Bilmek istediğin her şeye ulaş

İki dilden ilk olarak hangisi öğrenilmelidir (C++ ve Python ikilisinden)?

Yazılım tarafında aktif rol almamakla birlikte; yazılımcı arkadaşlarımdan ve okuduğum makalelerden aklımda kalan 2 önemli programlama dili: C# ve Python dır. Benim size tavsiyem, teknolojiyi yakından takip eden yazılım firmalarında çalışan insanlarla (Türkiye veya yurtdışı) diyalog kurup kendinize bir yol haritası çizmeye çalışmanızdır. "BigData" kavramı da hayatımızın önemli bir parçası haline gelecektir. Gözardı etmemek gerekir.
  • Paylaş
Öncelikle Python C++ diline göre çok daha kolay öğrenilir. Kolay olması itibari ile yabana atılmamalı "yahu herkes pythoncu olur o zaman" hissine kapılmamak gerekir. Zira bu dili Google, Nasa vb... Gibi büyük firmalar kullanmaktadır. C++ diline gelince bu dil C dilinden türemiş ve hayli yoğun kullanılan bir dildir. Yine bu dili kullanan firmaları yazmakla bitiremeyiz. Fakat şurası çok önemli temeller aynı... Birini öğrenmen diğerini anlamana dolayısıyla her ikisinede hakim olmana yarayacaktır. Nacizane başlama önerim PYTHON'dur. Ben öyle yapacağım. NOT: Ayrıca Python web çatısı olan Django framework'unude öğrenip web uygulamaları yapabilirsin...
  • Paylaş
1

Muhammed Ötün, Bende Ahmet kardşime katılıyorum.

Ben eğitimsel olarak kolay dilden başlanması taraftarıyım. Kolaydan zora giden bir öğrenme yöntemi bence iki nedenle daha mantıklı:

1. C/C++'da uzun süre doğru düzgün kod yazamayan kişi sıkılacak ve morali bozulacaktır. Öğrenmede moral etkisi bence çok önemli.

2. C/C++ gibi diller endüstrinin bilgisayarın en temeline inilmesi gereken az sayıda (ama önemli) alanında kullanılıyor. Eğer C++'ı öğrenen kişi bu yüzde 5'den biri olmak istemezse öğrendiği bunca şey boşa gider. Tersi durumda Python'da öğrendikleri daha az ve diğer dillerinde içeriği olan şeyler olduğu için Python'dan C++'a doğru gidip istenen yerde durmak daha mantıklıdır.

Yani, Python.
  • Paylaş
C++'sı çok kullanmama rağmen son zamanlarda Pythonu tanıdım.
Anlam veremediğim bir şekilde büyük firmalar büyük projelerinde hatta web projelerinde bile Python kullanıyorlar.
İlk öğrenen biri için Python öğrenmek daha kolay tahminimce.
Yaygın kullanımına gelince, ne kadar da kolay olsa Türkiyede alışkanlıklar hep süre gelmiştir. O yüzden Python çok kullanılmaz.
Öğrenmek istersen bu istede: istihza.com/ türkçe tutoriallar mevcut. Daha farklı, ders tadınla olmasını istersen coursera.com sitesinde stanford üniversitesi hocalarının internet üzerinden verdiği dersleri takip edebilirsin. Bu arada Standfor ünide de yaygın olarak kullanılan bir dil Python.
Kısaca şu 2 sebep kullanılması açısından teşvik edici:
1- Standford unide ve silikon vadisindeki dev şirketlerde yaygın olarak kullanılıyor olması.
2- Türkiyede yaygın olarak kullanılmama: D

son olarak pythonu tercih edersen JetBrains firmasının ürünü olan Pycharm IDE'sini şiddetle tavsiye ederim.

Kolay gelsin.
  • Paylaş
Hiç programlama bilmiyorsan Python ile başlamanı öneririm ama C++'a geçmek için Python'da uzmanlaşmayı bekleme. Python'da her programlama dilinde var olan temel yapıları (değişkenler, dizeler, diziler, döngüler, koşullar, prosedürler, fonksiyonlar, sınıflar, kitaplıklar vb) öğrendikten sonra C++'a geç.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

415 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt