Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce gerçekten İstanbul trafiği sorunu çözülebilir mi? Yoksa hayal mi bu?

Nasıl çözülecek ya çok merak ediyorum.Düzenle
Bununla ilgili bir başka soru vardı:

İstanbul trafiğine çözüm önerileriniz nelerdir?
İstanbul trafiği yağmur yağdığında neden birden tıkanır?
İstanbul'da trafikten kurtulmak için neler yapıyorsunuz?
İstanbulda kar başladı. Bu trafik ne olacak?

Bunun dışında benim kişisel görüşüm trafiğin çözümlenmesi için toplu taşımanın yaygınlaştırılması, fiyatının düşürülmesi hatta belli oranda ücretsiz hale getirilmesi ve toplu taşımada konforun sağlanması.

İnsanlar dünyanın en pahalı benzininin olduğu, park sorunun hat safhada olduğu ve araç fiyatlarının bu kadar pahalı olduğu bir ülkede hala neden araba kullanıyorlar diye düşündüğümüzde, akla gelen ilk yanıt araç kullanımının toplu taşımaya oranla katbekat konforlu olması ve toplu taşımanın yaygınlaşmamış olmasıdır.

Bunun engellemek için yapılması gereken ilk iş toplu taşımayı güçlendirmek ve yaygınlaştırmak bence.

Ayrıca, benim kendi düşüncem, trafik sorununun çözümünde atılacak adımlar bence kentsel dönüşüm ile birlikte ve entegre yapılmalı. Yani, İstanbul'da yeni yapılaşmayı ve eski binaların yıkılıp yeniden inşa edilmesi işlerini buna göre düzenlemek gerekiyor. Bu biraz zor biliyorum ama bunlar hesaba katılmadığı için onarımı mümkün olmayan sonuçlarla mücadele ediyoruz şu an.

3. Köprü projesi yapılırsa, ilerde bir gün 4. Köprüyü konuşuyor olacağız. Çünkü, yeni köprü yapımı kararını almadan önce halledilebilecek bir çok şey varken, ısrarla yeni köprü yapılmaya çalışılması bence çok saçma. Düşünsenize, 3. Köprü yapıldıktan sonra o bölgede oluşacak yapılaşma muhtemelen rant ile birlikte orantısız ve çarpık bir biçimde oluşacak. Sonunda bugün elimizde olan köprülerden ve yarattığı sorunlara yenisi eklenme ihtimalini düşünün.

3. Köprü için harcanacak para ile gayet planlı bir toplu taşıma dönüşümü gerçekleştirilebilir. Metrolar yaygın hale ve mevcut otobüsler daha fazla sayıda ve konforlu hale getirilebilir.

Ama nedense eldeki sorunları çözmeye çalışmak yerine gelecekte yeni sorunlar oluşmasına neden olacak projeler yaratıyoruz.

NOT: Deniz ulaşımı da çok daha etkin hale getirilebilir bence.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

217 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt