Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cisco eğitimi mi yoksa açık kaynak programcılık eğitimi mi almak daha faydalıdır? Hem sektör açısından, hem de hiç temeli olmayan 25 yaşında birinin öğrenebilmesi açısından hangisi daha doğru bir karar olur?

Bizim önerimiz şu; iki konuya da 1'er aylık süreler ayır ve minumum seviyede birer örnek yap. Sonrasında karar vermen çok kolaylaşacak. Örnek olarak programlama kısmında basit bir hesap makinası, telefon defteri gibi bir web sitesi ya da uygulama yap. Network tarafında da (maalesef çok bilgimiz yok) komut satırında ağdaki bilgisayarları görebilir, bir web sitesine bağlanırken verilerin nerelerden geçtiğini takip edebilir ya da evinde aynı modeme bağlı bir kaç cihaz varsa (laptop, ipad, telefon vb.) bu cihazlara verilen network adreslerine müdehale edebilirsin..

İki alan da yıllar boyunca öğrenmeni ve kendini geliştirmeni gerektirecek ayrıca çok keyifli alanlar ve herhangi birinde iyi olursan sektörde çok rahat kendini farkettirirsin. Yapacağın tercih tamamen hangisine daha fazla merak duyduğun ve keyif aldığına göre değişecektir, bunu da denemeden bilmen çok zor.

Saygılar
  • Paylaş
2

Bert, Kardeşim ikisi çok farklı alanlar. önemli olan senin hangi tarafa ilgi duyduğun ve hangi tarafta daha yetenekli olduğun kısmı. ben yazılım konusunda eğitim aldım ama çok sıkıcı geldiğinden network e yöneldim. Cisco eğitimi ve sertifikası aldım. network bana daha eğlenceli geldi ve kendimi o yönde yetiştirdim. sonuç olarak hangisini iş olarak yapmaktan zevk alacaksan onu seçmelisin.

Metin Kürşad Duman, Hocam , Çok haklısınız düşünceleriniz gayet güzel

Açık kaynakla başlaman gelişimin ve mantığın açısından daha yararlı. Cisco eğitimleri açısından bence kendini hazırlayabilirsin. Açık kaynak adı üstüne her şey sana kalmış ve tonla kaynağa sahip internet üzerinde de.
  • Paylaş
Ben de senin gibi ikilemde kalıp Sistem ve Ağ Uzmanılığı'nı seçen biriyim. Ayrıca şu an hobi olarak yazılım ile ilgileniyorum. Açıkcası yazılım kendi içerisinde bir çok dil ile geliştirilebildiği gibi Ağ yönetimi de bir çok dilde yapılıyor. Çalışacağın her şirket Cisco kullanacak diye bir kaide yok... Karşına HP veya Huawei vs. gibi bir çok farklı marka cihazlar çıkabilir. Yönetimi mantık olarak aynı olsa da dilleri farklıdır. Detaylı inceleyip ikisine de bir kaç gün ayırıp hangisine yatkın olduğuna kendin karar vermelisin. Esas önemli olan mutlu olduğun işi yapmandır.
  • Paylaş
Ben olsam açık kaynak programcılığı tercih ederim sevdiğim için hem de eğlencelidir benim için cisco da yanlış bilmiyorsam ağ üzerine kurulu bir sistem yani o da güzeldir ama öğrenme açısından ve diğerlerine göre ufkunu açma konusunda açık kaynak derim.. .
  • Paylaş
Senin egilimlerine bagli aslinda. Ben kisisel olarak ileri safhalarda cisco konusunda cok zorlandim. Yazilim konusunda belli bir temeli aldiktan sonra daha esnek, kendi kafanda kurdugun algoritmalara gore hareket edebiliyorsun. Bu da cok kastirmadan ilerleyebilmeni sagliyor. Ancak bununla beraber yazilimi tercih etmeyip de cok rahat bir sekilde cisco ile devam eden insanlara da sahit oldum.
O bakimdan iki konuda da biraz kendini yoklamani tavsiye ederim.
  • Paylaş
Kesinlikle açık kaynak programcılık eğitimi. Diğer tarafta bir firmanın çözümlerini öğrenmek var, diğer tarafta çok geniş bir dünyaya adım atmak. Zaten bu ikisi mukayese edilecek şeyler değil bence. Başlangıç için de açık kaynak teknolojileri en uygun olanı olur.
  • Paylaş
Bu biraz kişisel bir soru. Kendine şunu sormakla başlayabilirsin. "Gece 4'e kadar hangi konuda hiç yılmadan araştırma yapabilirim? ".

Not: Sektörü çok dikkate alma. Bir konuda uzman olduktan sonra sektörün kaderini bile değiştirebilirsin. Önemli olan sensin.
  • Paylaş
İkisi de gayet faydalı olacaktır ama hiç temeli olmadığını söyleyen biri için son derece zor olacağını da düşünüyorum. Açık kaynak programcılığı, uçsuz bucaksız bir çalışma sahasıdır. Bunun içinde işletim sistemi üzerinde çalışmak; Linux uygulamaları yazmak; PHP, JavaScript, JQuery ve CSS ile websitesi geliştirmek; MySQL, PostGre SQL ile veritabanı design etmek gibi çok çeşitli işler var. CISCO kursu en azından TCP/IP routing tabloları ile sınırlı olursa yapılacak işin başı ve sonu belli.
  • Paylaş
Cisco için temel network bilgisi çok önemli. Yazılım içinde biraz analitik düşünmek gerek. Iki türlüde kendini ne kadar geliştirdiğinle doğru orantılı sektörde kendine yee bulabilmen.
  • Paylaş
1

Emre Bozok, ikisi çok farklı kulvar. Eğer analitik düşünce yaratıcılık gibi faktörler varsa durma yazılıma git. Ama yok bilgim yok dersen. En yakın sistem ve ağ uzmanlığı eğitimi alanı tavsiye ederim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

326 Görüntülenme14 Takipçi9 Yanıt