Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce bir sosyal medya yasasına ihtiyacımız var mı?

"Bunlar" ya da "onlar"ın tabi ki ihtiyacı yok ama halkın büyük bir kısmını "bunlar" yapanların var! Bilindiği üzere sosyal medya son bir kaç haftada sayın başbakanımızın tabiriyle "bunların" korunması amaçlı kullanıldı. Halkın kendini sokaklardaki şiddetten koruyamaması için değiştirmek istiyorlar. Arkalarında da kocaman bir %17 var...
Kaldı ki yasayı destekleyecek olan "hüyooğğğğğ" diye bağıran, kendini g.te kıllığa bile layık gören bu kesim zaten sosyal medyayı kullanmayı bilmiyor. Çapulcu denen diğer kesim ise zeka, eğitim, bilgi ve kültür olarak bu ülkenin kaymak tabakasını oluşturuyor. Yasa yapanlardan da "hüyoooğğğğ"culardan da zeka olarak kat be kat üstünler. Ne yasa gelirse gelsin İnternet kesilmediği sürece (ki asosyal medya da İnternet'den besleniyor sonuçta) gerekirse kendi sosyal medyasını oluşturarak onu savunma amaçlı, yasal çerçeve içinde ve en etkili şekilde kullanımını sürdürecektir.

Yasayı yapanların emniyeti hacklendiğinde şifrenin 123456 olduğu açıklandı, ardından içişleri bakanlığı hacklendi ve şifre onda da 123456 idi. Bu zeka ve anlayışla çıkartılacak yasa ancak çan eğrisinin sol ucunda, eğrinin asimptotik olarak apsise yaklaştığı yerde yığılmış olan kömür ve makarnaya muhtaç bırakılmış şanssız halkı etkileyecektir... Bu durumda aslında tam da yasayı destekleyenler bu yasadan etkilenecek, "bunlar ya da onlar" için hala tüm yollar açık olacaktır. Bence yeni kısıtlamalar getirilip zaten öfkelenmiş olan, halkın kafası çalışan kesiminin daha fazla tepkisi toplanmamalıdır.

  • Paylaş
Neden olmasın? Eğer kullanıcıların internetin en faydalı araçlarından biri olan sosyal medyayı daha güvenle, daha etkili ve verimli bir şekilde kullanmalarını sağlayabilecek bir yasa hazırlanırsa kimsenin buna itirazı olacağını sanmıyorum.

Fakat yapısı gereği internetin yasalarla sağlıklı bir şekilde düzenlemesi pek mümkün görünmüyor. Bunun yerine sosyal medya kullanımı ile ilgili var olan sorunların giderilmesine yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının daha gerçekçi bir etki yaratabileceğine inanıyorum.
Diğer yandan son günlerde sosyal medyanın doğası gereği viral olarak yayılan manipülatif içeriklerin yanı sıra yine bunları paylaşan insanların hızlı bir şekilde otokontrol örneği sergileyerek yayılan yanlış bilgilerle ilgili düzeltmeler yayınladıklarına sıklıkla şahit oldum, sanıyorum pek çoğunuz da denk gelmişsinizdir.

Bu tarz paylaşımlara yönelik son dönemlerde diğer kullanıcılardan sıklıkla fotoğraf veya ilgili bağlantının sorulduğunu ve gerçek olmayan paylaşımlarla ilgili uyarılar paylaşıldığına şahit oldum. Bu bana göre sosyal medyanın daha bilinçli kullanımının yaygınlaştığına canlı bir örnek. Umuyorum yasa ile veya yasa olmadan sosyal medya kullanımı bu içerisinde bulunduğumuz dönemin de etkisiyle kısa sürede her anlamda çok daha gelişecek.
  • Paylaş
Peki ben size bir soru sorayım. Yasalar neden var ki medyanın yassı olsun?
  • Paylaş
Kesinlikle olmalı... Hakaret,küfür,istismar,taciz,ırkçılık gibi olaylar sosyal medya üzerinden rahatlıkla yapılabiliyor. Bunla ilgili bir geniş kapsamlı bir yasa hazırlandığında bu olayların gözle görülür bir şekilde azalacağına eminim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

442 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları