Bilmek istediğin her şeye ulaş

En iyi video kurgu programı hangisidir?

Günümüzde televizyon kanalları ve post prodüksiyon şirketlerinin kurgu montaj programı tercihleri, o kurumların seviyesini belirlemektedir. Programların en iyisini seçenler, genellikle en başarılı işlere de imza atanlar oluyor. Türkiye'de ilk kullananlardan biri olarak benim her zaman tercihim Final Cut olmuştur. Profesyonelliği en üst seviyede yaşayanlar için en iyi kurgu montaj programı tartışmasız Final Cut'tır. Dünyada sinema filmleri ve en büyük tv kanallarının vazgeçilmez tercihi olmasına karşın Türkiye'deki TV5 gibi çok az sayıda ulusal televizyon kanalı Final Cut kullanmaktadır. 2004 yılında 8 adet Final Cut set sistemini kuran TV5 bu konuda öncü olmuştur. MAC ile kullanılabilen Final Cut'ın hemen bir alt seviyesinde PC kullanıcıları için en iyi tercih Adobe Premiere serisi olur. Hatta After Effects'i de aynı kategoriye koyabiliriz. Çünkü son yıllarda kurgu montaj için video editing programı gibi kullanılmaktadır. After Effects için internetten kolaylıkla bulunabilen hazır kurgu (template) dosyalarıyla pratik işler çıkarılmaya başlandı. (Şahsen ben hazıra konmak yerine kendi beynimi çalıştırmayı tercih ettiğim için After Effects'i tıpkı adındaki gibi sadece görsel efekt uygulamak amacıyla kullanıyorum.) Avid ise, benim için yeterli gelmiyor. Sony Vegas ve Pinnacle Studio iyi görüntü kalitesi yakalamamı sağlıyor olmasına karşın benim için biraz yavaş ve basit kalıyor. Henüz profesyonellik aşamasına ulaşamamış bazı televizyon kanalları ise Edius tercih ediyor. Bana göre Edius, ''Hiç elimi sürmeyeceğim bir program''. Bir türlü kanım ısınamadı... iMovie, MoviMaker vb. programlar da kendi tabirimle; ''Düğün kaseti montajlayanlara hitap ediyor''.
Yukarıda adı geçen programlardan pratiklik & kullanım performansı bakımından bir sıralama yapmam gerekirse en iyi video kurgu montaj programı hangisi olur?
1* Final Cut
2* Adobe Premiere
3* Avid

4* Edius
5* Sony Vegas
6* Pinnacle Studio
7* iMovie

8* MovieMaker
  • Paylaş
EDİUS en sık kullanılan programlardan biridir. Adobe Premier'den daha iyi olduğunu düşünüyorum lakin Adone Premier After Effects programı ile eş zamanlı olarak kullanılabildiğinde dolayı da tercih sebebi olabiliyor bazen aynı anda hem compositing hem montaj yapıldığı zamanlarda özellikle.
  • Paylaş
Basitlik ve Profesyonellik arıyorsanız Premier, Basitlik ve Hız arıyorsanız Edius, Profesyonellik arıyorsanız Avid.
  • Paylaş
En iyi ve profesyonel kurgu proqramlarının başında Adobe Premiere ve Final Cut(mac) geliyor, bu ikisi ile düşük bilgisayar performansı ile çok rahat çalışa biliyoruz, tabii full HD ve RAW formatlarını çıkarsak. İkisinin de arayüzü nerdeyse bir e bir aynı, istediyimiz gibi video ve ses montajı yapa biliyoruz. En iyi performansına göre ise Adobe Premiere Pro hepsinden bir adım önde.
  • Paylaş