Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce bir müzik albümünün 20 lira olması,insanları korsana yönlendiren en büyük faktörlerden biri değil mi?

Çok değil on yıl once yüz bin satan kasetler başarısız kabul edilirdi. Şimdi yüz bin satan kaset büyük başarı elde etmiş kabul ediliyor. Albüm çıktığında orjinal kayıtları internette hemen bulmak mümkünken yayıncı firma az satıp kazanma çabasına düşüyor mali plan açısından. Elimde ergenligimden kalma scorpions albümü var ama o kayıtlar YouTube da yok. demem o ki pahalı satmaktan başka çaresi kalmıyor yayıncının. Aynı guneydoguda elektrik şu parası alamayan devletin bu bedeli batıda bizlerden alması gibi.
  • Paylaş
Müzisyenleri albüm satışı yerine konserden kazanmaya zorladığı için aslında korsan oldukça yararlı bir şey. Carlos Santana'ya yurdumuzda sordular "korsana ne diyorsunuz?" diye. Üstat gözleri parlayarak cevapladı: "Ne güzel, müziğim dünyaya yayılıyor." Kaldı ki adam albüm satışlarının tüm gelirlerini Meksika'daki kimsesiz çocuklara bağışlamış durumda.

Tabii ki albümün fiyatı da korsanı körüklüyor, bir de o paranın 50 kuruş kadarının müzisyene gittiğini düşünürseniz hiç canınız çekmiyordur korsan olmayanı almayı. Korsandan şikayetçi olan müzisyenler de zaten çok kazananlar. Onlar yüzme havuzlarını büyütemediler diye üzülmeye gerek olduğunu düşünmüyorum açıkçası. İşin tabii ki bir de Ferhat Göçer gibi yarı müzisyenlerin yüzme havuzlarını koruma amaçlı üretilmiş yasal boyutu var. Ben hiç bir şeyi indirmiyorum, youtube'dan izliyorum ya da dinliyorum. Artık zaten indirmeye gerek kalmadı.


Aslında ben dinlediklerimi kaydedersem korsan mı olur? Youtube'dan müzik dinlemek korsan mı? Bir de itiraf edin hanginizin MP3 çaları ya da telefonunda hiç korsan MP3 yok?

  • Paylaş
4

Gujan Şen, Hiç bir cihazımda korsan mp3 yok.

Şaman, Aferin @Snickers, Çevrim içi bedava film izleme platformları da okuduğuma göre telif hakkı ihlali sayılıyormuş. Bunu da desteklemiyor ve yapmıyorsunuz değil mi? "MUViZi | Film izlemenin en kolay yolu" şeklinde korsanı desteklemiyorsunuz değil mi? Emek vermiş kişilere hiç bir getiri sağlamadan o emeği tüketmek sizin de verdiğiniz t-shirt örneği gibi o emeği çalmak olmuyor mu? Bence itirafı genişletelim "Hiçbir şekilde online ya da hard copy, bedava ya da ucuza satın alma yoluyla sarf edilmiş bir emek ürününü (kitap, dergi, makale, müzik, film, dizi, video clip vb.) almadım, kullanmadım ve kullanmıyorum" diyebileniniz var mı?

Not: hiçbir: sf. (hi'çbir) Bir addan önce getirilerek o adın bildirdiği varlıktan bir tanesinin bile olmadığını anlatan bir söz: “Fakat o bir çift gözü hayalinden, rüyasından hiçbir şey silemedi.” -N. Hikmet.
Güncel Türkçe Sözlük

Gujan Şen, Evet dediğiniz gibi film izleme platformlarının çoğu da telif haklarını ihlal ederek yayın yapar, MUViZi bunlardan biri değildir, yapımcı ve dağıtımcı firmalardan aldığı gösterim hakkı ile kullanıcılarımıza filmleri ulaştırıyoruz.

Net bir şekilde söylüyorum, hiç bir şekilde kitap, dergi, makale, müzik, film, dizi, video clip vb. çalmadım, çalmıyorum, çalmayacağım.

Size çok fantastik bir durummuş gibi gözükebilir fakat bu konuda hassas davranan pek çok insan tanıyorum, tabi sizin gibi bu konuyu normalleştirmiş hatta içselleştirmiş insanların sayısı bu sayıdan daha fazla.

Umuyorum ki Türkiye'deki internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu yakın zamanda bu konuda hassas davranmaya başlayacaktır.

Şaman, Ben çalmıyorum ki, ihtiyaç duymadığımdan ama. Dediğinizde biraz da haklısınız, ihtiyaç duyduğumu düşünürsem indiririm, gerçi artık bol virüslü p2p platformları hariç dijital medya indirmek de bayağı kısıtlandı. Sanırım durum çalmak çalmamakla ilgili değil, çaldığımızı düşündüğünüz şeylerin çoğu zaten çalınmış durumda, olay bence İnternet'in geleceğiyle ilgili. Kanaatimce günün birinde bilgisayarlar zaten açılır açılmaz işletim sistemi ve kullandığınız yazılımları İnternet'ten yükleyecek ve bir İnternet vergisi olacak, Vergi, medya yayımlayanlar arasında paylaştırılacak ve bu gri bölge ağaracak. Aslında tabii bir de bu medya yayımlayanlar reklamlardan o kadar kazanıyorlar, kazancın bir kısmı kesilip emek sahiplerine verilebilir. Sonuçta reklamlardan etkilenip ürünleri satın alıp o siteleri finanse eden biz son kullanıcılarız.

Her hangi mağazadan beğendiğiniz bir t-shirt'ü çalmak da, "ekonomik, hızlı ve kolay" olabilir. Korsan bir ürünü almanızın da bu durumdan bir farkı yok.
Ben çalmıyorum zaten "çalıp satana" para verip alıyorum derseniz, bu noktadan sonra diyecek bir şey kalmıyor zaten.
  • Paylaş
1

Nazende , Çok güzel açıklamışsınız tebrikler.

Geçenlerde (2-3 yıl olabilir) Soner Sarıkabadayı'nın albümü 1 TL den satışa çıkarılmıştı. Kendisini hiç dinlememe rağmen sırf düşünceye destek amacıyla almıştım, açıp da bir kere dinlemedim. bu tarz denemeler korsanın önüne geçebilir diye düşünüyorum. Ayrıca diğer ülkelere baktığımızda albüm satışından ziyade şarkı satışına ağırlık verilmeye başlandığını görüyoruz, ülkemizde de bu tür çalışmalar denenmeli

  • Paylaş
Doğal olarak en ekonomik,kolay ulaşılabilir ve hızlı olanı tercih ettiğimiz için hepimiz korsana yöneliyoruz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1139 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt