Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce çocuğun sorularına umursamaz bir tavırla cevap verilmesi onun soru sormasını kötü etkiler mi? Özgüveni bundan nasıl etkilenir?

Tabi ki etkiler sonucta sen cocugun hevesini kiriyorsun yada soru sorarak yanlis bisey yapmiscasina hissettiriyorsun. Nolursa olsun cocuklara karsi her zaman heyecanli bir sekilde konusun size ayni soruyu 10 defa sorsa bile sizde 10 defa heyecanli bir sekilde anlatin bunu yapmassaniz cocuk guvenini kaybeder ve hayati boyunca yeni biseyler ogrenemez cunku soru sorma cesaretini yitirmis olur.
  • Paylaş
Bence çok büyük bir sorun olabilir ilerde kişinin kendine olan öz güveni kazandırılmazsa ilerde pek bir varlık gösteremez daha doğrusu çok zorlanır kazanabilir ama belkide arkadaşlarına göre eksik başlar hayata biraz... .
  • Paylaş
Bu sorunun yanıtı empati kurmak çocuk da olsa o bir birey ve yaşamın bir parçası düşünebilen tek canlı olan bizlerde öğrenebilmek için sorular sormak zorundayız aynı davranışın bizlere karsı yapıldığını düşünürsek o çocuğun ne hissettiğini anlayabiliriz.
  • Paylaş
Çevresi tarafından deyim yerindeyse adam yerine konmayan çocuk kendini başka şekillerde ifade etmeye çalışır. Mesela kavgacı olmak, uyuşturucu, alkol, sigara vb... Maddelere yönelmek gibi. Özgüven konusunda çokk büyük etkileri olacaktır elbette ama özgüvenin bir çok değişken ile şekillendiğini düşünüyorum.
  • Paylaş
Etkiler bence hemde cokk etkiler umursamaz bir yapiya sahip olur , bakarasan bag, bakmassan dag olur derler ya o misali... ... .
  • Paylaş