Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce insanlara cennet vaad edilmeseydi ibadet eden olur muydu? İnsanlar sadece cennete gitmek için ibadet ediyorsa bu dini kendi çıkarların için kullanmak olmuyor mu?

Bir insan doktor olmak istiyor. Olabilmesi için tıp fakültesine gitmesi gerek. Tıp fakültesine gitmeden doktor olabilir mi? Hayır. Şimdi öğrenci okulu kendi çıkarları için kullanıyor mu deriz, yoksa doktor olmak için kendini eğitiyor mu deriz? Tabii her tıp fakültesine giden de okulu bitirecek ya da işinin ehli bir doktor olacak diye bir kural var mı? Yok.
İbadetler ruhsal olgunluğa ulaşmak içindir. Bu olgunluğa ulaşmış olan müminin duası da şöyle olur: "Allah'ım beni senden uzaklığın cehenneminden al" Ya da Yunus Emre gibi "Bana Seni gerek Seni"
  • Paylaş
2

Erdal, Doktor olmak salt istekten kaynaklanmaz. Getirileri ve itibar derecesi göz önüne alınır. Doktorların insan kurtarma mantığı bile zamanla körelir iş olarak görülür dolayısıyla basit bir fayda haline gelir. Bu süreçte ki basit faydayı ibadet eylemine uyarlarsan tutarlı bir bütün olduklarını görebilirsin. Gen, insan, yavruları için yılanlara duvar olan çöl fareleri hatta anne karnındaki cenin bile bencildir. Her şey türün devamı içindir. İnsanın kendi devamı için oluşturduğu yapay sonsuz başka bir dünyaya giriş için ibadet edetmesi; farklı bir bencillik gösterisinden başka bişe değildir.

Yoldan Geçen, "Türün devamı için" Çok güzel bir örnek vermişsiniz. Türün devamı gibi bir amaç uğruna bencil olmak... hatta tüm canlıların böyle bir amaç içinde olması... Benden daha iyi açıklamış oldunuz. (Doktor olmak değildi mesele, mesele kendini eğitmek, kamil olmak. Leyla'ya giderken herkes Mevlayı bulmuyor zaten )

En güzel ahlak hikayelerinden biri olarak;
Eksik anlatılan RABİA'nın Hikayesidir, değerlidir.
***
Bir gün velilerden bir cemaat, Rabia'nın bir elinde ateş, bir elinde testi aceleyle koştuğunu görmüşler. "Ey ahretin hanımı, nereye ve ne için koşuyorsun? " diye sormuşlar.
Rabia'da "Cennet'i yakmaya, cehennemi ise su döküp söndürmeye gidiyorum ki, yolu kapayan bu iki perde de ortadan kalksın, amaç görünsün, Allah'ın kulları, ümitsiz ve korkusuzca Allah'a hizmet etsin. Çünkü eğer Cennet ümidi ve cehennem korkusu olmasaydı, hiç kimse Allah'a tapmaz ve itaat etmezdi" demiş. *
*Ahmed Eflaki, Ariflerin Menkıbeleri, Çeviren Tahsin Yazıcı, s. 330
-
Azad edilmiş bir köle olan Rabia, özgürlüğün anlamını bilen biri olmalıdır. Allah'a korku ve çıkar beklentisi ile itaatin insanı KÖLELEŞTİRECEĞİNİN farkındadır. Tanrı'ya şöyle dua etmiştir.
"Rabbim, eğer cehennemden korktuğum için sana tapıyorsam, beni cehenneme at ve orada yak! Eğer Cennet'e girme emeliyle ibadet ediyorsam, Cennet'e girmeyi bana haram kıl! Yok eğer sırf senin için sana tapıyorsam o zaman da baki olan cemalini benden esirgeme. "
-

*Feridettin Attar, Tezkiretü'l-Evliya, Çeviren Süleyman Uludağ s. 125
  • Paylaş
İbadet ilk olarak ve sadece Allah için, Allah rızası için yapılmalıdır. Eğer siz cennete gitmek için ibadet ediyorsanız, yanlış yoldasınız. Allah için ibadetini yap zaten mükafatın cennettir, bundan ötesi yok.

Keşke cennet cehennem olmasa da insanların ödüllendirme isteği ve ceza korkusu olmadan iman ettiğini görebilsem.

  • Paylaş
1

Erdal, Soru mükafat haliyle değilde ceza(cehennem) haliyle sorulsaydı daha etkili olurdu. Gerçi ikisinin de cevabı aynıdır. İnsan bencildir ve karşılık bekler. Psikoloji ve fizyoloji bunu gerektirir. Çıkarsız bir eylem teknik olarak çoğu zaman mümkün değildir.

Cennet, cehennemi olmayan Budizm'e baktığımızda sadece kamil insan olabilmek için bol bol ibadet edildiğini görüyoruz. Muhtemelen tüm dinlerde kamil insan olma amacıyla ibadet edenler bolca vardır. Tabii ki cennet hayali ya da cehennem korkusuyla ibadet edenler ibadeti bırakırlardı.
  • Paylaş
"Cennet vaadiyle ibadet edileceği/edildiği" düşüncesi Kur'an-ı Kerim hakkında sağlam bir bilgiye sahip olmayanların zannıdır!

Ne Kur'an-ı Kerim insanları "cennet için ibadete" davet eder. Ne de şuurlu bir Müslüman yaptığı ibadetlerin sonucundan cennet bekler.

Kur'an-ı Kerim'den beslenen insan bilir ki; "Allah'ın emirlerine ve yasaklarına uymak" olarak tanımlanabilecek olan ibadetler, insanoğluna peşinen verilen nimetlerin taksitle ödenen şükründen ibarettir.

İnsan Allah'a borçludur. Kullandığı bedenden, sahip olduğu akla; kendisini ayakta tutan ruhtan, övünüp duruduğu yeteneklere kadar herşeyi Allah'a borçludur. İnsanın, isimlerini bile saymaktan aciz kaldığı rengarenk yeryüzü nimetleri ise cabasıdır!

İnsan peşin olarak aldığı tüm bu nimetlerin karşılığı olarak "kulluk" yapar. İbadet, kulluğun küçük bir parçası lakin olmazsa olmazıdır.

Cennet, Allah'ın razı olduğu kullarına bir hediyesidir. Yeryüzü hayatında sadakatini ispat edenlere verilecek olan bir hediye. Bir yönüyle "hediye" diğer yönüyle insanın azminin ve gayretinin tatlı bir semeresi. Ama kesinlikle amellerinin/ibadetlerinin bir karşılığı değil!
  • Paylaş
İnsanlar cehennemden kovulunca, cennete tekrar girmek için Tanrı'dan af dilemeleri (dua, tövbe, şükür) beklenir. Ya "şu kainatı yaratan tanrı"ya ibadet edersin ya da "kainatı yaratan tanrı yok" dersin. Olaya böyle bakınca evet, insanlar cennete girmek için ibadet etmektedirler. Çünkü inandıkları dinin onlara sunduğu çok değerli sonsuz hayata ve değersiz dünya hayatına şöyle bir bakınca herkes sonsuz hayatta "iyi" bir yere gitmek için ne yapması gerektiğini (ibadet) araştırır, ve onu yapar. Olay bence bundan ibaret.
  • Paylaş
Sadece cennete gitmekten öte bu dünyada da iyi geçimlik olabilmesi ve bu dünya hayatında da hidayet mertebesine yüksenilebilmesi de sözkonusudur Kuran'da. Lakin bu dünya için "geçimlik" olarak söz edilmiştir öteki dünyada ise "içinizdeki kini söküp alırız" denmektedir Kuran'da. Yani dikkat edildiğinde aslında bizim veya başkalarının temizleyemeyeceği derece de içimizde birikmiş olan zaaflar var. İşte bu hususta da yani bilmediğimiz şeylerden korunmak için de ibadet ediyoruz. Yaratan Allah bilinmeyenleri de bilir, onun sıfatlarından biri bu.

Yani bütün bu bilinen ve bilinmeyen kötülüklerden yalıtıldığımız ana "cennet" deniliyor sezdiğim kadarıyla. Hatta cennette hiç bir gereksiz söz işitilmeyeceğinden de bahseder Kuran. Yani bu dünyada farkına varamadığımız ama öteki dünyada açığa çıkacaklar da var ki bu "cennet" olarak tanımlandırıyor ve ibadet bu bilinçle yapılıyor.

Müslümanlığın bir yönü de başkalarına iyi öğütleri açığa çıkarmaktır. Eğer başkalarına iyi öğüt vermeye yanaşmaz ve sadece dini kendine saklarsan (ki bu da kuranda bahsediliyor) bu gizleme müslümanlık olmuyor. Ayrıca ibadet; başkaları adına kendin için yaptığın bişey değilki bu sebepten "kendi çıkarına" diyemeyiz. Yani "kendi çıkarına" derken bir müslümanı tanımlandırmış olmuyoruz. Ayrıca bir ibadet şekli vardırkı bu toplu olarak yapılır (hani "kendi çıkarınamı ibadet etmiş oluyoruz" diyorsun ya). Toplu olarak yapılan ibadetin de hayrından bahsediyor kuranda . "Toplanmak" kelimesinin arapçası "Cuma" dır. Cuma günü ve Cuma namazı ismini buradan alıyor. Yani hepberaber oldukları için kendi çıkarlarına bişey yapmış olmadıkları gibi "kendi çıkarına" deyimi bütün bu islam anlayışı karşısında ticari bir deyim kalıyor.

İnanırmısın bunların hiçbirini bilmezdim birkaç yıla kadar, biri de bana bişey demedi, kuran okurken aklımda kalmış.

  • Paylaş
Lan şerefsizler inanmıyosanız kendinize uğraşmayın inanç larımızla yeter artık allah hepinizin belasını versin pis kafirler
  • Paylaş
4

Muhammet Bozkurt, Bir varlığa ya da kavrama inanmak için onun akla yatkınlığı sorgulanması gerekir aksi taktirde yapılan durum inanmak olmaz sadece ön yargı olur.Sorgulayan insana öğrenmek isteyen insana pis kafirler demek ya da şerefsiz demek cahilliktir.Zaten eğer İslam'ın yayılmasını istiyorsanız daha çok insanın sorgulamasını sağlayın ya da en azında önlerine geçip kutuplaştırmayın.

Adem Şahin, bu sitede cv larını verdiğimiz halde dine güya soru soruyomuş gibi dalga geçerek sataşan çok kişi var benim lafım onlara biz ateizmi eleştirdiğimizde dedikleri şey şu sizene inanmıyoruz niye baskı yapıyosunuz.

Muhammet Bozkurt, Size hak veriyorum ama yinede kutuplaştırmadan kaçınalım.

inploid.com/post/21yuzyilin-cahilleri/60...

Balık, " bu sitede dine güya soru soruyomuş gibi dalga geçerek sataşan çok kişi var"
tespitine katılıyorum @ademsahin doğru dedin