Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuk gelişiminde erken yaşta ödüllendirme ve cezalandırmanın önemi nedir?

Cocuk gelişiminde odullendirmenin her yasta onemi buyuktur fakat cezalandirma oz denetimi ortadan kaldiracagi icin etkisiz bir yontemdir. Odullendirme, motivasyonu artirir, olumlu davranisi tekrarlatici etki yapar, olumlu duygular ve benlik saygisi yerlestirir. Cezalandirma ise kısa vadede istenmeyen davranisi sadece o anligina yok eder. Cocuk davranisi yanlis oldugunun farkina vardigi icin yapmaktan vazgecmez sadece korktugu icin yapmaya ara verir... Onemli olan oz disiplin kazandirmaktir. Bu da ancak yapici yollarla mumkundur.
  • Paylaş
Çocuk gelişiminde ceza yöntemini tavsiye etmeyiz. Ceza istenmeyen bir davranışı ortadan kaldırmayacağı gibi bazı durumlarda bu davranışın görülme sıklığını artıran bir yöntemdir. İlla ki uygulanacaksa da 2. Tip ceza dediğimiz yöntem uygulanmalıdır. Bu da çocuktan istenmeyen davranışı ortadan kaldırana kadar sevdiği-ilgilendiği bir unsuru ayırmaktır. Örneklendirecek olursak, ödevini yapmayan bir çocuğun bilgisayarda oyun oynamasını engellemek.

Ödüllendirme konusuna gelirsek, ödül çocuk gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Her çocuk doğası gereği belli koşullanmaları, öğrenmeleri gerçekleştirebilmek için yahut bu süreci hızlandırabilmek için ödüle ihtiyaç duyar. Fakat bu ödül, çocuğa belli bir durum karşısın sürekli olarak değil, sistematik olarak verilmeli. "Pekiştireç" görevini yitirmemesi için, belli yöntemlere başvurulmalıdır. Bkz: Pekiştirme Tarifeleri
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

53 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları