Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fotoğrafçılığı bir ustadan mı öğrenmek daha iyidir yoksa kendin öğrenip kendi tarzını yaratmak mı?

Çünkü benim fikrime göre ustadan öğrendiğin takdirde ister istemez onun tarzını kapmış oluyorsun, kendi tarzını yansıtamıyorsun. Düzenle
Fotoğrafçılığın öğrenilebilir bir şey olduğunu düşünmüyorum. Çoğu sanat gibi, "resim, müzik, edebiyat" fotoğrafçılıkta gözlem yeteneğine ve zihnin -şeyleri- ayırt edebilme kabiliyetine ihtiyaç duyar.

Bir demir ustası, çırağına demiri nasıl yumuşatacağını, işleyeceğini ve soğutacağını öğretebilir. Ama yetişen kişi ortaya bir eser koyduğunda bu eser ustasının bilgileri aracılığıyla değil, kendi şahsi düşünceleri ve gözlemciliği dolayısıyla ortaya koyduğu bir eserdir.

(Yani eserdeki eğimler, motifler ve çizgiler yapan kişinin düşleme gücüne aittir. Eğer bu desenler eseri estetik yapıyorsa, kutlanması gereken usta değil eserin sahibidir. Çünkü usta yalnızca eğim vermeyi, motif işlemeyi, çizgiler ve oluklar oluşturmayı öğretebilir. Ama bunları estetik bir şekilde nasıl kullanacağı yapan kişinin becerisidir.)


Her birimizin aynı, neredeyse sabit kaynaklar ile beslenip ortaya farklı şeyler koyduğumuz gibi, bu iş içerisine girmiş kişi de, usta kişisinden yalnız aracı ile ilgili teknik detayları alır, aracının bakımı hakkında bilgiler edinir ve onu nasıl kullanacağını öğrenir. Ama nereye bakacağını, kadrajına neyi sığdıracağını kendi öğrenmek zorundadır.


  • Eğer kişi vizör de gördüğü şey karşısında, içte hiçbir duygusal kıpırdanma hissetmiyorsa, deklanşöre basmaktan da kaçınmalıdır.


Usta sıfatı ile adlandırdığımız öğretici bize düşlemeyi, bakmayı, kalabalıklar arasındaki farklı olanı görmeyi öğretemez. Bu beceriye sahip olmak kişinin kendi elindedir. Ve bunun için bir öğreticiye ihtiyaç duymaz.


  • Ama iyi bir heykel ustasının, mermer elinde şekillendiği gibi çırakta ustasının becerikli elleri arasında şekillenebilir. Pek nadir olarak rastlansa da bazı ustaların son eserleri, yetiştirdikleri çıraklarıdır.

  • Paylaş
Her şeyden önce elimizdeki makinenin sınırlarını ve yeteneklerini bilmek önemli. Işığa hükmetme, istediklerimizi sonuca yansıtabilme becerisi kazandıktan sonra ise, bol bol iyi ve ödüllü fotoğrafların olduğu katalogları incelemek, sanatsal filmler izlemek göz terbiyesi için çok önemlidir. Çocukluktan beri gün batımı, çiçek-böcek fotoğraflarının güzel olduğunu duyarak yetişen herkes, eline makineyi alır almaz gün batımı fotoğrafı çekmeye başlar. Halbuki bu ancak takvim fotoğrafçılığı olur. Bir daha aynı karede bir araya gelemeyecek nesnelerin oluşturduğu estetik bir anı yakalamak çok daha değerlidir. İşte o anı koklayabilmek ancak iyi fotoğraflara bol bol bakarak gelişebilen bir özelliktir. Üçgen oluşturan nesneler, altın oran, perspektif... Gibi matematiksel ve geometrik yerleştirmeler, zamanla düşünmeden adeta içgüdüsel olarak yerini bulacaktır.
  • Paylaş
Şimdi şöyle bir şey var.Teknikleri kendin öğrenirsin.Ama oradan buradan okuyarak elde edemeyeceğin çok bilgi var.Adam senin yaşından daha uzun süredir o makinenin arkasından bakıyorsa gidip her türlü tecrübesinden faydalanacaksın.Tabii bu bir sanat,teknikten fazlası gerekiyor başarılı olmak için.O da senin yeteneğine,yaratıcılığına kalmış.
  • Paylaş
Fotoğrafçılıkta öğrenilmesi gereken en önemli şeyler, makine kullanımı ve ışık bilgisidir. Bunları uzmanlardan öğrenebiliriz. Ancak benim tecrübelerim pratik yapmadan bu işin öğrenilemeyeceği. Ayrıca bu konuda yetkinlik ise amaç, bir uzman yerine bir çok sanatçının fotoğraflarına bakmak, izlemek, kendini keşfetmek ve uygulamak en iyi yol olacaktır... .
  • Paylaş
Fotoğrafçılıkta şu söz sıkça kullanılır; ''Önce kuralları bilin, sonra onları yıkın''. Fotoğraf eğitim gerektirir, eğitim de ustalardan alınır. Altın oran gibi kurallar fotoğrafta da vardır, kompozisyon vardır. Taklitçilikten uzak durduğunuzda tarzınız zaten oluşmaya başlar. Ama gözünüz eğitimli ve gelişmiş olmalıdır. Tarz tek başına birşey ifade etmeyebilir. Birinin çektiği berbat fotoğraflardan sonra, yeni bir fotoğrafını gördüğünüzde onun çektiğini anlayabilirsiniz. Tarzı vardır ama olmasa daha iyidir :)
Kimin neden iyi kabul edildiğini öğrenmek çok yol katettirir. Ustaları görmezden gelmek büyük hata olur. Kendi kendinize öğrenmek istediğinizde bile yine ustaların kitaplarını okursunuz, çektikleri fotoğraflara bakarsınız. Bence insan önce ustalardan öğrenir sonra kendi yolunu çizer.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1046 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt