Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce insanlar hissizleşiyor mu? Özgün insani tepkiler yerine sık sık kalıplaşmış tepkiler verilmesini nasıl yorumluyorsunuz? Sizce de insanlar giderek robotlaşmıyor mu?

Hoş karşılanan ve kolay kabul gören tepkileri kullanarak kabul görmeye çalışıyorlar bence.
  • Paylaş
3

Yusuf Karaman, Insanlar yasadiklari mevcut toplum icerisinde toplumun gerekli kildigi normlarin disina cikamiyor boyle olunca insanlar duygularini yasamiyor toplumun belirledigi duygulara toplumun belirledigi tepkileri veriyor kismen ama......

Emre Erdoğan , Davranışlarını başka insanların beğenisine göre seçen aptallar için geçerli bence bu. Hala kendi tercihlerine bağlı olarak farklı ve özgür düşüncesiyle hareket eden azınlık bi grup var.

Kendi farklılığımızı ortaya koymaktansa çoğunluğa uyma alışkanlığımızdan ileri geliyor bu. İnsanın kendini topluma kabul ettirme çabası fena sonuçlar doğurabiliyor.
  • Paylaş
İnsanın doğasında olan bir şey. Örnek aslında gözümüzün önünde. Şehirlerdeki parkaları dikkatli inceleyin, insanlar, parkı yapanların öngördükleri yolları bırakıp, çimenleri ezerek kendi yollarını açarlar. Açılmış bu patikayı görenler de bu işi sürdürmeye meyillidirler. Bu anlattığımın özgün ya da kalıplaşmış tepkilerle ilgisi yok, anlatmak istediğim, insanlar her zaman kolayı seçerler.
İnsanların bu genel eğilimi gören girişimciler ve yatırımcılar artık dijital çağı, insanların keyifle ve kolayca kullanabileceği şekillerde sunarak bir güzel paralarını almaktadırlar. Eh, yatırımcı da haklı, herkese özgü kalıplar hazırlayamazlar, bir kalıbın peşinden milyonlarca insan gidiyor.
Evet, robotlaşıyorlar. Artık 'like' etmek bir çok mananın bütünleştiği davranış oldu: onaylıyorum, tebrik ederim, sevdim, beğendim, çok yaşa ve daha nice kavram tek bir kelimeye girdi. Dijital sistemlerin nasıl çalıştığını kurcalarsanız aslında biraz düz bir mantıkla çalıştığını görürsünüz. Bu olduysa, şu olmamıştır, sinyal zaman aşımına uğramışsa olmamıştır gibi. Robotlar fazla bir şeyle çalışmazlar sadece bilgisayarların işlem kapasitelerinden ve hızlarından dolayı bir çok seçenek hızla işletilebilir ve elenebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

184 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları