Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce en iyi telefon hangisidir?

En iyi telefon neredeyse bedavaya kullanabileceğiniz ev ya da iş telefonudur. Tabii sizin cep telefonu sorduğunuzu düşünürsek. Öyle bir telefon yok. İhtiyaçlar, bütçeler ve istekler birbirinden farklı. Piyasaya hakim iki marka ön plana çıkıyor, biraz karşılaştırırsak:
 • Büyük ekran istiyorsanız şüphesiz Samsung Note serisi en büyük ekranlı telefonları üretiyor.
 • IPhone 6 sanırım Samsung Galaxy ebatlarında ikinci bir boyut seçeneği sunmaya hazırlanıyor.
 • Fiyatı düşünürseniz tabii ki Galaxy IPhone6'dan ucuz olacaktır.
 • IPhone'un da büyüyen ebatlarıyla batarya ömründe yarışacaklardır. Yine de tüm akıllı telefonları her gün şarj etmek zorunluluğunuz son bulamayacak.
 • Programlayayım, orasını burasını kurcalayayım derseniz tabii ki yine android tabanlı bir telefon daha çok hoşunuza gidecektir.
 • Telefon yağ gibi aksın, uygulamaları androide göre az da olsa çok kaliteli olsun, hem optimal bir ekran büyüklüğü olsun hem de rahatça cebime sığsın derseniz bu sefer yine IPhone sizin işinizi görecektir.
Kısaca nasıl en iyi bilgisayar diye bir kavram olamıyorsa en iyi telefon da yok. Telefondan ne beklediğinize ve ne kadar bütçe ayırmak istediğinize göre sizin için en iyisini siz seçeceksiniz.

Bir de buraya bakın karar vermeden önce:
 • Paylaş
En iyi telefon ihtiyaçlarınızı karşılayan telefondur bence. Ben bugüne kadar telefon seçimlerimde hiçbir zaman markayı göz önünde bulundurmadım. Teknoloji biraz şans işi. Çok para verdiğiniz Galaxy note marka telefonunuz ilk günden bozuk çıkabilir. Büyük ekran bir telefonmu istiyorsunuz, şarjla uğraşmamak adına bataryanın kaç miliamper olduğuna mı bakıyorsunuz, işlemcisi hızlı olsun mu istiyorsunuz, yoksa sadece aç kapa telefon görüşmeleri yapmak için bir telefon mu istiyorsunuz. Bir telefonu ortalama 3 yıl kadar kullanıyoruz sanırım... Tanıdığım samsung ve iphone kullanıcıları da telefonlarını bu kadar kullanıyor, daha ortalama markalar olan huawei yada general mobile kullananlarda öyle. Ben bugüne kadar pahalı bir marka tercih etmedim. Hiçte pişman olmadım. Cebinize göre ve ihtiyacınıza göre belirleyin alacağınız telefonu. LG Nexus kullananlar gayet memnun bide kitkatlandığı için tadından yenmiyor diyorlar =) . Çok para vermem derseniz General Mobile tercih edebilirsiniz. IPhone hakkında hiçbir şey yazmıyorum çünkü antipatim var :))))))))
 • Paylaş
1

Kadir Karahan, Eyvallah kardeşim çok yararlı oldu. Bu arada benimde antipatim var iphone'a.

Teknolojik ürünlerde bu soru gündemde kasıtlı olarak tutulur ve bir pazarlama enstrümanı olarak kullanılır maalesef. Oysa çok anlamsız bir sorudur ve özellikle bireysel kişilik özellikleriyle topluma kendini kabul ettirmek, toplum içinde varlığını kişiliği ile anlamlandırmak yerine telefon, tablet, kıyafet gibi kişisel eşyalarının markasını sosyal bir statü göstergesi olarak kullanan insanların çokça olduğu toplumlarda halen çok işe yarayan bir alışverişe azmettirme sorusudur.

İyilik izafidir, özellikle en iyisi olmak büyük yalandır. Bilhassa teknoloji alanında. Çünkü ben bu sözcüğü sarf ederken bile, birileri bir yerlerde, onun da daha iyisini ya geliştirmiş ya da eli kulağında, geliştirmek üzeredir. Dolayısıyla; böyle büyük bir süratle koşulları ve iyi olma tanımı değişen bir alanda, en iyinin peşinde koşmak da anlamını yitirir.

Bu anlamsız güdü kışkırtmasını, son yıllarda eğitim sektöründe de görüyoruz: En iyi dil, en iyi bölüm, en iyi üniversite, kolej...

Tüketim toplumunu oluşturmakta en vazgeçilmez, sihirli sözlerden biridir, "en iyisi" olmak. Sanal bir algı yönlendirmedir, illüzyondur. Bundandırki, teknoloji marketlere küçük bir arama almak için girseniz, gaza gelip tır ile çıktığınız çok olmuştur. Halbuki istediğiniz bir tır değildi ama kendinizi kaybettiğinize şaşmamak gerek, pazarlamanın kompetanları karşısında.

Oysa bir nesnenin iyiliğini belirleyen size sağladığı fayda miktarıdır. Bir başkası için en iyi olan sizin için pekala kötü olabilir. Telefon, bilgisayar gibi bir cihaz alırken bu nedenle "en iyi" rüzgarına kapılmak yerine ihtiyaçlarınızı tespit etmek, nasıl bir cihaza ve neden ihtiyaç duyduğunuzu kendinize izah etmektir, önemli olan. Teknik konularda ise, yukarıda açıklamaya çalıştığım eğilimin bir tutsağı olmamış, ihtiyaçlarınızı gözeterek size bir yol haritası çizecek teknik bir insandan yardım alabilirsiniz. Mümkünse, eğer bir teknoloji marketten bu alışverişi yapacaksanız, orada çalışan biri olmamalı. Tecrübe etmişsinizdirki, bu gibi yerlerdeki çoğu personel teknik olarak size doyurmaktan, alternatiflerle karşılaştırmaktan ve sizin ihtiyaçlarınızı gözetmekten yoksunken gözü kara bir şekilde pazarlamaya odaklanmışlardır. Ne kadar lüksünü, büyüğünü, pahalısını satarlarsa o kadar pirim alacağı düşüncesinin bir kurbanı olabilirsiniz, bir anda.

İnternet sitelerindeki "en çok satanlar" yanılması da genellikle; aslında hiç satmayanları eritmek için düşünülmüş, hince bir pazarlamacı taktiği olarak kendini göstermekte, bazı yerlerde.

Tüm bu anlattıklarımdan çıkacağı gibi; "en iyi" telefon en pahalı olan, model numarası en büyük olan, en son çıkan, en çok herkesin elinde gördüğünüz, internet sitelerinde "en çok satan" olarak gösterilmeyenlerdir, genellikle.

Hangisini seçersiniz, bilmiyorum ama şundan eminim, sadece: Yeni telefonunuz aldığınız, elinize faturası tutuşturulduğu andan itibaren, doymaz pazarlama dünyasın, elinizdekinden çok daha "iyisini" size satmak için uğraşı vermeye başlamış olacaktır bile.
 • Paylaş
İphone 7.5 es plas bencee
 • Paylaş
Iphone 6 en dayanii olani o simdilik sarj ve internet kullanma yonunden cok iyi. Ben iphone 6s kullaniyorum ama memnun degilim internetimi ve sarjimi cabuk bitiriyor.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

189 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları