Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-ticaret siteleri avm satışlarını azalttı mı? Uzun vadede bizi nasıl bir tablo bekliyor?

Alışveriş için siz de interneti daha mı çok tercih ediyorsunuz bugünlerde?ve bu durumun ekonomiye faydası?zararı? ne yönde olacak?biraz konuşalım bu konuyu.Düzenle
Aslında mantık olarak AVM (Alış veriş merkezleri) satış rakamlarının, e-ticaretin yaygınlaşması ile beraber azalmış olması gerekiyor.

Ancak, grafikler öyle söylemiyor:

AVM(Alışveriş Merkezi)
Kaynak: Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği İstatistikler - ampd.org/sektorel_bilgiler/default.aspx?...

Grafiğe göre; AVM'lerin ciroları son 5 yılda genel bir artış göstermiş. Belki bu yılı gösteren rakamlar da olsaydı bir eğilimden daha net bahsedebilirdik. Ancak, görünen o ki, cirolar artmış.

Bu artışta etkili olabilecek başka unsur ise; AVM sayısının sürekli olarak artıyor olması. Toplam metrekare endeksine göre AVM'lerin sürekli sayısal olarak artıyor olması aslında bize AVM'lerin kar edebiliyor olduğunu ve talebin sürekli var olduğu fikrini veriyor bence:

AVM(Alışveriş Merkezi)

Bunların yanısıra; Türkiye'de E-Ticaret'in durumuna bakacak olursak:

AVM(Alışveriş Merkezi)

Kaynak: eticad.org.tr/bilgi-merkezi/sektorel-bil...

Doğal olarak ve hepimizin kabul edeceği gibi, Türkiye'de e-ticaret sürekli büyüyor. Bunun en önemli sebebi, internetin artık daha rahat ve güvenle kullanılabiliyor algısı. Bu bir algı ve bu algıyı destekleyici/oluşturucu bir çok şey yapıldı yıllar içinde.

Ancak, buna ek olarak, e-ticaretin büyümesinde etkili olan çok önemli bir faktör daha oluştu. O da 'fırsat siteleri', 'özel alışveriş kulüpleri' ve bunlara benzer oluşumlar. Bu e-ticaret oluşumlarında sunulan fırsatlar öyle avantajlı hale geldi ki, insanlar bu fırsatları kaçırmamak pahasına, yaşadıkları 'internetten alışveriş esnasında güvenle kredi kartı bilgilerini verme' korkusunu bir tarafa bıraktılar ve sunulan fırsatı aldılar. Bu da e-ticaretin yaygınlaşmasını destekleyici bir durum olarak göze çarpıyor bence.
  • Paylaş
Bence AVM ciroları ile e-ticaret cirolarını aynı ölçülerle kıyaslamak istatistik bir hata olur, mal aynı olsa da kitlesi aynı olmayan bu iki sektörün ciroları ancak hem dükkanı olan hem de e-ticareti olan işletmelerde ve lokal olarak yapılabilir. 

Misal D&R'lar buna en güzel örnektir. Sitesinde daha geniş çeşit ve rafa göre daha ekonomik iken mağazada çeşitler azaltıldı ve fiyatlar da daha yüksek. Bu işletmenin dükkana gelmeden kendi kitlesini internete yönlendirmek ve orada tutunmak olduğu çok açık. Kasada bekleme süresi yoğun saatlerde 15-20 dakikaya kadar çıkabiliyor ama aynı malı satıcnın kendi sitesinden daha ucuza hemen alıyorsunuz ve 1 gün sonra da elinizde. Yani mesaj şu; eğer o bir günlük beklme süresine katlanamıyorsanız tüketici olarak buyurun mağazaya gelin aksi halde daha iyi ve ekonomik hizmet için sitemize bekleriz.

Şimdi bu işletme için fiziki işletme/e-işletme açısından ciro karşılaştırması yapılabilir ancak koca bir avm sektörü ile e-ticaret sektörü zevkler ve alışkanlıklar sebebiyle kıyaslanamaz. Yapılacak sektörel kıyaslar yanlış sonuçlar verir hatta geliştiği halde e-ticaret, AVM'ye yenildi gibi bir mesaj bile çıkarılabilir. Halbuki böyle değildir.

  • Paylaş
Hakan Köse'nin de söylemeye çalıştığı gibi, bu sorunun cevabı bir çok değişkene bağlı. Her gün, tüketicilerin olduğu topluluğa girişlerin olmasından tutunda yeni avm'lerin açılmasına, yeni bir global oyuncunun(perakendeci) ülkemize giriş yapmasından yeni bir e-ticaret firmasının yayına girmesine varana kadar bir çok değişken var. Ama şurası bir gerçek bana göre, fırsat siteleri ve diğer e-ticaret sitelerinin yaygınlaşıyor olması, Türkiye'nin artan tüketim hacmini karşılamada AVM'lerin yanında, online alışverişin güçlenerek yoluna devam etmesi, yerli üretim'in, markalara karşısında ayakta durabilmesine katkı sağlayacaktır. Sokak mağazacılığının, müşterilerini AVM'lere kaptırmasına benzer bir durumu şu an AVM'ler(müşterilerini online alışverişe kaptırarak) yaşıyor. Yalnız, AVM'lerin alışverişten fazlasını(yemek, sinama, sosyalleşme v.s) sunduğunu, buna karşılık fırsat sitelerinin de kolay ve ucuz alışveriş sunduğu gerçeğini de unutmamak gerek.  
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1315 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt