Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce ilköğretimlerde öğretilen tarih, anlatım şekli ve konuları ile ne kadar mantıklı?

İlköğretimde görev yapan bir tarih hocasıyla konuşmuştum bu konuyu bir kaç yıl önce. "Hocam, öğrencilerden dramatize etmelerini istenize tarihi konuları" dedim. Şaşırdı. "Nasıl?" dedi. Dedim, "Farz-ı misal bir savaşı anlatıyorsanız onu öğrencilerden canlandırmasını isteyin. İşte biri o dönemin padişahı diğerleri yanındakiler ve yeniçeriler bir kısmı da düşman generali ve askerleri olsun. Önce dramatize savaşsınlar  sonra hangi antlaşmayı imzalıyorlarsa oturup yazsınlar tek tek hükümlerini, tarihini" Eğer öğrenci böyle yaparsa bir daha hayatta unutmaz o savaşı dedim. Hem dersiniz zevkli , eğlenceli bir hal almış olur dedim. Fikrim çok hoşuna gitti "Deneyeceğim hocam" dedi. Ki bu lafımı dinleyen hocamın benim yaşım kadar öğretmenlik tecrübesi vardı.
  • Paylaş
Anlatım şekli sıkıcı, konular yavan ve mantık dışı. Bir kere kitaplarımızdaki tarihin bir kısmı yalan. Onu geçelim mezun olana kadar, buna üniversitede dahil tarihten nefret ediyordum sonra bir iki yazı vs okuyarak merak saldım ve şu an da kitap konusunda en fazla zaman harcadığım alan haline geldi. Demek ki bende bir problem yokmuş. Birde okul kitaplarında tarih bir kronoloji tarihi olarak gösteriliyor. Mesela Osmanlı dönemini ele alalım 2.Mehmet İstanbul'u fethetti. Bu kadar. Yahu bu adam kim, yaşamı nasıl, nasıl bir eğitim terbiye almış vs hiçbir şey yok sadece tarihler savaş isimleri ve padişah isimleri. Bu yüzdende Osmanlı ile övünen ama Osmanlı'nın toplamda kaç padişahı varmış bunu bilmeyen birçok insan yetiştirdi bu sistem.
  • Paylaş
Çok mantıklı niye bunu farketmiyorlar .)
  • Paylaş
Hikayeci tarih anlayışının bir sonuç doğuracağı yoktur! Eğer çocukların ilgisi, alakası ''Yok şu padişah şöyleymiş yok şu padişah böyleymiş yok istanbulu böyle cengaverler almış'' tarzda bulandırıcı yöne kaydırılırsa, ne tarihin önemini ne tarihin gidişatını ne de hayati öneme sahip aydınlanma tarihini anlayacak kapasiteleri kalır!! Yaşasın aklı öldüren hikayeci, doğmacı tarihimiz!!!
  • Paylaş

Çoğu öğrenci tarih dersini sevmez bunun sebebi bana göre öğretmenin dersi sıkıcı, basit bir şekilde anlatmasıdır. Eğer öğretmen dersi yaşarmışcasına olayların içindeymiş gibi anlatırsa öğrencinin ilgisini çeker ve öğrenci o dersi sabırsızlıkla bekler. Çünkü geçmişimiz çok şerefli ve bizi gururlandıran bir geçmiştir.

  • Paylaş
100 yıl savaşlarını anlatmayan dünya tarihini görmezden gelen yanlı ve tek taraflı bir ders
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

946 Görüntülenme6 Takipçi6 Yanıt