Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce en iyi gelir getiren mobil programlama dili hangisidir ?

Mobil programlamada en çok ios, android, windows phone dillerinden hangisi daha çok kazandırır. Düzenle
Uygulamaya para verecek olan kitlenin iPhone kullanıcıları olduğu; ücretsiz uygulama kullanma taraftarı olan kitlenin de Android işletim sistemli cihazları kullananlar olduğu genel bir görüştür.

Native uygulama geliştirirken iPhone ve Android çok ciddi bir pazar payına sahip olduğu için önce bu marketlerde ürünü vitrine çıkarmak daha doğru tabi.
Windows Phone uygulama sayısı olarak iPhone ve Android marketlere erişemedi henüz ama yükseliş hızında da bir düşüş yok diye okumuştum çeşitli yerlerde.

Ancak bir mobil girişimin iyi gelir getirmesi, hedeflerine ulaşması onun hangi platformda olduğundan daha çok öncelikle girişimin/uygulamanın kendisiyle ilgili bir konu.
  • Paylaş
1

Osman Iş, Doğru zamanda doğru şekilde yazılan program her zaman kazanır da tek kişinin zaman ayırıp uzun süreçte düşünerek yapması gereken bir iş bence.

Sizinde dediğiniz gibi para verecek olan kesim ios ne yapacağım konusunda da çok kafam karışık. :)

Bu bir yorum değil, bir istatistik; Apple App Store ve Google Play uygulama indirme sayıları son zamanlarda uygulama indirme sayısında başa baş gidiyorlar. Ama geçmişten bu güne iOS kullanıcıları daha çok program indirirken, aynı şekilde indirilen program sayısı aynı da olsa iOS kullanıcıları daha fazla ödeme yapıyor.

Ama bu durumun dengeye oturacağına inanıyorum. Soru metninde bir yanlışlık var gibi. İOs, Android, Windows Phone işletim sistemleridir. Programlama dilleri değişebiliyor. İOS da genellikle Objective C, Android'de Java kullanılıyor. Windows Phone'u bilmiyorum ama Microsoft teknolojilerini kullandığı kesin. Bunun dışında native uygulama geliştirmek yerine bazı çatıları kullanarak HTML5 & CSS & Javascript ile uygulama geliştirilebiliyor. Bu çatılar web teknolojilerini kullanarak yazılan programları her platforma göre derliyorlar. Native uygulama gib olmuyor ama seçenekler arasında. Mesela PhoneGAP.
  • Paylaş
9

Eski Inploider, Windows Phone için .NET framework ile bir .NET dili kullanılarak (C#, VB.NET) kodlama yapılıyor. ".NET for Windows Phone" adında bir kütüphane var ;)

Gökhan Çancılar, Malumun ilanı :)

Osman Iş, Dediğiniz doğru ben zaten ceptelefonu ticaretiyle uğraştım. Genelde iphone kullananlar paralı insanlar indirdikleri programın fiyatına bakmadan indiriyorlar genelde. Hele ki oyunda. Ama Android de herkes ücretsiz uygulama peşinde. Ben yazılıma biraz meraklıyım telefon tamiri ve bilgisayar tamiri yapıyordum. Zaten ceptelefonu yazılım işinde olan para başka bir yerde yok bence.

Aslında ios'a yazılım olarak müdahale çok zor gibi ama android de biraz zorlayınca bazı açıklar çıkmıyor değil. Ama ios' a ta durum çok farklı örnek olarak Androidli bi telefonda google hesabını unuttuğunuzda telafisi mümkün ama apple ios ta böyle bişey imkansız gibi icloud hesabını unuttuğunuz cihaz elinizde kaldı. Apple Türkiye servisi bile kıramıyor şifreyi.

Aslında yapmak istediğim paralı değilde ücretsiz uygulama yazmak çünkü daha cazip bir durum var ücretsiz.

Kendimi geliştirmek istiyorum ama android mi ios mu daha karar veremedim. Herkes para kazanacam diyorsan diyor ios diyor. Kafa tam karıştı. Tek bi alana odaklanmak istiyorum. Aslında sizin dediğiniz gibi HTML5 &Java daha mantıklı.


Malum flapy bird ücretsiz kazandığı parada malum. :)

Gökhan Çancılar, Yalnız oyun gibi yoğun programlama gereken uygulamalar için native seçeneği daha isabetli olur. PhoneGap platform desteği açısından inanılmaz faydalı fakat bu daha çok veri alıp gönderilen uygulamalarda mantıklı. Yani PhoneGap ile de oyun geliştirebilirsiniz ama native bir Android uygulamasının yerini tutmaz, performans orunları ortaya çıkabilir, işletim sistemi uyumsuzlukları çıkabilir.

Yalnız ben yazılım ile ilgileniyorum demişsiniz. Mobil uygulama yazmak bir web sitesi yapmaktan farklı. Programlama bilginiz, deneyiminiz olmalı. Platforma göre yaklaşımlar var. Yani derin bir dünya, bu işin içinde olmanız gerekir. Mesela Android platformunda intent (niyet) denilen bir özelik var. Şöyle ki; mesela bir İnternet tarayıcısı programladınız, programınız telefon bir İnternet sayfası açmaya çalıştığında görünür. Siz başka uygulamanın intent'ini tetikleyebilirsiniz. Mesela eposta göndermek gibi. Bu yaklaşım daha çok mobilde daha baskın. En azından ben İnternet programlama yaparken böyle bir kavramdan habersizdim. Çünkü yaptığım yazılım kendi başına çalışıyordu. Yani bunun gibi mobile özel programlama yaklaşımlarında farklar var. Yani tecrübe isteyen bir iş.

Osman Iş, Oyun daha kapsamlı bir iş gerçekten. Uğraş isteyen bir iş. Proglama bilgim kesin var diyemem sadece yapabiliyor muyum diye denedim kendimi bazı programları benzerlerini yapmaya çalıştım androidde grafik biraz skıntı olsada işlev olarak sıkıntı çıkmadı.

Uzun süreli bir iş. Artık iyi düşünüp tek birşeye yoğunlaşmak daha mantıklı. Yavaş yavaş işlemeli programı.

Siz ne tavsiye edersiniz ben biraz meraklıyım bu işlere çokta. Bu sektörün ekmeğini yedim birazda olsa ama daha fazla yemek nasip olur inşallah. Aslında para kazanmak için öğrenmedim hiç birşeyi, öğrendiklerimin para ettiğini sonradan öğrendim. :)

Gökhan Çancılar, Para konusu bende de aynı şekilde gelişti. Bu yukarıdaki istatistik kıvamındaki sonuçlar dünya geneli için geçerli. Türkiye'de aynı oranın olduğunu sanmıyorum. Yani iOs kullanıcıları da, android kullanıcıları da ücretli uygulama tercih etmiyor. Yani Amerika'daki gibi değil :)

Ama uygulamadan para kazanmanın çeşitli yolları var. Bu sadece ücretli uygulama ile olmuyor. Oyun içi satın almalar, reklamlar, reklam kaldırmak için ücret isteme vs.. vs.. Ben Android tarafını tercih ediyorum. Sebebi de şu; bir kuruma tablet yazılım yapacaksınız diyelim, 100 personel bu yazılımı kullanacak. Bu 100 tane de tablet demektir. İşi en az maliyetli nasıl kapatırız dersek iPad sorunun cevabı değil.

Üstelik Android, iOS'dan daha serbest. iOS ise biraz daha sıkı. Yani telefonun veya tabletin daha fazla bölümüne erişim var Android'de.

Osman Iş, Dediğiniz gibi Türkiyede durumlar çok farklı. Çevremdekilerden gördüğüm kadarıyla da kimse ücretli uygulama indirmiyor zaten.

Ben en iyisi androide yükleneyim. Hem eğlence olsun hem merak olsun belki para eder. :)

Benim asıl merak ettiğim bi konu var bilginiz vardır diye tahmin ediyorum. Şimdi androidde yaptım bir uygulamaya diyelim ücretsiz olsun reklamıda yerleştirdim örnek olarak 500 000 indirilsin aylık ne kadar gelir elde ede. Tabi bunda indirilen programın kullanılması önemli ama biz normal düşünelim tahmini gelir ne olur sizce.

Mesela adam yapmış el fenerini bence basit bir sistem el feneri yapmak tabi görsellik katmak farklı bi durum. Ayrıca 100 milyon indirilmiş geliri güzel olsa gerek.

Gökhan Çancılar, Google'ın bununla ilgili bir çalışması var diye hatırlıyorum. Uygulama içi reklamlarla ilgili. Ama rakam konusunda bilgim yok. 100 milyon defa indirilen bir uygulamada reklam varsa tabi ki kazanmıştır. Ama az mıdır çok mudur bilemem.

Osman Iş, Evet varmış okudum. Bakalım bir deneleyim ne çıkacak eskiden fikir yarışmalarına, girişimci yarışmalarına katılıyordum onlar tutmadı aslında güzel fiklirlerim vardı ama malum para olmadan yazılım bilmeden adamı kaale almıyorlar. Artık yazılım sektörüne yönelmek lazım. :)

Hemen hemen bir çok programlama dilinin yeni versiyonları çıkıyor mobil uygulama yazılabilir olarak,
dolayısıyla en iyi dil teknik olarak farklı olsa da pratikte en iyi dil en iyi bildiğiniz dildir... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR