Bilmek istediğin her şeye ulaş

Günümüzde en çok öğrenilmesi gerekli programlama dili hangisidir?

Sizce günümüzde en çok kulanılan, en çok ihtiyaç olan veya en çok kazandıran programlama dili hangisidir ?Düzenle
Bu konuda bence iş ilanlarının incelenmesi gerekir. Bir ülkedeki iş ilanları incelendiğinde o konuda sektör nasıl eğilim gösteriyor, bu net bir şekilde görülebilir. Cevap olarak C# ve Java. Bu iki dil kabaca sektörün %90'na hakim diyebilirim. Yalnız artık projelerde tek bir dil kullanılmıyor. Artık şirketler statik bilgisi olan insanları değil dinamik her yeni teknolojiye, projenin gerektirdiği dile uyum sağlayabilecek, kendini geliştirebilen insanlar arıyor.
 • Paylaş
Günümüzde öğrenilmesi gereken programlama dili şudur; öncelikle öğrenmek istediğin şey nedir yapmak istediğin şey nedir.. Oyun mu yazmak istiyorsun ya da masaüstü programı mı yazman gerekiyor.. Tercihin neyse ona göre bir yol izlemelisin.. Profiline baktığımda oyun programlama ile ilgileniyorsun ve bu alan çok geniş bir alandır. Cep telefonları için eğer iOS için Object c ya da Android için Java veya C++ yeterlidir. Bilgisayar için oyun geliştirmek istiyorsan o da derin bir konudur. Oyun yazan şirketleri incelemen gerekir. Sana tavsiyem şu platformdan bağımsız bir programcı ol ne Windows ne Linux olsun.. Bunlardan bağımsız çalışan programlama dillerini seç. Zaman değişti, eskiden Microsoft piyasaya programlama dillerinde hakimdi şimdi ise bu olay değişmektedir.

Büyük sitelerin kullandıkları programlama dilleri websaati.com/index.php/arsivler/874

2013'e ait programlama dilleri analizi
websaati.com/index.php/arsivler/753
 • Paylaş
4

Nhgh Hhgh, İlk olarak verdiğiniz kaynaklardan dolayı teşekkürler. Aslında demek istediğinizi biliyorum böyle düşünüyorum ama bu soruyu şunun için sormuştum aslında. Mesela bir çok iş için kullanılabilecek, bir yazılımcının kesin bilmesi gereken bir dil hangisi olabilir diye. Ama böyle bir şey tam olarak diyemeyiz herhalde. Dersek cevabı C++, Python, Java mı olurdu?

Gokhan İnce, java ile web sitesi veya bir uygulama yapabilir veya android için mobil uygulama yazabilirsin.. c# ile masaüstü programı yazabilir internet uygulamaları yazabilir ve mobil uygulama yapabilirsin.. java ile linuxta çalışan uygulamalar yazabilirsin ama c# ile yaptıkların sadece windowsla sınırlıdır.. seçmen gereken diller şu şekilde olmalıdır platformdan bağımsız sektörde çok fazla iş alanı olan bir dil seçersen senin yararına olur...

Huseyin Uslu, Bu nasıl bir yorumdur anlamıyorum. C# açık bir spesifikasyon haline gelmişken, Microsoft Xamarain + Mono'yu açıktan destekliyorken, C# windowsla sınırlıdır demek garip. Hayır Mono sayesinde - C# ile hem Windows, hem MacOS hem de Linux'da çalışan uygulama yazmamış olsak inanacağız bir nebze de..

Gokhan İnce, yorumun kendisi gayet doğal doğal olmayan tekşey platform dayatmasıdır..Seninde dediğin gibi destekliyor yapmıyor..

C# bilen bir yazılımcı ASP.NET üzerinden web projelerine girebilir, Windows Phone uygulaması geliştirebilir, Surface uygulaması yazıp normal PC'ler için de uygulama geliştirebilir. Bununla yetinmeyip iOS ve Android platformlarına da uygulama geliştirebilir (bknz: Xamarin Studio).

Siz birden fazla platforma uygulama geliştirebiliyorsanız bence onunla orantılı olacak biçimde kazanacağınız para da artacaktır. Ha C# ile iOS ve Andorid'e yazmak ne kadar verimli olabilir diyeceksiniz belki de.

Şu ana kadar 3 uygulama geliştirdim. 3'ü de basit, web servisinden gelen veriyi ekrana basan uygulamalardı. 3'ünde de sıfır problem yaşadım. Bazıları ön yargılı yaklaşabiliyor bu duruma. Ne kadar kapsamlı bir uygulama yazılacağına bağlı tabi.

Neyse konuyu dağıtmayayım. Bana göre C# bilmek bir avantajdır. Ama şu da var ki bir dili iyi bilirseniz diğerlerini de öğrenirken çok zorlanmazsınız.
 • Paylaş
7

Nhgh Hhgh, Anladım. Teşekkür ederim ama bir sorum olacak. C# ile Android ile İos platformlarına nasıl uygulama geliştirebiliyoruz. C# biraz aram vardır bir ara öğreniyordum ama sadece Windows ile alakalı uygulamalar geliştirebildiğimi zannediyordum.

Aleks Mutlu, Xamarin Studio bunu sağlıyor. Bunun için Mac bilgisayarın olması gerekiyor. Yazdığın c# kodu arkaplanda objective c diline dönüştürülüyor.

xamarin.com/studio

Nhgh Hhgh, Teşekkür ederim.

Gokhan İnce, Xamarin'e bulaşma böyle programcılık olmaz.. Android veya iosta programlama yapmak istiyorsan ortak dil c++ tır...

Nhgh Hhgh, Python ortak bir dil midir? Python ile yaptığım bir programı tüm platformlarda veya çoğu platformlarda çalıştırabileceğimi duymuştum doğru mu bu ?

Aleks Mutlu, Zaten Xamarin odaklı c# öğrenilsin tarzı bir şey demedim. C# öğrenildiği zaman xamarin den de faydalanabiliyorsunuz. Bence çok büyük bir avantaj.

Ben objective c hiç bilmiyordum, c# ile 3 senelik filan bir geçmişim var. Xamarin üzerinden çok rahat işler alabiliyorum.

Kazancı arttıracak bir nokta olarak belirttim yoksa native her zaman daha iyidir.

Huseyin Uslu, Xamarin, konusunda bir iki ek yapayım. Öncelikle Xamarin ile sırf android kullanacaksanız, Mac'e gerek yok, normal bir PC'de iş görüyor. Ek olarak Xamarin 2.0 ile elinizin altında Mac tabanlı bir build machine olması durumunda, geliştirme ortamı olarak Windows + Visual Studio'da kullanmak mümkün. Bir detay daha, Xamarin C#'ı objective c veya java'ya çevirmez. Xamarin'in hem IOS hemde Android için yazmış olduğu .Net virtual machine sayesinde, C# üzerinden android/ios'un sunduğu API bindingler üzerinden çağrılır. Sonuçta cihaz üzerinde yine .net vm at koşturmakta. Ayrıca Android ve IOS için ortak dil c++ demek oldukça komik, keza birinin native dili Java diğerinin ki ise Objective C. Hadi Android bir nebzede olsa C++'a izin veriyor NDK sayesinde ama IOS'ta baya takla atmanıza gerek var. Günümüzde mobil dünyası, development cost'ları kısmak adına, mobil platformların native toolkitlerini kullanmak yerine, Xamarin, PhoneGap gibi şeylere yönelmeye çalışıyor. Hatta şu anda C# + Xamarin + MVVMCross + PCL (Portable Class Libraries) dörtülüsü sayesinde sırf Android, IOS değil WinPhone8'e da da çalışak ortak kod tabanına sahip olabiliyoruz.

Şahsi fikrim belirli programlama dilleri üzerine takılıp kalınmaması.Bilişim sektörü sürekli değişen bir sektör çok değil bundan 5 yıl önce piyasada var olan ve uygulama geliştirilen dillerin yerini şimdi başka diller ve teknolojiler almakta.Size tavsiyem öncelikle İngilizce öğrenmeniz eğer İngilizce biliyorsanız algoritma kavramını iyice öğrenmeniz olacaktır.Eğer iyi bir algoritma temeline sahipseniz x ya da z programlama dilinin kendine has özelliklerini syntaxlarını ve diğer yapılarını belirli bir süre zarfında öğrenebilirsiniz
 • Paylaş
Öncelikle kişinin nerede olduğu ve ne üzerine çalıştığı çok önemlidir. Nerede olduğu kavramını açmak istiyorum. Türkiye'yi ele alalım. Türkiye'de ki sektör genel olarak C# ve JAVA üzerine yoğunlaşmış durumda. Öğrenilmesi gereken programlama dilleri hangileridir şeklinde bir soruya Türkiye şartlarında bu iki dil cevap olarak verilebilir.. Gelelim ne üzerine çalıştığınıza. Eğer bir sistem üzerinde programlama yapacaksanız tereddütsüz C dili cevap olarak verilebilir. Uygulama geliştirme için de ayrı ayrı bir çok dil önerilebilir. Burada yapacağınız programın fonksiyonel programlama, nesnesel programlama gibi programlama tekniklerinden hangisi ile daha verimli bir şekilde yapılacağı da önemlidir. Kısaca genel olarak düşünürsek hiç bir dil bir diğerinden daha gerekli, daha kaliteli, daha üstün şeklinde kıyaslama yapmak doğru olmaz. Gereklilik konusu tamamen isteklere ve probleme bağlı olarak değişir.
 • Paylaş
İşin teknik kısmına bulaşmadan söyle söyleyeyim. İş yerinizde veya çalışmak istediğiniz hedefinizdeki (sınavına girdiğiniz vs.) kurum/kuruluş ne kullanıyorsa onu öğrenin...

Bilakis para böyle kazanılır... Hiç Java kullanılmayan yerde çalışıyorsanız, bildiğiniz Java ne halta yarar?
 • Paylaş
2

Turan Karatuğ, Bence hedef olarak çalışılacak iş yerinin değil, çalışılmak istenen alanın belirlenmesi gerekir. A firması Java kullanıyor diye Java öğrenmemiz, A firmasında işe gireceğimizin garanti olduğu anlamına gelmez. Öğrendiğimiz dilleri kullanan firmalar zaten bu yönde iş ailanları verirler.

Resul Genç, Hiç java kullanılmayan bir şirkette ,java ne halta yarar diyorsunuz ancak java'nın yapamadığı hemen hemen hiç bir şey yok.Diğer yazılım dilleri ile de gayet stabil çalışmakta.Ben C# kullanıyorum ancak java olmazsa olmazlardan biri.Bir çok uygulamalarda artık java çok sık görüyorum ve çok iyi işler çıkarmışlar.Size tavsiyem tek dil öğrenin hangi dil olduğu öenmli değil ancak bu yazılım dilini çok ama çok iyi öğrenin.#C#

"Günümüzde en çok öğrenilmesi gereken programlama dili" yok henüz. ihtiyacına göre öğrenebileceğin diller mevcut. Örneğin Web tabanlı porgramlar, siteler geliştirmeyi düşünüyorsan PHP , ASP.NET gibi, Masaüstü uygulamalar geliştirmeyi düşünüyorsan C#,VB.NET, JAVA, DELPHI vs. Mobil Uygulamalar geliştirmek istiyorsan C#.net, JAVA veya C++ , Oyun programlamak için C++, XNA vs programlama dilleri öğrenerek yapabilirsin. Detaylandırmadan anlattım kısacası ne yapmak istediğine bağlı bu işler.
 • Paylaş
Aslında programlama dilleri orman olsa, bunların ulu ağaçları Basic, C, Fortran olur. Günümüzde ise özellikle C diline dayanan, kullanımı kolay, grafiksel arayüzü var ve gelişmiş olan diller popüler olmaya başladı.

Arkadaşların cevaplarına katılmakla birlikte, Python'un yükselişini de göz önünde bulundurmak gerekir, diyorum.
 • Paylaş
1

Diyar Sen, Aslinda bir suru proglamlama dili var ancak yeni baslayanlar icin phyton oneririm. Ama phytonunda bolumleri vardir. Ben sana phyton 3 oneririm .

En çok öğrenilmesi gereken diye bir şey yok şahsi kanaatimce. İlgi alanınıza en uygun dilleri seçmek faydalı olacaktır.
 • Paylaş
Kişiye göre değişmektedir. Siz örneğin bir web tasarımı mı yapcaksınız yoksa kodlama mı, yoksa program mı yazacaksınız buna sizin karar vermeniz gerekir ama iyiler arasından hangileri derseniz bana göre: delphi, php, Asp.NET, c/c++, python, Vb.NET, eagle, proton, sitler içinse makro, java, flash. Kendine iyi bak esenlik içinde kal...
 • Paylaş
Bence bu zamnda en iyi diller php ve javadır nedeni ise mobil uygulamalar ve internet siteleri bu günlerde daha fazla kullanılmakta mobil uygulamlar için java internet siteleri için php öneririm
 • Paylaş
1

Murat İlerigöz, İyi günler öncelikle başımdan geçen olayı anlatmak istiyorum. Cuma akşamı kızımın karın ağrısı başladı. Kocaeli Derince eğitim ve araştırma hastanesine götürdüm saat 21:30 da nöbetçi doktor apandisit riski olabilir teşhisi koydu. Çocuk Genel cerrah doktorunu arayıp bilgi verdikten sonra sabaha kadar bişi yedirmeyip hastanede müşahede altında tutulmasını söyledi sabah doktorun gelip bakacağını bildirdi cumartesi sabah 9 dan 14 :30 a kadar hiç bir doktor gelmediği gibi çocuğum açlık susuzluk acısının yanına birde apandisitin patlama risk ile oradan ayrılmak istedim. Fakat hemşire hastaneden çıkmama izin vermedi uzun bir tartışma sonucu sesimize gelen diğer hastalardan anladığım kadarı ile benim çocuk gibi durumu aynı olan 3 çocuk daha varmış be aileler de olayın içine karışınca görevli doktor özür dileyip gitmek isteyenleri göndermelerini belirtti. Çocuğum aldığım gibi ağar topar telefon bağlantıları ile özel bir hastahane ile iletişime girdim ve doktor kontrolünden sonra acil bir şekilde ameliyata alındı şu an durumu iyi şükürler olsunki ama benim bu hastahaneye ve doktora hatta her ay maaşımdan para kestiği halde bana hizmet vermeyen devlete ne gibi yaptırımım olabilir bir tek 184 ü aradım yeterlimi şikayet dilekçesi oluşturdum

Algoritmadan şaşmayınız
 • Paylaş
C# olmasın da ne olursa olsun :)
 • Paylaş
10

Nhgh Hhgh, :) C# niye olmasın şuan Türkiye'ye bakınca sanki vazgeçilmez gibi duruyor.

İsmet Acar, Arkadaşımız özgürlüğüne düşkün olmalı, C#'ın sadece microsoft ortamında etkin bir şekilde kullanılmasından dolayı bu şekilde düşünüyor olabilir. :) (sadece tahmin)

Nhgh Hhgh, Evet olabilir bence de özgür olmalı ama C# şöyle bir göz atmalı bence. Yani hiç olmassa az da olsa bilgi sahibi olmalı.

İsmet Acar, tabi ki o şekilde düşünülmeli, hatta tam anlamıyla hakim bile olunmalı o programlama diline. Arkadaşımız özgür yazılımcı olabilir. Daha gerekli programlama dilleri şunlardır şeklinde görüşü de olabilir.

Gokhan İnce, c# kullanan biri olarak java tercihimdir.. nedenine gelince c# javanın bir kopyasıdır bence...

İsmet Acar, şöyle bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bildiğiniz gibi Microsoft, sektörde zirveyi zorlamaya devam etmek için, dönemin en güçlü programlama dilleri olarak bilinen Java ve C++ ın bir karışımı olarak Visual studio ortamında kullanılabilecek C# dilini geliştirdi. C#, javanın bir kopyasıdır demek bir yere kadar doğru olabilir.

Gokhan İnce, çoğu diller c ve c++ sın türevlerinden oluşur.. Microsoft sektörde zirveyi zorlamak için değilde bence yazılımcıları kendi tarafına çekmek için c# 'yi yarattı. çünkü vb bir yerde yetersiz kalıyordu yeni taze kana ihtiyaç vardı ve o zaman revaçta olan java yazılımının önünü kesmek için windows içinde javanın yüklü olan eklentisini kaldırdı.. daha sonra ortaya c# kavramı çıktı.. c# 2002 de doğdu 2004 te microsoft javanın lisans desteğini kesti.... sen olsan ne düşünürsün???

İsmet Acar, Anlattıklarınız dediğim gibi sektörün zirvesinde olma çabaları. Java desteğini kesmesi de tamamen kendisine bağlı bir programlama dili ile iki yönden de lazanç sağlanması hedeflenmiş olmalı.

Serkan Haşlak, kimse ruby yazmamış çok garip

Hakan Köse, Ruby son dönemde popüleritesini arttırıyor, ben de duydum, daha çok duyuyorum bu aralar. Sanırım biraz daha zamana ihtiyacı var..

C#, Java, ASP.NET, VB.NET, Delphi artık bağlı bulunduğun şirkete göre bilmen gereken programlama dili değişiklik gösterebilir, sen hepsine çalışmaya gayret göster arkadaşım.
 • Paylaş
Millet uzun uzun yazmış. Bunun tek bir cevabı vardır. O da "JAVA"'dır.
 • Paylaş
Sadece Ruby dilini bilmen yeterlidir, bütün yazılım mimarisi silikon vadisi deenilen yerdeki apple tarafından yürür, o ne yaparsa diğerleri copy yapar, ayrıca geliştirdiği uygulamalar la hrkese fikri ve ayar verir, mac işletim sistemi dil olarak objective c'dir ancak ruby olarak geliştirilmeye devam eder, SONUÇ: Şahsi Fikrimdir, RUBY candır,
 • Paylaş
1

Cem Başaranoğlu, objective-c nin tarihçesini ve bu dile kaynak olan dili iyice bir araştırınız.(ki bence söylediğiniz söz başta dennis ritchie olmak üzere yazılım sektörünün diğer dinamiklerini oluşturan şirket ve geliştiricilere hakarettir ama. ) Daha sonra "apple ne yaparsa herkes onu yapar" gibi bir kurgu ortaya atabilirseniz tartışırız.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR