Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önemli yatırımlar yapılan inploid gibi bir websitesi hangi stratejiyi izleyip gelir sağlama çalışmaları uygulanacak ve sizce ne gibi gelişmeler yapılanabilir?

bu sitenin ileride çok fazla büyüyeceği(popülarite artması ) aşikar ama büyüdüğünde insan kalitesi kısacası paylaşım kalitesi elitliği ne seviyede ne şekilde değişim gösterecek bi badoya bi facebooka dönme ihtimali varmı (recep ivediğin dediği gibi amele kaynar mı ) bunu tartışalım bakalım :)Düzenle
Inploid uzun süredir, ürün odaklı olarak ilerleyen (inploid web platformunu ürün olarak düşünün) bir platform. Bu yapılanma ilerlerken kitle ve içerik oluşturmayı piramidin tepesine yerleştirmiş bir girişim aynı zamanda. Gelir modeli elbette ki var ancak faaliyette olduğumuz süre içerisinde bununla ilgili adımları daha yeni yeni atmaya başladık. Amacımız asla sadece reklam göstererek gelir modeli yaratmak olmadı. Bu sadece sistemin küçük bir parçası olabilir.

inploid ve türevi sitelerin en büyük avantajlarından birisi arama motorlarından bize ulaşan kullanıcıların (trafiğin %70'i civarı) ne aradıklarını bilerek Google vb. üzerinden artık bizdeki içerik sayfasına ulaştıktan sonra o kullanıcının direkt olarak o konu ile ilgili bir şeyler yapmak istediğini biliyor olmamızdır. Bu da inploid gibi siteleri aslında reklamverenler açısından da yüksek CTR değerleri ile dönüş sağlar hale getirmekte büyük rol oynamaktadır. Yani kullanıcı Adwords ile Google'da reklam vermiş bir firmanın linkine tıklayarak o firmaya gidebilir ancak Adwords konusunda hala çok çok tecrübesiz olan bu firma aslında doğru kişiye o reklamı göstermemiş olduğundan bu click için ödediği yüksek meblağları aslında boşa harcamıştır. Bu da dönüşüm oranlarını düşürmektedir. Oysa ki aynı şirket reklamını bizdeki konu ile ilgili soru, yanıt veya paylaşım sayfasında verse Google üzerinde önden filtrelenmiş olarak gelen konu ile daha ilgili kullanıcıyı da doğru yerde yakalamış olacaktır. Bu; bizim, sınıflandırılmış, ilişkilendirilmiş ve içerikle zenginleştirilmiş sayfalarımızın aslında bu konudaki gücünü de gösteren iyi bir örnektir.

inploid açıldığı günden bu yana sürekli olarak büyüdü. Bu büyüme bir sosyal ağ kadar hızlı değil ancak sürekli pozitif yönde ilerliyor olması bizim açımızdan büyük bir artı. İçerik konusunda da birçok siteye öncülük eder hale gelmiş durumdayız. Doğru kullanıcılar ile bu yapı çok daha büyük bir hale gelecektir ancak kullanıcıların kim olduklarını, nasıl davrandıklarını anlaması sistemin elbette ki belirli bir süre alıyor. İçerik sitelerinin genel problemlerini bu işe başladığımızda biliyorduk ve bunları nasıl çözebileceğimizi de oldukça ayrıntılı düşündük. Şimdi biraz bu problemlerden bahsedeyim ve ne yaptığımızı ve neler yapacağımızı da burada soruya yanıt anlamında irdelemiş olayım.

Problemler
 • İçeriğin kullanıcı tarafından üretilmesi nedeni ile kontrolünün zor olması (moderasyon problemi)
 • Kullanıcının gerçekten o konuda bilgili mi değil mi ya da gerçekten o meslekten birisi mi bilinememesi (tanımalama problemi)
 • Kullanıcının bilinen birisi olması durumunda aktivitelerinin o kullanıcı ile bilgili eşdeğer birisi ile kıyaslandığında topluluk tarafından göreceli olarak daha da öne çıkarılması ve aynı bilgiye sahip diğer kullanıcının bu duruma küsmesi, ya da kullanıcının topluluktan farklı ve ayrı bir fikri varsa bunu ifade etmekten kaçınması vb. (Spiral of Silence problemi)
 • İçeriğin ilişkilendirilmesi konusunda kullanıcının yetersiz kaldığı durumlarda platformun bu ilişkilendirmeyi nasıl yapacağı (ilişkilendirme moderasyonu problemi)
 • Tamamen kötü niyetli davranarak içerik üreten veya mevcut içeriğe negatif müdahalede bulunan kullanıcıların durumu (kullanıcı takip problemi)
 • Platformun kendi kendini yönetmesini isteyen bir girişim için bunun gerçekleştirilmesi yolundaki diğer tüm problemler (kaynaksız tamamen kopya içerik girilmesi, vb.) .
Bunlar bizim de bildiğimiz problemlerdi ve bu konuda oldukça iyi araştırmalar yaptığımızı düşünüyorum. Bu problemlerden bazılarını net olarak bazılarını kısmen çözdük, bazılarını ise çözmemize gerek kalmadı :).
 • Moderasyon Problemi: Bu problemi gerçek-zamanlı çoklu moderasyon altyapısı oluşturarak çözdük. İnploid kendi kullanıcıları içinden bazılarını otomatik olarak moderatör olarak atayabiliyor (kullanıcıya isteyip istemediğini sorarak) ve bu andan itibaren o moderatörün de performansını ölçümleyerek ve başka moderatörlerle de kontrol ederek ilerlemesini sağlıyor. %98 gibi bir rakamla da moderasyon, otomatik olarak, neredeyse sistemdeki her değişikliğe uygulanarak çalışıyor. Bunu içerik sitelerine örnek olacak bir yapıda ve yüksek başarı oranı ile çözdüğümüzü de göğsümü gere gere söyleyebilirim. Elbette ki burada etkin ve gerekli yetkinliğe sahip kullanıcılarımız olmadan aslında bu sistem bir hiç ancak kullanıcılarımızın gayreti ile bu sistem ayakta durmayı başardı, başarıyor (kendilerine de buradan teşekkür ediyorum) .
 • Tanımlama Problemi: Bunun için hali hazırda düşündüğümüz ve tartıştığımız bazı açılımlar var ve bunu net olarak çözebilmiş değiliz ancak kullanıcı saygınlık puanı sayesinde bunu bir adım ötedeki bir halkaya taşımış olduğumuz kanaatindeyim (inploid.com/faq/? İ=what-is-reputation) .
 • Spiral of Silence (masscommtheory.com/theory-overviews/spi... ) : Bu konuda anonim kullanıcı soru ve yanıtları ile buna faydalı bir etki yaratırken bir yandan da kullanıcıların kim olduğunu görmeksizin yanıtları ana feed'lerinde beğenmesi/beğenmemesi gibi bazı küçük çözümlerle uğraştık ancak zaman ilerledikçe inploid kitlesinin fikrini beyan etme konusunda korktuğumuz kadar pasif olmadığını farkederek bu konudaki çalışmaları biraz daha erteleme kararı aldık.
 • İlişkilendirme Problemi: Bunu kendi içimizde çözdük. Düzenli aralıklarla sisteme eklenen konu başlıklarını (10 binin üzerinde) ilgili konularla ilişkilendirme yaparak ara ara kontrolden geçiriyoruz ve oldukça yol katettik. İlgili konu başlıkları ilgili mesleklerle ve ilgili sorularla birlikte listelenebiliyor. Tersi durumlarda da şikayet, inceleme mekanizmamız mevcut.
 • Kullanıcı Takip Problemi: inploid internette saygınlığı olan bir yer ve bu gittikçe bilinir hale geliyor. Hal böyle olunca SEO açısından inploid'i kullanmak isteyen ve sadece backlink almak ya da site reklamı yapmak için alakasız paylaşımlar yapan kullanıcılar var ve bu hep olacaktır da. Bu kullanıcıları yazdığımız bir bot ile hızla tespit edip o kullanıcının tüm içeriğini Google tarafından erişilemez hale getirebiliyoruz. Bu kullanıcılarımızın aslında istedikleri bu paylaşımları rahatlıkla yapabilmeleri için de "inploid Pages" özelliğini yakında duyuracağız (şu an test ediliyor) . Bu duyuru ile birlikte inploid B2C katmanından B2B katmanına bir köprü oluşturmuş olacak. Bu köprü belki de gelir modelimize bir ışık tutacak (aklımızda güzel şeyler var :))
 • Diğer Problemler: Bütün interneti tarayıp hangi içerik kopya bilemeyiz elbette ki ancak bize gelen bildirimler doğrultusunda ve yine bir bot ile rasgele içeriği alarak nette bir tarama aypıp benzer yazılar var mı diye bakıyoruz ancak bu da çok verimli bir çözüm değil. Bu konuda da radikal çözümlerimiz var ancak malesef ki zaman ayırmamız gerekli ve çok yoğun gidiyor her şey. İlerleyen süreçte buna da eğileceğimizi burada yazmış olayım.
Bizler bu yola çıktığımızda Türkiye'de içerik sektörünün ne kadar cılız bir halde olduğunu biliyorduk (hala da biliyoruz :)) . Ne var ki, "inploid bu konuda bir fark yaratabilirse belki de yeni bir kullanıcı profili oluşturulmasına katkı sağlayabilir" düşüncesine inancımız vardı ve bu kısmen de olsa gerçekleşiyor.

Gelir modeli konusunda çok fazla bilgi vermediğimin farkındayım ancak dediğim gibi inploid gerekeni hakkı ile yapabilecek vizyona ve güce sahip. Zamanla bunu hep birlikte test edeceğiz ve göreceğiz zaten :).

Sevgiler...
 • Paylaş
2

Ersin Tüzünoğlu, Doğru yoldasınız, netsiniz, samimisiniz. Bence başarılı olacaksınız.

Serkan Kiose, Çok teşekkür ederim.. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.. Umuyorum ki hedeflerimize zamanla ulaşacağız.. Sizin ve tüm kullanıcılarımızın fikirleri ve geribildirimleri daha çok uzun olan bu yolda en azından şimdiye kadarki sürecin sonunda bugünleri görebilmemizi sağladı. Çok teşekkürler..

Öncelikle inploid şunu unutmamalı: En büyük kazanım internet kullanıcısıdır.

Eğer internet kullanıcısı kazanımınız yüksekse kapılar ardı ardına açılır. Etrafınıza baksanıza olabildiğince basit, zarif, hızlı ve akıcı bir ortam. Herkes her yerde ama kimseyi görmek istemezsen istediğin konuya odaklanabiliyorsun. Odaklandığın konuyu yine herkese açabiliyorsun. Bu çok değerli bir imkan. Bunu kullanmak isteyen internet okur yazarları buraya dolup taşacaktır.

iinploid'in facebook'a dönme ihtimali var mı? Bu bir temenni mi, çekince mi? Temenni olduğunu umuyorum. Facebook'a içerisindeki kullanıcılar açısından bakarsanız kaybedersiniz. Facebook 2007 senesinde yanlış hatırlamıyorsam Türkiye duvarını ilk açtığında (ki o zaman Türkiye duvarını takip eden 40 bin kullanıcı vardı ve yine burada olduğu gibi anasayfada bazı konular ve yazılar paylaşılır üzerine yorumlar yapılır, arkadaşlıklar dostluklar kazanılırdı) çok kaliteli bir ortam vardı. O zaman da Facebook içerisinde bu konuşuluyordu. Ne zaman ki Türkiye duvarında sayı milyona yaklaştı ortam bozuldu. Açtığın bir konuyu takip etmek çok zorlaşıyordu. Artık Facebook'un kullanılmaz ve takip edilemez bir yer olduğunu düşünmeye başlamıştık. Birden Facebook arayüz değişikliğine gitti. Sonraki yıllarda bunu defalarca yaptı. İnploid için facebook'a dönme "temenni"sinin gerçekleşmesi için henüz erken olduğunu düşünüyorum. Bundan önce internet kullanıcısına yatırım yapılmalı. Problemlerin bir kısmı ortaya konulmuş, bir kısmı için çözümler de hazır ama hızlı karar verebilecek iş zekası uygulamalarınız olmalı. Facebook bizim fısıltılarımızı nasıl duydu? Bunu hissetmiş veya tahmin etmiş olamaz.

inploid radikal kararlar alabilmeli. Bunu gösterirse önceden de söylediğim gibi gelir kapıları ardı ardına açılır. Ütopik fikirlerden uzak olun. İnploid'in yapacağı en büyük hata kendisine özel kullanıcı profili oluşturmaya kalkmasıdır. 7 sene önce üniversite öğrencisiyken Facebook'a bakışımla bugün bir girişimci olarak Facebook'a bakışım farklı. Hangi profile uygun hareket edeceksin? Basitlik ve genele hitap en uygun strateji olup.
 • Paylaş
Ne yapılacağından çok ne yapılmaması gerektiğini söylemek gerekirse özellikle target Türkiye ise ücretli üyelikler yanlış tercih olacaktır. Kaynak yaratmada en bilinen model kişisel reklamlar. Reklamlar dışında reel faaliyetlere adım atılabilir seminerler toplantılar vs.

Seviyenin korunması için ise bu tarz sitelerde moderasyon ne yazık ki şart, ama inploid gibi bir sitenin kullanıcı profilinin çok değişeceğini düşünmüyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

225 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt