Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir yapı kaç şiddetindeki depreme dayanır?

Bu konuda uzman yorumuna ihtiyaç duymakla la birlikte, insan yapısı beton ve demir kalitesinin genel olarak 10 şiddetinde depreme kadar dayanabildiğini söyleyebilirim.

ANCAK. Beton dediğimiz malzeme c 20 den başlayıp c60 kalitesine kadar ıkan bir segmente sahip. Hele ki konu demir olunca esneme ve kopma şartları beton kadar keskin değil.

İkinci ANCAK ta depremin oluş şekli. Yani eğer depremin merkezinde, dikey atımlı ve yeryüzüne yakın bir depremle karşı karşıyaysanız sizi Allahtan başka birşey depremden koruyamaz. sadece binanız sağlamsa kurtarma ekiplerinin işi kolaylaşır. Ama yanal atımlı bir depremde özellikle c40 ve c60 betonlarda eceliniz gelmediyse eğer, binanız depremin merkezi bile olsa yan yatıp sağlam kalacaktır. altıızdaki toprak sıvılaşıp temelden ayrılsa bile.

Yukarıda yazdığım bilgiler tamamen iş alanım gereği uzman teknik insanlardan sohbet anlarında edinilmiş blgilerdir, teknik olarak mimar ve mühendislik bilgisi değildir.
  • Paylaş
4

Unluckypod, depremler önce çok kısa süre yaklaşık 3-5 sn dikey atımlıdır sonra yatay atımlıya döner. binalar dikey kuvvetlere göre tasarlanmadıkları için dikey atım süresi uzarsa bu binalar için risktir ve tehlike arz eder. bu anlamda dikey atım ve yanal atımlı deprem diye kategorize etmek yanlıştır. 10 şiddetindekine dayanacak şekilde hiç bir bina tasarlanmaz. maliyetler korkunç boyutlara ulaşır çünkü. çünkü depremdeki enerji giderek artan parabolik eğridir.bildiğim kadarı ile istanbuldaki en dayanıklı bina 9 şiddetine dayanacak şekilde tasarlanmış bir gökdelendi ama hangisi bilmiyorum.ama binalar ortalama 7.6-8 e dayanacak şekilde tasarlanmaktadır.

Şaman, Üstat C40, C60 betonun basınç dayanımını ifade eder. Yalnız betonu taşıyıcı (kolon, kiriş, döşeme ya da temel) olarak kullanabilmemiz için betonun çekme mukavemeti edinmesi gerekir ki onu da çelik ya da halk ağzıyla inşaat demiri sağlar. Sonuçta efektif beton kesitinin boyutu tamamen kullanılan çeliğin miktar, konum ve kalitesine bağlıdır. Kullanılan beton kalitesi tek başında gerçekten hiçbir şey ifade etmez. Kaldı ki köprülerin tümünde C45 kullanmama rağmen hiçbiri 8 büyüklüğündeki bir depreme dayanamaz. Bir yapının kaç büyüklüğündeki bir depreme dayanacağı konusu aslında tamamen o yapının hangi büyüklük için tasarlandığıyla ilgilidir. Beton ya da çelik kalitesi düşürülerek de yapı daha büyük depremler için tasarlanabilir. Miktarlar ve kesitler arttırılarak, daha simetrik yapılarak, perde/kolon adeti arttırılarak yine aynı dayanım sağlanabilir.

Unluckypod, 8 iddialı oldu evet.ama ben güvenlik katsayılarını da ekledim tamamen optimistic bir yaklaışmla 8 dedim. ifaedi şöle düzeltmek isterim 7.4-7.6 arasında şiddete dayanır eğer uygulama iyiyse.çünkü çoğunlukla dinamik deprem hesabı meksika 7.4 e göre yapılıyordu en son.

Şaman, Meslektaş üstadım yanıtım sana değildi. Kaldı ki ben depremden hiç anlamam, sadece depreme göre yapı nasıl tasarlanır onu biliyorum :)

Bir yapı olabilecek her şiddette depreme dayanabilir. Öncelikle dayanmak ne demektir? Yapı hiç mi hasar almasın, çatlaklar oluşsun mu yoksa kullanılmaz hale gelsin ama kolonlar ayakta kalsın ve kimse ölmesin mi?

Bunun için TDY Bina Önem Katsayısı Tablosunu kriter olarak sunar... Deprem etkisi bu katsayılarla çarpılır.
İnşaat

Ardından istatistiki olarak olmuş depremlerden bir etkin yer ivmesi katsayısı elde edilir ve bu deprem bölgelerine atanır:

İnşaat
Bu kriterlere karar verdikten sonra yapı tasarlanır. O yapı tasarlandığı büyüklükteki depreme önem katsayısına uygun şekilde dayanır.

neredeyaziyor.blogspot.com.tr/2014/12/ya...
  • Paylaş
Verdiğiniz yanıt için teşekkürlerimi sunarım. Ben bir girişimci olarak; 20 hatta daha yüksek depremlerde dahi yapı içerisinde örneğin bir bardağın bile düşmeyeceği sistem tasarladım. Patentli. Asla yapıda can ve mal kaybı olmayacak. Bunu kendi yaptığım maket ile de kanıtladım. Üstelik yapı da belki %5 ekstra maliyetle sadece, belki daha da az.. Bunu tüm ülkemizdeki mühendislere duyurmak isterim ama nasıl..? 
  • Paylaş
3

Unluckypod, vay anasını sayın seyirciler. nerden tutsam elimde kalıyor bu garip açıklama. hadi bir yerden tutayım, fazla esnek yapı eşittir ikincil momentler ve binanın zemin kattan çökme tehlikesi... fazla rigid yapı(hani bardak düşmeyecek ya) eşittir çok fazla kuvvet alacağında yani enerji esnekliğe gitmeyeceğinden dolayısıyla yapı elemanlarına gideceğinden, kırılgan yapı demektir(fazla kalsiyum alan kemikelrin çabuk kırılması gibi), yok ben kesiti arttırırım veya malzeme dayanımını arttırırım diyorsan o zaman da maliyet çok artar.

Unluckypod, ayrıca 20 ne yahu?istanbul kadar meteor mu çarpacak yoksa?

Gurur Can Pınar, daha depremin büyüklüğü ve şiddeti kavramlarının ne olduğunun bilincinde olmayan kişinin böyle bir beyanda bulunmadı ne kadar komik. 20 şiddetindeki deprem ne demek :)

afet.gen.tr/siddetler.php
web.deu.edu.tr/daum/index.php/msk-deprem...
tr.wikipedia.org/wiki/deprem

google.com adlı siteden en gerizekalı insanın bile yapabileceği şekilde araştırma yaparak belki daha bilgili olunabilir.

Öncelikle şiddet depremden sonra meydana gelen hasarın derecelendirilmesidir.yani 10 şiddetinde bir deprem olmuş dediğimiz zaman bölgeki binaların,köprülerin vs yapılarının yuzde 80 hasar görmüş demektir.Burada depremi büyüklük olarak tanımlamamız gerekir.neyse bir inşaat mühendisi olarak sisteminizi merak ettim patentli oldugu için paylaşmanızda sakınca yoktur sanırım.tanıtım ile ilgili dökümanlarınız payşamanızı bekliyorum.
  • Paylaş
Bir ülke de 10 şiddetinde depremin olması o ülkenin yok olmasıdır.Görüyorum ki yine aynı konuya gelindi; O ülkenin bağlantı yollarını sağlayan Halatlı köprüler ya da yerden asfalt ile yapılmış köprüler mi daha sağlam olur diye bir soru geliyor insanın aklına...Bence şiddet yerden olduğuna göre o zaman asfalt zemin olan köprü daha çabuk yıkılır.Böylece %80 kadar hem mala hem de cana zarar verecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

8037 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Beton kaç şiddetindeki depreme dayanır?