Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce dünya tarihi boyunca yönetim rejimleri olarak en son model "cumhuriyet" rejiminden sonra ne tür bir rejim ortaya çıkabilir?

Bilindiği üzere dünya tarihinde, rejimler; kabile hayatları, beylikler, hanlıklar, feodal yapılar, krallıklar, imparatorluklar vs. şeklinde sıralanabilir. Son yüzyıllarda ortaya çıkan cumhuriyet rejiminden sonra ne tür bir rejim ortaya çıkabilir? Bu rejimin özellikleri neler olabilir? Nasıl bir yapıya sahip olabilir?Düzenle
Artık cumhuriyetin yönetim şeklininde paçavra olup kenara itileceği aşikardır. Bence artık ''ilahi'' bir rejimin olması ki takip ettiğim kadarı ile birkaç ülkede ''Kuran'' nın hükümleri ile yönetime geçileceğini düşünüyorum. Tabi bu daha önceki yönetilen ''Şeriat'' yapılanmasının çok üstünde birşey. Sadece kitaba dayalı olacağıdır. Çünkü insanlığın elinin değdiği herşeyde bir eksiklik olduğu artık ortadadır. İlahi bir mesaj şart tabi ''İnsan eli değmeden saf'' bir kanun olması gerekir.
  • Paylaş
3

Büşra, Çok güzel söylemissiniz ama yönetimde olan insanda yine onu da kendine göre yorumlayacaktır saf kalacağını düşünmüyorum açıkcası ..

Ata Bakmayan Ali, Dinlere dayalı rejimler zaten en eskileridir. Ve savaşlarda, katliamlarla milyarlarca canları geride bırakmışlardır. 20. yüzyıla kadar tüm insanlık dinleri ve inançları bahane ederek savaşmıştır. Bu bağlamda, dini rejimlerin önümüzdeki bin yıl içinde çok azalacağı aşikardır.

Doğan Gündoğan, Dini rejimler artık kalmadı denecek kadar az. Osmanlının dağılması aslında buna etkendir. En önemlisi ise şu milliyetçilik kavramı. Sizin bahsetmek istediğiniz yani ''dini bahane göstererek kan akıtmak'' olayı tarihte çok nadir karşılaşılan bir olaydır. Daha çok ''Milliyetçilik adı altında aslında ''ırkçılık'' olan bir anlayış ile katliamlar gerçekleştirilmiştir. Kişisel fikrim insanlar eğer birleşecekse bu din etrafında olmalıdır. Başka türlü imkansız... Son olarak cumhuriyet rejiminin de ne denli insanları kutuplaştırdığı ortadadır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

228 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt