Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce en iyi bira markası hangisidir?

Biranın tarihçesine şöyle bir göz atarsak , buğday ve arpa birası olarak temel iki ayrım olduğunu görürüz. (pirinç, yulaf v.b biralar da var) Birayı diğer içkilerden ayıran en büyük fark ise şarap kökenli bir içki olmamasıdır. Şaşırdınız değil mi? Bugün tükettiğimiz neredeyse tüm içkiler önce şarap olur daha sonra damıtılarak alkol derecesi ve aroması değişir viski, rakı, cin, votka gibi içkiye dönüşür. Birada ise sadece mayalanma vardır ve meyve şekeri içermez bu sebeple kök bira aslında pek te içilesi değildir. İçerken ağzınızda yapıldığı arpa yada buğdayın dokusunu hissedersiniz, tadı kekrek ve kokusu da kesiftir, Neils Bohr abi olmasa bugün içtiğimiz parlak ve gazlı birayı rüyamızda görürdük yani : -) bira markası sorulan soruyu biranın tarihçesi olarak yazmak istemedim ama konu oraya gidiyor yavaş yavaş, o yüzden girizgaha geri dönüp konuyu bağlayım. Temelde arpa ve buğday birası var ve markalarda genelde bu ayrıma göre ayrılıyor. Birde mayalanma ve saklanma şekillerine göre değişiyor günümüzde pilsen bira çeşitleri oldukça rağbet görüyor . Bira üstten ve alttan olarak iki şekilde mayalanıyır Ale üstten, lager bira ise alttan mayalanır. Ve lager türü pilsen biralar en çok beğenilen bira türüdür. Ama bir ingiliz pubında fıçı bira içiyorsanız o bira o pub ta üretilen Ale Türü kök biraya yakın bir biradır. Bence bir çeşit alkollü çorba... : -) ben çekoslavakya (budweieser) birası severim sarışındır bir kere, parlaktır içi dışı gözükür. Malt bira da yapay şeker olmaz kilo yapmamak için malt birayı tavsiye ederim. Ha birde bira göbeği varki zayıf insanı leblebi yutmuş solucan gibi yapar. Her marka bira göbek severdir: -) . . .
 • Paylaş
2

Şaman, Üstat bu şarap konusu kesin bilgi mi? Ben Avusturya'da schnaps'ın nasıl yapıldığını biliyorum; meyve sadece mayalandırılıyor ama kendi kendine ardından alkolü damıtılıyor. Şarapta ise maya katkısıyla işlem yapılıyor. Benim bildiğim kadarıyla sadece Brandy direkt şaraptan yapılıyor zaten ismi de wein brant (damıtılmış şarap ☺.)

Hakan, Tüm dünya içkileri için değil üstad misal Asya da pirinçten yapılan sake var . Kastım bilindik ve çok kullanılan içkiler burada. Mesela rakının ilk aşamasının şarap olduğunu düşünen neredeyse yoktur. :-)

Türkiye'deki en iyi bira bence
 1. Yeşil Efes (soğuk tanklarda bekletilmiş, kolay içimli olan)
 2. Tuborg Gold
 3. Bomonti
Dünya biralarına gelince yine bence, tabii ki, en güzeli
 1. Seemanshausner Bira/Almanya (oralarda yaşadığımdan biliyorum, bu tür listeler çok iddialı olur, sadece Bavyera'da 2800 bira üreticisi var, ortalama üçer çeşitleri olsa 8400 bira çeşidine varıyoruz. İçtiklerimin bana göre en iyisi bu bira, yerel olmayan kimse de bilmez. Bu abiler güzel biralarını sadece 15 litrelik küçük fıçılarla satıyorlar, evinizde, partinizde fıçı keyfinin yanı sıra muhteşem bir bira sunuyorlar, yalnız civarda 2799 adet farklı bira üreticisi daha var, muhakkak daha güzeli de vardır)
 2. Alman Augustiner Manastır birası
 3. Avusturya Augustiner/Salzburg Manastır birası
 4. Bir Viyana pilsen birası olan Hirter
 5. Çek Budweisser
 6. Avusturya Stiegel.
Bu sıralamama ilgi alanım olmadığından İngiliz biraları ve aslında yurdumuzda bira dendiğinde buğday biraları katılmadığından Alman ve Avusturyalıların güzel buğday biraları katılmamıştır.
 • Paylaş
4

Hakan, Kolay içim ne üstad.. Miller gibi olan mı... Kız birası yani... :-)

Şaman, Sanırım tanımında kolay değil rahat içimli yazıyor ayrıca...

Şaman, Kolay içim erkekleri iterdi ☺

Hakan, Kolay delikanlıyı bozar üstad :-) raad dır o ...

Fuller's London Porter
 • Paylaş
Erdinger ve Türkiye'de Tuborg bence. Gerçi Erdinger'in Türkiye'ye ithaline başlandığına dair bir haber okumuştum ama henüz kendisi ile karşılaşmadım. Karşılaşan varsa ve haber verirse çok sevinirim. :)
 • Paylaş
3

Uğur Çakmak, İstanbul/Beşiktaş The United Pub'da vardı. Hala satıyorlar mı bilmiyorum. Bira çeşitleri çok geniş 52 çeşit miydi ne tam hatırlamıyorum.

Hypatia Hypatia, Süper, çok teşekkürler. :)

Hakan (@hakkan) 'ın cevabını pek bir sevmemle birlikte marka vermek gerekirse, Bomonti filtresiz, eskiden tuborgun yeşil şişesi vardı o kadar lezzetliydiki şişeyle yutmak isterdim : D , heineken, leffe-brune(meyve tadından dolayı seviyorum yoksa esmer biralarla aram pek iyi değil), kozel(çekçe keçi demekmiş bu arada) fiyatına göre oldukça lezzetli. Şimdilik hatırtadıklarım bunlar. En büyük zevkim marketlerden itlah bira almak. Sevmediklerim arasında samuel adams var(ıyyyk) Ale sevmesemde çok london porter oldukça lezzetli.
 • Paylaş
Efes Pilsen. : )
 • Paylaş
Markaya göre bir fikrim yok. Beck(Farkın seçimidir) aşırı güzel ama efesten vazgeçmem :D
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

784 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt