Bilmek istediğin her şeye ulaş

Görsel hafızanın ve gözlemciliğin iş hayatında önemi nedir?

Soruda bahsedilen her iki özellikte Türkiye'de iş hayatında çok çok önemli bence. Görsel hafıza ve gözlemcilik bence bu noktada birbirini bütünleyen iki özellik.
Görsel hafızanızın iyi olması iş hayatında sizi otomatik olarak daha iyi bir gözlemci haline getirebilir. Tanıştığınız, görüştüğünüz ve işiniz ile ilgili olarak temasta bulunduğunuz insanların davranışları sizi alacağınız kararlarda etkileyebilir. "Bu etki çok iyi sonuçlara götürür mü" sorusunun cevabı ise her zaman evet değildir. Çünkü, sadece insanları gözlemleyerek karar veremezsiniz. Gözlemleriniz alacağınız kararlarda etkilidir, ancak kararlarınızın en fazla destekleyicisi olabilirler.
Kararlarınızı alırken en önemli etken, analiz ve objektif değerlendirme olmalıdır. Bu objektivite bazen iç sesiniz (içsel ön görünüz), bazen reel olaylar ve bazen ise küçük ayrıntılar ile şekillenebilir. Ancak, hiç bir zaman mantığınızı ve aklınızı bu etmenlerin merkezinden uzaklaştırmayın bence. Çünkü, mantığınız risk aldığınız en sıra dışı kararlarda bile etkilidir ve bu kararlar bile belli bir mantığa oturur.
Bu biraz soyut bir konu aynı zamanda, o sebeple bir çok olay ve örnekler farklı farklı sonuçlar doğurabileceğinden, bu sorunun evet ya da hayır gibi net bir yanıtı olamaz bence.
Tüm bunların dışında, genel olarak benim düşüncem mantığınızın ekseninde kararlarınızı destekleyici tüm etkiler tecrübe edildikçe gelişir ve sizi hedefinize doğru yönlendirir.

Bu arada bir not; yanıtımın başında Türkiye'de özellikle bunların önem kazandığından bahsetmiştim. Türkiye'de ilişkiler çok farklı etkiler üzerine kurulu olduğundan ve özellikle "güven" meselesi çok hassas olduğundan, insanlar iş hayatında normalden çok daha fazla gözlemleme ihtiyacı hissediyorlar. Halbuki, doğru kurulmuş bir sistemde açıklık ve netlik ön plandadır ve açık şekilde ortada olan davranışlar otomatik olarak güven temasını iletişimin merkezine yerleştirir. Türkiye çok dikkat edilmesi gereken bir ülke maalesef.
  • Paylaş
Görsel hafıza, iş hayatındaki yeri itibari ile bence bir işin başlanıp tasarlanıp gerekli malzeme ve ekipmanların tamamlanıp, işin kurgulanıp bitirilmesinden dahi önde gelir.
Görsel hafıza bir işin gerçekleşmesinde, bir zincirin ilk halkasıdır. İlk halkanın zayıf olması,yada olmaması, ya işe hiç başlanamamasına ya da, ileride halkalara binecek kuvvetten dolayı sıkıntıya neden olur.
Görsel hafızası iyi bir keşifçi iseniz, bir keşif sırasında olayı kavrama, detayları atlamama ve keşiflerden sonra işi oluşturma ve yürütme sırasındaki değerlendirme ve malzeme tedariklerinde size daha iyi bir iş çıkarma imkanı tanır. Görsel hafızanız zayıfsa, işiniz ile ilgili bir görüşmeden sonra teklif aşamasında kaliteli bir sunum yapamazsınız, bu da işinizi yapamamanız demektir...
Bu küçük açıklamada da anladığımız üzere Görsel hafıza, iş hayatında değerlendirme, tedariklendirme, yapılandırma ve uygulama gibi bir işin tüm saflarının başında gelir.
Saygılarımla...
asef akbaba
  • Paylaş
Bence geometri dersinde çok işine yarar, başka da pek bir faydası yok :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1478 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt