  • Paylaş
İlk soru okunduğunda " hayal kurmak güzel şey" diye düşünüyor insan. Ama ciddiyete dökersek işi;
Algı, çalışma ve sürekli hata yapıp düzeltme sabrı varsa, "uzun zaman alabilir "ama neden olmasın. Denildiği gibi bir firmaya girilip öğrenilebilir ama gerçekçi olalım, bu para ile büyük ihtimal geçinemezsiniz. Kurs daha akla yatkın. Tasarıma yatkınlık varsa, başlangıçta kötü işler çıkarılsa bile sonrasında, firmanın yada müşterinin dilini anlayıp ona uygun işler çıkarmakta mümkün. (Neticede piyasada ki bir çok işte tasarım harikası değil ve firmalar birbirinden araklamakta bir çok işi) Çevre dışında ki en büyük etken de; kendini satabilmek, " iş bitirici bir yapıya sahip olmak" ve şans faktörü sanırım.
  • Paylaş