Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce kendi türünün katledilmesine sessiz kalan canlı türleri genetik hatalı değil midir?

Çok sevdiğim bir laf vardır. Jurassic park filminde duymuştum "Yaşam yolunu bulur " yani kendi türünü öldürmek başka birşeydir, kendi türünü yok etmek başka birşeydir. Soruda ki insana olan göndermeden kastın öldürmek olduğu anlaşılıyor. Ve kendi türünü öldürmek hata değildir maalesef. İnsanların tür korumacılığı oldukça yüksektir çünkü. Binlerce yıldır olağan üstü durumlarda birleşerek oluşturduğumuz güç ile üstün tür konumunu ele geçirmişiz diğer canlılara karşı. Öldürme konusu türe değil bireye yada gruba karşı yapılan bilinçli bir eylem hatta o mükemmel değil, o benim gibi değil, benim gibi olmalı olamıyorsa ölmeli gibi genetik olarak düzenleyici bir eylem. Bu tartışma etik ile ilgili bir sorun genetik kod hatası değil bana göre.
  • Paylaş
Bence de canlılar türlerini üreyerek baki kılarlar. Tabii bir de sözde bilinç sahibi insanoğlu var. Evet eğer insan insan katliamlarına sessiz kalıyorsa genetik olarak hatalı olmalı. Belgesellerde görüyoruz geyik, bufalo, bizon, fil ya da zebra hiçbiri etobur hayvanların gelip de sürülerinden birilerini alıp yemesine hiçbir şey yapamayacakları halde sessiz kalmıyor türdeşlerini ellerinden geldiğince savunuyorlar. İnsanı öldüren neredeyse her seferinde insanken ve amacı da karnını doyurmak değilken diğer insanların buna seyirci kalması soysuzluk gibi görünüyor.
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Cevaptaki Bufalo olmamış. Çünkü; Avcı bir Bufalo sürüsünü en arkadaki Bufalodan vurmaya başlar. Kendisinden daha geride hatta neredeyse yanyana olup da düşen cinsdaşından kıllanmayan Bufalo kardeş yemeye/içmeye devam eder. Bu durum sürünün en başındakine kadar devam eder.

Canlı türlerinde, kendi türlerinin değişik sebeplerle azalmasına karşılık tek büyük direnci türün devamlılığı için üremesidir. Canlı türleri maalesef insanoğlunun kendilerinden daha üst seviye aklına karşı savunmasızdır. Neslin azalması sadece insani sebeplerle olmamaktadır fakat büyük çoğunluğu insan tahribatından kaynaklanır ve bu genetik kodun bir hatası değildir. Canlının genetiği kendi yaşayış koşullarına dahi etki edebilir ama bu büyük soruna bir etkisi olamamaktadır. Canlının kendini tehlike anında savunması genetik bir aktarımdır. Buna karşın dışarıdan kendi ekosistemlerini bozacak ve hatta türünün ölmesi sebep olacak tehlikeler için genetiklik veya genetik hata ile ilgili bir sonuç değildir.
  • Paylaş
Genetikle oynamak günümüzde belli gruplarca çok zor bir eylem değil.
  • Paylaş
Evet
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

156 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt