Bilmek istediğin her şeye ulaş

'Fotoğrafçı' ve 'Fotoğraf Sanatçısı' aynı şeyi mi ifade eder?

Bizim oralarda " herkes sakız çiğner ama, ayşa abla gibi patlatamaz" derler.
:)
  • Paylaş
Değil. Fotoğrafçı gördüğünü çeker. Fotoğraf sanatçısı çekeceğini görür. ;)
  • Paylaş
2

Aydın Karadöller, Yanıtınız olayın gerçekliğine bir anlamda yaklaşmış aradaki fark:
Fotoğrafçı: Sipariş üzerine fotoğraf üretir
Fotoğraf sanatçısı: kendi duygu ve düşüncelerini yansıtan Fotoğraflar üretir
Nor: her duygu ve düşüncesini yansıtarak fotoğraf üreten ***sanatçı değildir, sadece sanatsal çalışmalar yapan kişidir sanatçı ünvanı kişilere toplumlar tarafından verilir.
***"Kartvizitine fotoğraf sanatçısı yazanlara"

Sevgiseli, Güzel yaklaşım.

Yukarıdaki iki harika yorumdan sonra cevaba gerek yok ancak gene de fikrimi belirteyim. Fotoğrafçı ve fotoğraf sanatçısı arasındaki farkı ifade ederken yanlış kelimeleri seçmişsiniz. Ne demek istediğinizi anladık ama "fotoğrafçı" "fotoğraf sanatçısı" olamaz, fotoğraf sanatçısı da fotoğrafçı değildir diyebiliriz sizin yaptığınız ayırımı yaptıktan sonra. Mantıklı geldi mi? Hayır. Aslında "stüdyo fotoğrafçısı" ve "fotoğraf sanatçısı" olmalı konu. Fark şudur, fotoğraf sanatçısı aynı zaman da bir stüdyo fotoğrafçısıdır. Stüdyo fotoğrafçısının tek yeteneği deklanşöre basıp 12 adet vesikalık için 5 TL almaktır.
  • Paylaş
1

Sevgiseli, Son cümlen olayı özetledi. :)

İkisi de fotoğrafa hizmet eder, biri diğerinden üstün değildir. Sadece hayata bakış açısı ve kendini ifade etmekle ilgili bir durumdur (bu işi para kazanmak için yapanları dışında tutarak). Belgesel fotoğrafçısı çekeceği konunun bir parçası olur, içinde yaşar, gerçeği söylemekle yükümlüdür (hoş, gerçek nedir ayrı bir tartışma konusu ya neyse). Fotoğraf sanatçısı ise düşünür, kurgular, çeker. İkisi de anlatmak istediğini anlatır.
  • Paylaş
3

Emel Gerçek, sorunun yanıtı budur kanımca.

Barış Dağlı, Söylediklerinizin geneline katılıyorum fakat "fotoğraf sanatçısı ise düşünür, kurgular, çeker." kısmına katılmıyorum her sanatçı kurgu tekniği kullanmaz. :)

Gülnaz Bingöl, :) bende size katılıyorum...

Kesinlikle hayır. Fotoğrafçı bu işi meslek edinmiş ticari kaygısı olan kimse olabilir. "Sanatçısı" dediğiniz zaman. Gördüklerini kendi gönül süzgecinden de geçirerek kadraja sığdırmaya çalışan, izleyiciler üzerinde belirli duygusal etkiler yaratacak anlatımlar sunmaya çalışan, iç dünyası, zihni sürekli bu işle meşgul olan, yağmurun yağması bizim için ıslanmak demekken onun için kimbilir ne anlamları olan, mendil satan çocuğun hemen arkasında porche marka arabasından inen adamı gören ve ikisini aynı karede buluşturan kişi anlamına gelmesi lazım.
  • Paylaş
İkiside erkek ikiside futbolcu birinin adı Sabri diğerinin ki Messi,sizin için ikiside aynı şeyi mi ifade ediyo?
  • Paylaş
2

Gökçe Baylan, Olay budur yaa. Tam anlamıyla özet budur.

Hakan, sabri tabiiiki :)) dağlaara taşlara sabri o. sabri can'dır.

Fotoğrafçı herkes olur sanatçı da aralarından birkaçı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2476 Görüntülenme14 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları