Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce izafiyet teorisini anlatan ikizler paradoksunda mantık hatası yok mu?

Bence yok, olduğunu da duymadım ama daha önce kimsenin farkına varmadığı bir şey olabilir. Sizce nasıl bir hata var?
  • Paylaş
4

Nzn Erd, Aslında kafama takılan nokta şu izafiyet teorisinde dönüş yolu hesaba katılıyor mu? eğer hesaba katılıyorsa ortada bir paradoks yok ama eğer katılmıyorsa ortaya bana göre mantıksız bir şey çıkıyor.Sonuçta zaman kavramı aslında olmayan bir şey e bu durum da ikizlerden biri nasıl daha genç kalıyor?

İmplicit None, Nazan hanım, tebrik ederim, genel göreliliği buldunuz :)

Dalga geçmiyorum. İkizler paradoksu sadece özel görelilik için paradokstur, yani birbirine göre ivmelenmeyen gözlemciler düşünüldüğünde (ki özel görelilikte sadece bunlar vardır), hangisinin daha yaşlı olacağının ayırdına varılamaması gerekirdi, bu da paradoksu doğurdu. Genel görelilik ivmeli hareketi de açıklar, ve tam bu noktada iş sizin söylediğiniz geri dönme olayına takılıyor. İvmeli hareket yapmadan yön değiştiremezsiniz, dolayısıyla özel görelilikle bu konuyu açıklayamazsınız (ve tanımsız bir şeyle paradoks oluşturamazsınız).

Yeri gelmişken paradoksu da çözelim. Gözlemciler (ikizler) birbirleriyle aynı özelliklere sahip değiller. Işık hızına yakın hareketten etkilenen gözlemci sadece ivmeli hareketi hisseden oluyor. Dolayısıyla zaman sadece onun için yavaşlıyor, genç kalıyor.

Bir de düzeltme: Zaman kavramı var ama her gözlemci için değişiyor. Herkes için bir "mutlak zaman" yok.

Nzn Erd, çok teşekkür ederim :)

İmplicit None, Rica ederim :)

burada güzel bir şekilde açıklıyor.
  • Paylaş