Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce bireyin yaptığı tercihlere başkalarının müdahele etmesi doğru mudur?

Duruma göre, doğrudur ve gereklidir bireylerin tercihleri ailevi sorunlara neden olacaksa, akli melekeleri veya tecrübeleri verdiği o tercih sebebi ile bireyi, ailesini yada toplumun bir kesimini olumsuz etkileyecek ise elbette gereklidir benzer nedenlerin dışında keyfe keder müdahaleler elbette ki olmamalıdır bence.
  • Paylaş
Bireye, müdahalenin nitelik ve niceliğine, tercihlerin niteliğine bağlı bir durum. Birey kendi kararlarını verecek olgunluğa sahipse kendi haline bırakılmalı. Müdahale şefkatli bir tavsiye şeklinde oluyor ve daha tecrübeli birinden geliyorsa kabul edilebilir. Tercihler "16 yaşındayım ama Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'yla evleneceğim" şeklinde değil de "ben mühendislik değil psikoloji okuyacağım" gibi makul tercihlerse tabii ki müdahale edilmemelidir.
  • Paylaş
Kesinlikle yanlıştır, ancak söz konusu çocuklarsa bu konu tartışılabilir.
  • Paylaş
Kişinin tercihlerinde ona yardımcı olmak amacıyla yorumda bulunulabilir ama bence karışılmamalı özellikle kişi yeterli olgunluğa sahipse bide karışan kişinin konumuda önemli bence
  • Paylaş
Doğru değildir
  • Paylaş
Birey diyorsunuz yani yasal olarak kendi kararlarını verebilecek yaşa gelmiş kişi.
"1 Musibet 1000 nasihatten iyidir" misali kişinin kendi hatalarıyla gerçekleri fark etmesi ve ona göre kendini şekillendirmesi güçlü karakter oluşumunda ki en önemli aşamadır.
Ticaret misali batmadan ticaret öğrenilmez dense de hatalar ne kadar kritik olursa olsun kişinin kararlarını ve getiri götürüleriyle yüzleşmesine izin verilmeli. Mümkün olduğunca da yanında olunmalı. En önemlisi ise birey dışlanmamalı. Kendini suçlu hissedeceği sözler söylenmemeli fakat ikazlar da önlem mahiyetinde yapıcı bir şekilde konuşulmalı.
  • Paylaş
Toplum ve inançlara göre bu kişinin tercihlerinle yorum yaplabilir. Doğru ve yanlışı iyi ayırtmek lazım kişi bazen bunun farkında değildir.
  • Paylaş
Ne zaman kulaklarını kapatıp 'olana olduğu gibi' bakacağını öğrenmiş biriyse, yanlıştır diye düşündüren bir soru.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

114 Görüntülenme8 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları