Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google Plus neden Facebook kadar popüler olamadı?

Öncelikle Facebook'un ne kadar bir zaman dilimi içinde popüler olduğunu düşünmek gerekir. Facebook, 2004 yılı itibariyle kurulmuş bir platformdur. Türkiye'deki yaygın kullanımı ise 2008 yılı içinde başladı. Tam anlamıyla sosyal platform dünyasındaki liderliğini ise geçtiğimiz 2 yıl içinde kazandı. Diğer bir örnek Twitter ise, 2006 yılında kuruldu. Türkiye'deki yaygın kullanımı ise geçtiğimiz yıl içindeydi...

Yani bir internet sitesinin popülerliği, geliştiricileriyle alakalı bir durum oluyor. Google+ ise 2011 yılının Haziran sonunda kuruldu. Yani henüz 3-4 ay kadar önce. Bu kadar az zaman dilimi içinde bu kadar popüler olmasının sebebi Google kuruluşu olmuş olsa bile, bence bu Facebook dahil bir çok sosyal platform için büyük bir tehlikedir. Yani bu soruyu sormak için yine en az 4-5 yıl beklememiz gerekir. Daha kurulması itibariyle bile Facebook ile karşılaştırılmaya başlanan bir platforma, şimdiden bu soruyu sormak olmaz diye düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Hakan Köse, Başarı için yeterli süre sabretmek konusunda tamamen aynı fikirdeyim. Kaldı ki, facebook, twitter ve buna benzer girişimler daha başlangıçta çok iyi yatırımlarla işe başladılar.

Bu arada ek bilgi, Google "Google Plus" projesi için şimdiye kadar 400 milyon dolar para harcamıştır ve 2 yılda projeyi tamamlamıştır. Bence bu para ve zaman Plus gibi bir proje için bile çok çok uzun. Daha küçük bir ekiple, daha kısa zamanda Plus üstü bir proje 1/400 oranında bütçe ile çıkarılabilir bence. Ama googleın yaptığı yanlış para yada zamanda değil, başka yerlerde. Bu konuda şurada bişeyler yazmıştım sanırım: http://www.inploid.com/t/sizce-google-facebooku-yakalayabilecek-mi

Yaptığımız en büyük hata mevcut durum analizi yapmaktır... Oysa ki trendleri takip etsek büyüme ivmesinin daha fazla olduğunu ve bir gün facebook'u yakalayıp geçeceğini öngörebilirdik.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2109 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt