Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce inception'un sonunda Cobb hala rüyada mıydı? Neden?

Evet, Cobb filmin sonunda hala rüyadaydı; topaçın durmaması bunun en büyük kanıtı. Ancak diğer taraftan, Cobb ve ekibine verilen görev 'zengin bir adamın beynine şirketini satması fikrini aşılama' iken, filmin sonunda bu görevin aslında ona, onu kiralayan Japon adam tarafından beynine 'uyandığında aslında bir rüyada olmayacağı, ailesinin yanında olacağı' fikrinin yerleştirilmesi amacıyla verildiğini anlıyorduk. Çünkü Cobb ve ekibi görevi başarıyla tamamlayıp uyandıklarında, ki aslında bu noktada Cobb uyanmıyordu -belki hiçbiri uyanmıyordu, diğerlerini görmedik çünkü- (hatırlayın o görevi ülkesine dönebilmek ve ailesini görebilmek için alıyordu) sadece uyandığını sanıyordu (ve dolayısıyla aslında hala rüyadaydı) ve çocuklarının yanındaydı... Görev başarıyla tamamlanmış ve fikir beyne yerleştirilmişti...
  • Paylaş
Bence evet. Topaç durmadı ama film de bitti...
  • Paylaş
Araf'ta sadece araf'a düşen kişiler yer alır ama Cobb araf'a düştüğü izlenimi verilmesine rağmen ailesi ile görüştü, uçaktan takım arkadaşları ile indi. Tıpkı şu -sanırım- japon iş adamı gibi, O adamında Araf'ta bir hayli adamı vardı.
  • Paylaş
Evet, rüyadaydı.
  • Paylaş
Asıl görevin Cobb'un hayatıyla ilgili olduğunu nerden çıkardın bağlantı kuramadım. Bana kalırsa rüyada değildi.Çünkü son sahnede çocukların kıyafeti Cobb'un hatırladığından farklıydı ve bence topaç sendelerken film bitti.
  • Paylaş
1

Solsoledo, Bunun için filmi bir daha seyret bence. Ve açılış sahnesine, onları tutan Japon adamın onlarla birlikte gelmekte ısrar etmesine, Cobb'un Ariadne'ye totem hakkında anlattıklarına ve karısıyla birlikte yarattıkları dünyaya dikkat et. Filmin sonunda Cob, rüyadan çıktığı(nı zannettiği)zaman totemi olan topaçı çeviriyor ve sonucunu görmeden odadan çıkıp çocuklarına gidiyor. Bu noktadan sonra aslında, gerçek ya da rüyada farketmez onun için; kendi istediği gerçekliktedir o rüya bile olsa bunu tercih etmiştir çünkü ailesi oradadır. Ve topaç hala dönmeye devam eder, gerçekten de bir topaç için fazla uzun dönmedi mi?

Bence filmin 2. serisini çıkartabilmek için bir anahtar olarak topaç dönerken film bitti. 2. filmde de Cobb'u rüyadayken ve gerçekten uyanmak için birşeyler yapmaya çalışırken görebiliriz.
  • Paylaş
Dalga dönüyordu :D
  • Paylaş