Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce göre C++ C'den üstün müdür?

Hangi platforma göre?
Genel yazılım geliştirme mantığına göre bakarsak tabii ki C++, OOP desteklediği için daha iyidir ama çalışacağınız platforma ve yapacağınız işe göre C'de tercih edilebilir.

Sektörde daha çok C++ tercih edilmektedir. Peki, sen hangisini tercih edersin? Veya ediyorsun derseniz de, tabii ki 4ever Java :)
  • Paylaş
1

Ceyhun Çakar, İstatistiksel olarak sektörde C C++'dan daha çok kullanılıyor. Şu anda tiobe indeksine göre en yaygın programlama dili. tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tp...

Gömülü sistemlerde C C++'dan daha yaygın. C++'ın bazı özelliklerinin; gelişmiş bilgisayarlarda fark edilmeyen ama PIC gibi bir işlemcide sorun olabilen; kaynak tüketimi fazladır. Bu özellikler C'de olmadığı için kısıtlı kaynak gerektiren sistemlerde C tercih edilebilir. Ben bu özellikleri kullanmadan C++'da yazıyorum (Embedded C++ deniyor) . Bu özellikler hemen aklıma gelenleri:

- template (şablon)
- çoklu-miras
- İstisnalar (Exception Handling)

Ayrıca her ikisinde de bellek yönetimi yetersizse dinamik bellek kullanımından kaçınıyoruz (C++'da new delete; C'de malloc free)
  • Paylaş
2

Barış Ekinci, Dediğiniz kısmen doğru. Şuanda Python'la bile sistem programlama yapabiliyorsak C++'la neden yapamayalım. Üstelik Python C/C++ üzerine kurulu.

Ceyhun Çakar, python'da C/C++'da yazdığınız bir sistem koduna (ya da başkasının yazdığı) python C/C++ arayüzü üzerinden ulaşabilirsiniz. Ama, sistem kodunu saf python ile yazmanızı tavsiye etmem. Aradaki performans farkı 10 kat olabilir. cython.org sitesinden bunların python'u tasarlayanlar tarafından doğrulandığını görebilirsiniz. Python'un tavsiyesi yüksek performans gerektiren noktalarda cython ile C veya C++'a dönmektir.

Tabi günümüzde bellek ve hız sorunu daha az olduğundan makineye yakın diller yerine daha konuşma şekline uygun diller tercih ediliyor. C++ nesne yönelimli katılmış C'dir. Nesne yönelimli C, yani C++ fonksiyonel veya yapısal programlamadan her zaman daha yavaş çalışır, daha fazla bellek tüketir ama yazılması, hata ararnması, ekiple çalışmaya kolaylık getirmesi bakımından öne çıkar. Eğer bellek, hız çok önemliyse C kullanılır. Buna örnek olarak oyunları verebiliriz.
  • Paylaş
İki farklı şeyi karşılaştırmak doğru olmaz. C++ nesne yönelimli bir dildir. C ise fonksiyonel yönelimli bir dildir.
  • Paylaş