Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kapitalizm'i yıkabilecek sistemler var mıdır? Varsa bu sisteme geçiş evresinde izlenecek strateji nasıl olmalıdır?

Kapitalizm'i yıkabilecek sistem vardır veya yoktur, mühim değil. Asıl mevzu şu: Kapitalizm diyalektik bir biçimde kendi kendini yıkar. Kar esasına dayalı bir sistem olabildiğince maliyeti kısmaya çalışır. İşçiler az maaş alır, çok çalışırlar. Kapitalizm diyalektik bir biçimde karını artırırken müşterisinin alım gücünü azaltır çünkü o çalışan işçilerdir müşteri. Her şirket böyle yapsa, müşterinin alım gücü düşer. Bu sefer üretim piyasayı aşar, arz talebi aşar. Bu noktada da kaçınılmaz iktisadi çöküntüler olur. Tarihte olduğu gibi. Kapitalizm varlığını sürderecektir çünkü insanın yapısı kapitalisttir. Kapitalizm ölmeyecektir ama yöntemini değiştirmek zorundadır yoksa yine buhranlara süreklenecektir. Bu haber durumu özetliyor bbc.co.uk/turkce/ekonomi/2014/05/140527_... .
  • Paylaş
Keşke olsaydı:) (16. Yüzyldan beri aranıyor, deneniyor.) Ama hiç değilse kendi kendisi yıkacağını kestirebiliyoruz. Zaten önemli olan kapitalizmin "yıkılması" da değil, kapitalizmi dışarıda bırakabilen bir yaşama biçimini tarif edip işler hale getirebilmek... .
  • Paylaş
Kapitalizmin biricik esprisi... Tüketimdir...üretim kapitalizmin kitabında yazmaz....üreten eski teknik çalışmalarda insan unsuru iken günümüzde makine ve teknolojik aletlerdir.....örnek...BMW otomobilinin üretiminin insan eli değmeden otomasyona tabi olduğunu söyleyebiliriz...günümüzde teknolojik aletlerle ve otomasyon sistemi ile makinalar insanı kontrol etmektedirler....örnek...makine mühendisinin robot başında bekçilik yapması....eskiden üretim üzerinden insanlar kontrol edilirken...şimdilerde tüketim üzerinden kontrol edilmektedirler.... geleneksel yaşam tarzını pasifize etmek... yeteneksiz... kendi bireysel ihtiyaçlarını karşılamaktan (örnek.....birçok kişi....gömleğinin düğmesini dikmekten...ayakkabısını boyamaktan.....bir yumurta kırıp pişirmekten bihaberdir....basit görünen işler....profesyonel yardımcılar ve uzmanlar tarafından yeteneksiz...düşünmeyen....aciz insanlara...hizmet etmek uyanıklığı ile sunulmaktadır...)))) aciz insan türü yetiştirmek için... Mütemadiyen modernleşme ilerleme çağdaşlaşma medenileşme olarak topluma empoze eder... Tüketim yoluyla... Kapitalizmin çökmesinin tek çözümü şu parolada gizlidir... TÜKETİRSEN TÜKENİRSİN... . TÜKETMEZSEN TÜKENİRLER... Bu düstur üzerine eğer ülkemizde insanlar sadece boğazlarını doyuracak kadar kendilerine yaşam alanı sınırı koysalar... . Özelleştirilen ve yabancılara peşkeş çekilen tüm milli-yerli kurumlar... Çok değil 1 ay sonra çöküşe geçecek... İflas edecekler ve yabancılar ülkeyi terk edip kaçacaklardır... kelepir fiyata her şeyi geri almak mümkün olacaktır... Olur mu... ??? ... kesin olur... Eyleme geçildiğinde... ancak... Türk milleti damarlarına kadar... 1980 den bu yana bireysel hırs ve egoizme teslim olduğu için... Ülkemiz için imkansızdan ötedir... ...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

220 Görüntülenme10 Takipçi3 Yanıt