Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce bir video eğitim sitesi nasıl düzenlenmelidir?

İçerik düzenlenmesinden tutunda sitenin tasarımına kadar nelere dikkat edilmelidir.Düzenle
Bu konuda udemy.com geliştirmelerini oldukça faydalı buluyorum (yerli bir girişim ancak Amerika'ya taşındılar : )). Bazıları bu tarz sitelerde var ama yine de hem kendi bakış açımı hem de olabilecekleri topluca iburada listedim:
 • Videolarda olabildiğince çekim standardizasyonu olmalı (zor biliyorum ama). Yani, video hazılayanlar belirli çekim ve arayüz kurallarına mutlaka uymalı. Bu konuda envato.com sitelerinin neredeyse tamamı çok ayrıntılı kurallar içeriyor örneğin ve çıkan sonuç ortada.
 • Dersi kaydeden, dersi izleyenler ile interaktif olarak konuşabilmeli, mesajlaşabilmeli.
 • Videoyu hazırlayan, dersi izleyen herhangi bir kişi talep ederse, gerçek zamanlı olarak ekrandaki bir alana yazıp çizerek veya konuşarak izleyene ek ayrıntılı bilgi verebilmeli. Bu bilgi aynı zamanda videonun zamanlaması ile senkronize olarak kaydedilmeli diğer izleyiciler için. Bu özellik ek olarak ücretlendirilebilir de hatta.
 • Olabildiğince fazla cloud depolama çözümüne destek vermeli (Dropbox, SkyDrive, Google Drive, SugarSync, vb.).
 • Video izleyenleri ayrıntılı geribildirimde bulunabilmeli video ile ilgili, hatta her video için standart bir geribildirim anketi ve ek notlar bölümü konabilir. Bu yorumlar asla silinmemeli -yazan haricinde- ve e-ticaret sitelerindeki dükkan puanı mantığı ile, video yayıncısının sıralamasına direkt etki etmeli.
 • Video izlerken belirli zamanları özel olarak dikkatimi çekti ise veya işaretleyip not almak istersem buna izin vermeli ve hatta bu bilgiyi OpenGraph, vs. entegrasyonu ile sosyalmedya hesaplarıma göndermeme de izin vermeli. Bu sayede sitenin yayılımı da desteklenebilir ve elbette ki benim için özellikle önemli olan bir anı başkaları ile paylaşmama olanak sağlar.
 • Farklı platformlardan dosya almamı ve/veya göndermemi sağlamalı. Yani youtube, vimeo, vs. gibi sitelerde önceden yayınladığım bir ders videosunu da buraya ekleyebilmeliyim (üzerinde düzenleme yapabilirsem de süper olur hatta) ya da buradan gönderebilmeliyim.
 • Hangi videoları, hangi saniyeye kadar izlediğimi hatırlamalı.
 • Videoları izleme tarzım ile ilgili, tüm kullanıcılar için ve bana özel, ayrı ayrı bilgi vermeli. Şu videoyu 10 dk'da izlediniz, şunu birkaç kez tekrar ettiniz, şunun 15. sn'sinde notlar alıp yeniden izlediniz, vs. gibi.
Bazıları biraz uç istekler oldu ama ben hayalimdekini canlandırdım şimdilik : ) .
 • Paylaş
4

Kuzeymavi, Teşekkürler çok faydalı bir cevap oldu benim için. Hatta ufkum açıldı diyebilirim :)

Eski Inploider, çekim standartları olarak uzman.tv örnek alınabilir.

Eski Inploider, bir de Microsoft'un AcikAkademi.com sitesindeki eğitimlerde sunum+eğitim birleştirilmiş. Herhangi bir derse girip izleyebilirsiniz. Bence çok başarılı

Serkan Kiose, çok sevindim faydalı olmasına :).. Emre'nin dediği gibi Açık Akademi de bu konuda oldukça başarılı gerçekten. Eklemeyi de yapmış zaten, teşekkürler..

Web sitesi oluşturulurken kesinlikle yanınızda çalışacak konu ile ilgili bir Uzman çalıştırılması gerekmekte.
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Katılıyorum. Bilebildiğim kadarıyla bu uzmanlar, kendilerine iş anlatılınca; bazı önemli kareleri resmediyorlar. Nerelere, ne zaman 'zoom' yapılacağını belirliyorlar. Bir de bu işin kurgu ve montaj aşamaları var. Işık ve ses düzeni gibi konulara girmiyorum bile, bunlar da tamamen profesyonel işi.

Gerektiğince kesintisiz ve oynanmamış bir şekilde nede olsa burası internet buralara kafası çalışmayan zaten giriş yapamaz o yüzden insanlara ögrenmek istediklerinide interneti kullanarak ögrenir kimileri okuyarak kimileride izliyerek şahsen ben izleyerek ögrenmeyi severim
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

629 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt