Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce insanlar yaptıklarıyla kaderlerini değiştirebilir mi yoksa o yaptıkları zaten kaderlerinin bir oyunu mudur?

Değiştirebilir. Yoksa yaşamamızın bir anlamı olmazdı. Kader vardır ve bir çok yol sunar. Bizde onlardan birini tercih ederiz. Gerçi iki görüşte çok çelişkili bence. Fakat bu dediğim daha mantıklı geliyor.
 • Paylaş
Değiştirebilir degistiremeseydi zaten yasamamamizin bi anlamı yoktur . Kader vardır ancak sana farklı yollar sunar ve bu yolları biz seçeriz böylece kaderi belirlemiş oluruz. Yani kaderinde ne varsa yaşarsın buna kader deyip geçme , elbet bi alternatif yolu vardır yoksa çok adaletsiz olurdu ancak seçme şansı bizimdir.
 • Paylaş
2

Yakup Yerli, bende öle düşünüyorum insan kaderini değiştiremez sadece farklı seçeneklere kayar..

Elif Uzman, seçtiğin yol kaderindir

Benim kanımca, her ikisi de tam olarak ifade etmiyor bu olayı. Kader yaşamımızın tamamıdır, yaptıklarımız, yapmakta olduklarımız ve yapacaklarımızdır. Fakat kader dediğimiz olay zaten bizim seçimlerimizdir. Dolayısıyla önceden planlanmış bir kaderi başka bir deyişle hayatı yaşamayız. Kader zaten bizim seçimlerimizdir. Bunun içindir ki kaderi değiştirmek gibi bir olay söz konusu olamaz. Kaderimizi kendi seçimlerimiz olarak yaşadığımız için planlanmış bir kaderi de yaşamayız. Bu durumda kaderin bir oyunu da olamaz. Sonuç olarak tek cümleyle özetlemek gerekirse, kaderimizi kendimiz yaratırız.
 • Paylaş
Gerçekte bilinen Yüce ALLAH'ın vermiş olduğu iradeye sahip varlıklar, kendi kaderlerini çizerler. Fakat Yüce Rab önümüze çıkacak olan her şeyi ve alacağımız kararları zaten öncesinden bilir.
 • Paylaş
Bu sorunun cevabını bulmak ve anlamak için soyut düşünebilmemiz ve kesinlikle Allahın işine bak neler yapıyor deyip burayıda Allaha bırakmamamız gerekiyor tıpkı her işi Allaha bıraktığımız gibi şayet allaha inanıyorsanız...

Öncelikle, yaşamın temel yapı taşının enerji olduğunu kabul eden kuantum fiziğini veri olarak almamız gerekiyor. Buna göre, maddenin de düşüncenin de en nihayetinde enerjiden ibaret olduğun savunan kuantum fiziğine göre, bu enerji sürekli hareket halinde. Her şey hareket halinde olduğu için de, evrende her an yeni bir şey oluyor ve her şey birbiriyle etkileşim halinde olduğu için, bir şey deki değişim ya da hareket "kelebek etkisi"yle evrendeki pek çok şeyi değiştiriyor ya da etkiliyor...

Bu, tasavvuftaki "Her an yeniden yaratılan evren" öğretisi ile de birebir örtüşen bir bilimsel gerçek!

Yani, içinde yaşadığımız evren, yer değiştiren ve hareket eden bir çok şey sebebiyle her an başka bir şeyin oluşumuna şahit oluyor.

Gelelim esas meseleye; Allahın ezelde ve ebedde olan her şeyi bildiği öğretisi ile özgür insan iradesinin birbiriyle nasıl tutarlı olacağını düşünelim. Yani, insan özgür iradesiyle mi bir şeyi seçiyor yoksa allah mı öyle istiyor da biz öyle yapıyoruz. Ben buna, hep, biz öyle yaptığımız için allah öyle biliyor cevabını vermiştim. Ama artık bu cevabı tamamen unuttum. İşin gerçeği şu: Bizim önümüzde çeşitli olasılıklar var. Onlardan birini tercih edebiliriz ve birini tercih edip gerçekleştirdiğimiz anda da evrende bir takım şeylerin yerini değiştiriyor, bir takım şeyleri etkiliyoruz. Yani mesela, ben bu yazıyı yazdım ve siz de okudunuz. Ben, bu yazıyı yazmayabilirdim ve siz de bu yazıyı okumak yerine örneğin bir piyango talihlisi hakkında bir haber okuyabilir ve akşam eve dönerken bir piyango bileti almaya karar verebilirdiniz ve belki de size piyango vurabilirdi. Yani ben bir şeyi tercih etmekle sizin hayatınızı etkiledim ve siz de kendi tercihlerinizle bir başkasının hayatını etkilediniz.
Bilimsel olarak olay şu ki, tüm çevresel etkenleri bilip hesaplayan biri bütün olasılıkları hesaplayıp geleceği öngörebilir! İspatlanmış bilimsel bir teori bu!

Allah, her şeyi bildiğine, tüm çevresel faktörleri bilip hesaplayabildiğine göre, insanların özgür iradeleriyle şekillendirdiği milyonlarca olasıklı gelecek tasavvurlarının hepsine vakıf. Yani Allah, özgür insan iradesinin şekillendirdiği gelecekte neler olacağını bilebilir. Hem de, insanın özgür iradesine hiç dokunmadan! O an ne yapacağımızı sadece biz biliyoruz ve biz neye karar verirsek de gelecek öyle şekilleniyor.

--Ben bu kanıya Olasılıksız adlı kitaptan vardım fakat kafamdakileri daha iyi anlatabilmek ve size aktarabilmek için bir kısmını alıntı yaptım.--
 • Paylaş
1

Thecrazyhands, Kitabi bilmiyorum genelinde nasıldır nedir diye ama bu tarz bi yaklaşımı varsa okuyacağım sanırım. Cok guzel alintilamissin suan senin bu yazın beni bu kitabı okumak yönünde etkiledi mesela.olayın özü ve sorunun cevabı tam olarak da böyle iste.guzel paylaşım.

Sorunuz tavuk ve yumurta olayının başka bir versiyonu sanki. Metapsişik açıdan bakıldığında, varlık yeniden enkarne olmadan önce bir şekilde kaderinin ana hatlarını çiziyor. Enkarne olduktan sonra şuurlanma durumundan dolayı hayatını devam ettirirken ana plana uygun olaylar normal seyrinde giderken yani kader hattında ilerlerken ortada pek fazla sorun yok. Bu çizgiden sapıldığında uyarılar başlıyor... Bazı kaynaklar bunu sınavlar olarak niteliyor. Yani uzun lafın kısası çizilmiş kadere doğru yol alabilirsen bir şekilde kaderi değiştirmiş gibi oluyorsun. Aksi halde kaderin sillesini yiyorsun. Sorunun en basit cevabı bu. Ruhsal konuları tam bilmeden daha fazla yorum yapmasak bence daha iyi. Saygı ve selamlarımla.
 • Paylaş
Ortada yazılı bir kader var her türlü seçenekler de yazılmıştır ve onlardan birisini seçme işini de insan kendi yapıyor. Yani tamamen hayatının yönünü değiştirmek senin elinde.
 • Paylaş
İnsan kaderi değiştiremez mümkün değil
 • Paylaş
1

Sea Snower, Kader varsa, zaten değiştirilmesi mümkün olamaz. Kişinin kendisi birşeyi değiştiriyorsa o da kader olamaz. Ya da değiştirmesi de bir kader olabilir. O zaman da gene değiştirmemis olur.

Halkın haber kaynağını kısıtlamak iyi değil
 • Paylaş
Kader bir inançtır, hatta belki de batıl inanç sınıfındadır. Doğumdan ölüme kadar giden kesintisiz bir süreçtir ki yaptıklarınız da kadere dahildir. Dolayısıyla yaptıklarınızın sonucunda vardığınız tüm noktalar kaderinize dahildir. Ben kadere inanmıyorum ama inanıyor olsaydım yaşam, kader ilişkisini böyle görürdüm.
 • Paylaş
Kaderimizi belirleyen aldığımız kararlardır... Dolayısı ile her insan bence kendi kaderine yön verir
 • Paylaş
Kader degistirmek demeyelim ona. Kader değişmez neyse o dur.ama insanın birçok kaderi vardır. Hangisini seçtiğinize bağlı olarak yaşadıkların değişir . Kader dediğin olay sadece seni ilgilendiren bi husus değil sonuçta başkalarının aldığı kararlar bile seni etkiler. Tum insanların kaderi birbiri ile bağlantılıdır. Milyarlarca kaderin var belkide biz ise her yol ayrımında birini seçiyoruz ve ilerliyoruz.umarim hayat boyu doğru seçimler yaparız.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

687 Görüntülenme13 Takipçi12 Yanıt