Bilmek istediğin her şeye ulaş

Geleceğin meslekleri nelerdir? Bilgisayar ve yazılım mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Açıkçası kendi mesleğim üzerinden ben geleceğin gerçek mesleklerini teknoloji tabanlı olarak düşünüyorum. Yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği tarzındaki meslekler geleceğin rağbet gören meslekleri olacaktır şahsi düşüncem. Ki kişisel olarak düşündüğüm bir diğer hususta bayan arkadaşların bu tarz bilgisayar, yazılım, grafik üzerine meslek seçimleri yapmasını tercih ederdim, isterdim doğrusu. Daha önceki sorularada da bu isteğimi belirtmiştim. Farklı düşüncelerin birleşmesiyle hep farklı yenilikler geldi bu dünya da. Ve teknoloji'nin gelişmesi bir kenara yaygınlaşması ve daha özgün şeylerin ortaya çıkmasında bayanlarında bu sektörlere giriş yapması gerektiğini düşünüyorum. Bilgisayar ve yazılım mühendisliği hakkında tavsiyem şudur; Eğer sen bu işi yapan kişilerin videolarını izlediğinde, teknolojiyi hayal ettiğinde, geleceği şekillendirebilirim yön verebilirim duygusunu hissediyorsan o kodları ne bileyim bilgisayar dünyasını düşündüğünde sen heyecanlanıyorsan ve her şeyden önce sen gerçekten içinden gelerek ben bunu severek yapabilirim pes etmem hedeflerim olabilir diyorsan bence hiç düşünmeden bu yönde bir meslek seçimi yapmalısın. Artık açıkçası bilgili, gerçekten benim kadar tutkulu bayan arkadaşları bilgisayar dünyasında görmek istiyorum beyin fırtınaları yapmak istiyorum, atılımlar görmek istiyorum, tek şekilde kalıplaşmış değil çok farklı şekillerde de tartışıp, konuşmak istiyorum. Çevremde kim var kim yoksa hep teşvik ettim ama nedense garip ve korkutucu bir şeymiş gibi yaklaşıyorlar yapamam, anlamam tarzında. Eğer dediğim gibi o tutkuyu hissedebiliyorsan kendine güvenebiliyorsan şayet bu tarz meslek seçimini düşünebilirsin, neden yapamayacakmışsın ki 6 lı yaşlarda okuma yazmaya ne kadar hevesli olduğumuzu düşünün okuma/yazma bilmiyorduk öğrendik falan. Tutkuda işinde başarılı olmanı sağlayacaktır, çünkü hedeflerin vs. olacaktır amaçlar edineceksin bu arzun, isteğin sayesinde bunları sağladığında zaten bir 5/10 yıl sonra göreceksin ki yaptığın iş sadece bir meslek değil para kazandığın bir sektör değil de daha farklı bir şeye dönüşmüş. Daha bu konuda çok duygumu, düşüncemi, hissettiklerimi anlatabilirim ama kısaca bilgisayar ve yazılım hakkında düşündüklerim böyle benim.

İlgili olduğum bir kısım olduğu için bilgisayar ve yazılım üzerinden bilgim dahilinde düşüncelerimi paylaştım. Daha bir çok geleceğin mesleği var tabi ki, bilim insanı olabilirsin vs. meslekten ziyade ben daha çok insanlığa katkımız olsun diyen taraftayım biraz. O yüzden düşüncelerim sana ya da başkasına sıcak gelmeyebilir saygı duyarım, düşüncelerime de saygı duyulmasını isterim.
  • Paylaş
2

Deniz Özçıkrıkcı, Öncelikle uğraşıp cevap verdiğiniz için teşekkür ediyor, düşüncelerinize saygı duyuyorum. O kişi ben olabilirim. Küçüklüğümden beri hep istemiştim de zaten ve gerçekten ilgimi çeken konular. Üniversiteli olma yolunda birisi olarak sıkıntılarım nereden mezun olduğunun öneminin olup olmaması. Toros Üniversitesi düşünüyorum ve açıkçası ilerde boşta kalacaksam başka bölümlere yönelmeyi düşünüyorum

Ahmet Dede, Rica ederim, fikirlerine fikir katabildiysem sevindim. Gerçekten istediğini hissediyorsan, ilgini çekiyorsa ve dediğim gibi hedeflerim olur diyorsan düşünmelisin kesinlikle. Ben böyle şeyleri kayıp olarak düşünmüyorum açıkçası. 4 yıl okuduktan sonra açıkta kalsan dahi o senin için bir bilgi kaynağı ve tecrübe nereden bileceksin ki başka bir iş ile bunu birleştiremeyeceğini mesela ? Her şeyden önce şunu da söylemek isterim araştırmayı çok sevmelisin, kendi mesleğin ya da başka meslek önemli değil bilmediğin bir şey mi ilgini mi çekti araştır illaki hayal dünyanda sana faydası olacak bir şeydir. Bilgi bilgidir illaki işine yarar. Ayrıca inploid 'de bir arkadaş orada Toros Üniversitesinde okuyordu yazılım bölümü eğer yanlış hatırlamıyorsam o şayet görürse sorunu o üniversite hakkında da sana bilgi verecektir. Son olarak şahsi tavsiyem geleceğini, kariyerini düşün bir şey diyemem ama meslekten çok bir tutku olarak yaklaş bence yazılıma, bilgisayar ve teknoloji dünyasına. Bunları yazarken bile heyecanlanıyorum mesela ben yazılım, bilgisayar, teknoloji, gelecek :) anlatmak istediğim böyle şeyler.

yukseklisans.com.tr/geleceginmeslekleri...
yazılım mühendisliği ve bilgisayar gelişmeye açık ve gün geçtikçe saniyeler geçtikçe gelişiyor eer gerçekten çalışır merak ve araştırma ile kendini bu işe verirsen yap derim. . .
  • Paylaş
Açıkçası geleceğin mesleklerinin Türkiye için geçerli olduğunu düşünmüyorum. Şimdilerde benim gözlemlediğim kadarıyla 4 tane çok güzel bir alan var; bunlar : Sanal Gerçeklik, Gömülü Sistemler, Yazılım ve Mekatronik. Türkiye'de daha çip, araba, uçak, vs. Yüksek teknoloji alanında üretim olmadığı için; bu alanlarda yazılım haricinde (ki yazılım daha türkiyede web sitesinden öteye geçmemiştir bana göre) bir çalışma alanı yok. Mekatronik okunduktan sonra THY'ye girip motor tamiri yapılabilir maksimum sanıyorum. Zaten yazılıma geç kalmış bir millet olarak diğerlerine yetişeceğimizi hiç ama hiç sanmıyorum. (inşallah yanılıyorumdur). Ama bu saydığım meslekler güzel meslekler ondan eminim. Yurtdışında eğitim alma durumu olursa zaten ayrı bir boyut kazandırır insana bu alanlar. Türkiye'de de yazılımla uğraşacak kişi maksimum kendi projesini yapmak için uğraşıyor. Genelde girişim aşamalarında yatırım aranıyor ama yatırımcılarımıza hak getire. Bir E-ticaret tüm dünyayı kurtaracak mantığı ile yatırım yapıldığı için projelere; yazılımda üretimde e-ticaret'ten ötesine geçilmiyor.

Benim şahsi kanaatim insan sevdiği mesleği yapmalı. Bu meslek illaki trend meslekler olmamalı. İnsan sevdiği meslekte başarılı olur. Ve insanı tatmin eden şeyin de başarı olduğunu düşünüyorum. (ya da kendimi herkes gibi görüyorum :) ) Ben üretim yapılacak mesleklere yoğunlaşmak gerektiğini düşünüyorum. Bir de bu sıralar bir alan var ki; adı Organik Tarım güzel bir şekilde ilerlemeye başladı ülkemizde. Organik Tarım'da düşünülebilir. Sonuçta Organik Tarım olmazsa ilerde sofrada ne yicez diye düşünüyor insan... Her ne meslek seçilirse seçilirsin, herşeyin bireyde bittiğini düşünüyorum. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

78 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt