Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce karakter alışkanlık mıdır?

İnsanın karakteri süregelen davranışlarının onun işini görmesiyle edinilmiş alışkanlıklar mıdır? Değilse değiştirilemez midir?Düzenle
Bu soru yıllardır süre gelen ve üzerine yüzlerce araştırma yapılan bir konu çevrede genlerde karakter oluşumunda çok etkin ama hangisinin yüzdesi daha fazla bu daha bulunmamış. Benim danışanlarımdan edindiğim bilgilere göre çocukluk yaşantısında edinilen örüntüler insanların karakterlerine her zaman etki etmiştir ama aynı yaşanmışlık her insanda aynı karaktere sahip olmalarına neden olmuyor. Örneğin ailesi tarafından sürekli eleştirilen iki farklı insan farklı kişilikler geliştiriyor birisi içine kapanık ve sessiz olurken diğeri çabuk sinirlenen bir kişiliğe sahip olabiliyor. Buda genlerinde etkisinin hayli fazla olduğunu gösteriyor.
  • Paylaş
1

Berna Özkan, genetik dışında düşünme şekli - bir nevi bakış açısı-, yaşantısını yorumlama şekli de etkili olabilir mi?

Karakter, doğumumuzdan ve hatta doğumumuzdan önce oluşumu başlayan, "uzun süreli ve sürekli" tarzımızın, alışkanlıklarımızın bir bütünü olarak değerlendirilebilir. Ebeveynlerin, bir çocuk sahibi olmaya karar vermelerinden itibaren, onların beklentileriyle şekillenmeye başlayan süreç, sonrasında diğer insanlarla kurduğumuz ilişkiler içerisinde şekillenmeye devam eder. Kurduğumuz sosyal ilişkiler, sahip olduğumuz özellikleri fark etmemiz; neyimizin "diğerlerine" benzer ya da onlardan farklı olduğunu anlayabilmemiz için bize zengin bir deneyim alanı sunar. Karakterimizi oluşturan özelliklerimiz de, dünyayla ilişki kurma tarzımızı ortaya çıkaran, bunu destekleyen bir alışkanlık olarak elbette yorumlanabilir.
  • Paylaş
Alışkanlık değildir. Fakat zamanla alışkanlık haline dönüşebilir. Karakteri tam oturmuş insan bulabilmek zordur, bir çok insan ölene kadar kendini aramaya devam eder ve kendini bulamadan veda eder :) Karakter biraz yaradılış meselesidir, buna elbette etrafın, yetiştirilme tarzının ailenin yaşananların etkisi olabilir fakat bence kalp ve beynin duruşudur.
  • Paylaş
Karakter varoluşsal özelliklerin yaşam sürecinde edinilen kavramlarla karışmasıdır bir bakıma. Yaşadığımız süreçte karakter oluşumuna etken çevredir. Çevreden görerek edindiğimiz alışkanlıklar karakterimizi oluşturur.
  • Paylaş
Karakter yaratılışdan yatkınlığın var olduğu özelliklerin hayatın içinde şekil bulmasıdır. Öğrenilmiş değerlerin kullanılarak alışkanlık haline gelmesi kişinin karakter kalitesini belirler... Evet karakter bir tür alışkanlıktır...
  • Paylaş
Hayır çünkü alışkanlık belli bir davranışın tekrarı sonucunda oluşur. Karakterin oluşmasında böyle bir durum söz konusu değil
  • Paylaş
Ben karakterin öğrenilmiş alışkanlık olduğunu düşünüyorum. Çünkü karakterimizi kendimiz oluşturmayız. Karakterimiz ailemizden, çevremizden, yaşam standartlarımızdan hatta kültürel yaşamamızdan bile etkilenerek oluşur.
  • Paylaş
Bence, alışkanlıklar karakterdendir.
  • Paylaş
Değildir ama karakterimiz alışkanlıklarımızı ve alışkanlıklarımız da karakterimizi olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Unutmamamız gereken sadece karakterli bir insan olmak için iyi alışkanlıklar edinmek yerine içimizden gelerek güzellikler yapmalıyız.
  • Paylaş