Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce Diyanet İslam'ı temsil ediyor mu?

Bence Diyanet işleri sadece AKP işlerini Takip ediyor.
İş İslam'a gelince de modern yaşam anlayışını yakalayamamış cahil kafalar işkembeden sallıyorlar.
  • Paylaş
Hayır etmiyor.İslamı temsil eden kitaptır. Adamlar hadisti, fıkıhtı oydu buydu derken işi iyice karıştırıp sonra siz bunu anlayamazsınız biz anlarız diyerekten bir ruhban sınıfı kurdular keyif çatıyorlar.İnandığım zamanlarda da oradaki insanların babalarının kim olduğu hakkında endişelerim vardı, hala daha aynı endişeleri taşıyorum.
  • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, Çok güzel ifade etmişsin bende küçücükk!! bir örnekle katkıda bulunmak istiyorum.
Çocukluk zamanı. Abdest nasıl alınır, nasıl kaçar/kaçmaz gibi meraklı soruların cevaplarını alıyoruz.
Fakat hep karıştırıyorum tabii, suyu 3 kere önce ağızamı alıyorduk yoksa buruna mı derken olmadı bir daha bir daha derken başladım işte olaydan soğumaya.
Yıllar sonra Maide suresiyle tanışınca çözdüm davayı!!!
-
Arkadaşım olayı düzgünce anlatsana şöyle İnsan gibi.
Deki bu abdestin olayı temiz olmak. Yanımızdaki vatandaşa kötü kokmamak falanda filan.
Hatta çoraplarımız kokuyorsa temiz ayağa yeni çorap giymek falan.
Üç kerenin, beş kerenin bir anlamı yok, sadece temiz ol nokta yani.
Neyse yaşa varol USC. nokta.

Uğur Çakmak, Kesinlikle haklısın. Katkı için teşekkürler.

Diyanet devlet kurumu olduğu için devletten/hükümetten bağımsız olamaz. 600 sayfalık kitaptan 100bin sayfalık anlam çıktıldığı için önce İslam ne diye bakmakta fayda var.. Gerçek İslamı bulamadık ki Diyanet neyi anlatsın? Sonra herkesin kendi düşüncesinin en doğru olduğuna karar vermesi, akabinde kafası çalışmayanların Bombaya dönüşmesi ve kapanış.
  • Paylaş
Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılındaki 5.7 milyar Türk Liralık bütçesiyle yaklaşık 11 bakanlıktan fazla kaynak tahsis edilmiş bir kurum(Sağlık Bakanlığı da 11 bakanlığın arasındadır.) . Cuma hutbelerinde devlet sevgisi Allah sevgisinden daha fazla işleniyorsa kimi temsil ettiği, kime hizmet ettiği gayet açık sanırım.
  • Paylaş
Milletvekilleri milleti ne kadar temsil ediyorsa diyanet de İslam'ı en fazla o kadar temsil ediyordur. Peki neden? Çünkü öyle bir dertleri yok.

İslamı birçok şeyle suçlayabilirsiniz onlar başka başlıkların konusu ama diyanet işlerinin yaptığı şeylerden islamı sorumlu tutmak bence doğru olmaz. Zira bu adamların dini de imanı da belli.
  • Paylaş
2

Uğur Çakmak, Benzetme çok iyi olmuş.

Bazarov, Devletin, meclisin hangi organı farklı diye düşünürken aklıma geldi :)

Ben hep diyanetin ve diğer alimlerin islamı temsil etme hakkına nasıl sahip olduğunu merak etmişimdir. Sen kimsin, yetki nerden geldi. Fetvayı neye göre veriyorsun. Peygamber misin? Halife misin? Neyine güvenip fetva veriyorsun. Bir kere dini bütün adam olsa diyorum. Bu soruları sorar kendine, bir yanlış cümle kursam bunun vebalini nasıl öderim diye ama yok.Ayhan Şimşek (@zindoz98) abi güzel söylemiş. Akp işlerini takip ediyor :)
  • Paylaş
Diyanet İşleri Başkanlığı kastediliyorsa, bu kurumun böyle bir iddiası olduğunu zannetmiyorum. Zaten İslam sadece Türkiye'de olmadığı, global olduğu için bu temsili gerçekleştirebilmesi için uluslararası antlaşmalar gerekli.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

111 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt