Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce her isteyenin kitap yazması kitabın değerini azaltır mı?

Azaltmaz fakat yayınevlerinin burada daha seçici davranmaları lazımdır , basılacak kalitede nesilden nesile okunacak değerde yazılan kitapları basmaları kaliteyi düşürmemeleri açısından önemlidir.
  • Paylaş
Dünya klasiklerini okuyup anlayan kaç kişi var ki? Eğitim seviyesi çok düşük maalesef. Farklı kitaplar yazılırsa (her seviyeye hitap eden) belki kitap okuma alışkanlığı da artar. Herkesin seçme özgürlüğü var isteyen istediğini okur. Nasıl ki bir çok TV kanalı var ve bunlarda da bir çok program var biz de seçerek izliyorsak kitaplarda da aynısı olabilir. Bu iyi olan kitabın değerini düşürmez aksine arttırır.
  • Paylaş
Kitabın değerini ve itibarını azaltan şey, okuyucuların ona verdiği değer ve kitabın okuyucuya kattığı şeylerin bileşkesinden oluşur. Bu nedenle her isteyenin kitap yazması - genel anlamda - kitabın değerini azaltmaz. Sadece, o her isteyen kişinin yazdığı kitapların değerini azaltır ya da değiştirir.

Her isteyenin kitap yazmasına gelince, ilk başta antipatik gelse de düşünüldüğünde; eline mikrofon alan her insanın şarkı söylediğini, sosyal medyada her hesap açan insanın kafasına göre paylaşımlarda bulunduğunu, eline kalem alan herkesin yazar/editör diye gazetelerde, dergilerde yazdığını ve herkesin her şeye bilip bilmeden fütursuzca yorum yaptığını düşünürsek, bu konuda rahatsız olunması gereken bir durum olmadığını düşünmekteyim.
  • Paylaş
Kesinlikle azaltmaz diye düsünüyorum. Kitabın değerini okuyucular belirler. Ayrıca çok fazla kitap okudukca insan bir şeyler karalamak da ister. Bakarsın bu karalamalar bir kitaba dönüşür. En ünlü yazarlar böyle ortaya çıkmadı mı ? Her okur bir yazar adayıdır. Bir şeyler karaladıkça en iyi ortaya çıkacaktır. O yuzden kötü kitap yoktur.
  • Paylaş
Hayır azaltmaz. Bir kitabı değerli kılan içindekilerdir. Herkes yazabilir fakat herkes yazar olamaz!
  • Paylaş
Her isteyen kitap yazsın tabi herkesin anlatım şekli olayları ele alış şekli başkadır her kitaptan başka tatlar alınabilir, bu neden kitapların değerini azaltsın ki aksine ne kadar çok kaynağımız olursa o kadar iyi olur bu şekilde yabancı yazarların sacma sapan cevirilerini okumak zorunda kalmayabiliriz.
  • Paylaş
Itü sözlükten bir alıntı. 2. Madde Türkiyede kitabın hangi değerler ile yazıldığını gayet iyi anlatıyor.

İtü candır :)

itusozluk.com/m/goster.php?t=allah+allah+kontesi+kim+sikti
  • Paylaş
Bence her isteyenin kitap yazabilmesi ilk olarak piyasadaki kitap gelirinden bir pay almak isteyenler için büyük bir fırsat olabilir böylece piyasaya kitap kalabalığı olarak yansıyabilir. Sahaflara gittiğinizde bunu çok net farkedersiniz Franz KAFKA'nın kitabının yanında Nihat DOĞAN'ın kitabı olunca insanın içi acımıyor değil. Bu durum böyle devam ettikçe "kitap" denilen kavramın bence değeri azalıyor, zaten kitap okumayan bir toplumda yaşadığımız düşünülürse kitapçıya gittiğinde Kurtlar Vadisi'nin kitabını gören gelişmeye aç çocuklarımız "kitap" diye bunlarla karşılaşmamalı.
  • Paylaş
Bence azaltır. Bu konuda bilgili olan insanların kitap yazması daha doğru olur. Sonuçta işi ustasına bırakmak lazım. Diyelim ki bir kişi kitap yazmaya karar verdi ve kurgusu, akışı düzgün olmayan bir kitap yazdı. Kim okumak ister bu kitabı kaldı ki Türkiye'deki okuma oranı oldukça düşük. Herkesin farklı yeteneği vardır bu konuda da bırakalım işi ustaları yapsın.
  • Paylaş
Cervantes Don Kişot'u 17. yüzyılın başında yaratmıştı. Bizler 21. yüzyılı yaşıyoruz ve Don Kişot hala raflarda yerinde duruyorsa demek ki azaltmıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1356 Görüntülenme12 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları