Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce komşu ülke Yunanistan kaç yıl sonra krizden kurtulabilir? Bu krizin nedenleri nelerdir?

Ekonomik kriz dediğimiz olgu, devletlerin kendi paralarını kendileri basmayıp, Merkez bankası denen özel tefeci şirketlerden faizle borçlandıkları paraların faiz kısımları hiç basılmadığından dolayı hiç var olmayan bu paranın ödenememe durumudur. Parasını kendi basmayan hiç bir ülke ekonomik krizden kurtulamaz. Buna Yunanistan da, Türkiye de, Amerika da dahildir. Ülkeler merkez bankalarından aldıkları borç paraları harcarken geçici bir refah havası yaşarlar ve halklar da bunu iyiye gidiş olarak yorumlar. Bu borçların en küçük taksidi yeni alacakları borçtan fazla olduğunda oyun biter ve parayı bulamama oyunu başlar. Yunanistan, AB'den borç alma sıkıntısı çektiği günlerde delice bir laf edip; borç vermez iseniz Drahmi'ye geri dönerim demişti. Ama AB bu tehdidi görüp hemen borcu hazırlamıştı. Yunanistan o gün tarihinin hatasını yapmıştı. Eğer borç aramayı bırakıp Drahmi'ye geri dönseydi, bugün süper ekonomi olabilrdi. Çünlü Drahmi'ye geri döndüğünde parayı merkez bankasından borçlanmayı bırakıp kendi basacaktı. Bugün itibariyle ABD'nin 17 Trilyon$ borcu var. Kime? Adına merkez bankası dedikleri yahudilere ait olan FED'e... Yunanistan'ın borcu 564 Milyar$'dır. Türkiye'nin borcu ise 1Trilyon TL'dir. Yani eski tabirle 1 KentrilyonTL'dir. Türk Lirasından 6 sıfırın neden atıldığı şimdi daha iyi anlaşılır umarım. 1 Kentrilyon borcun halkın gözünü korkutmaması için. Tamamen algı yönetimi.
  • Paylaş
2

Görkem Göğebakan, Ekonomik krizin trilyon çeşidi var sizinki belki de en klişe olanı. Benim görüşlerimi sorarsanız Yunanistan üretmeden tükettiği için, yanlış yerlere para yatırdığı için, yöneticileri çaldığı için, ekonomik rakamları yanlış gösterdiği için krizdedir.

Serkan Aydın, Görkem bey, asıl problem de orda. Ürettiğiniz mal kadar piyasada para yok. Yani ürettiğiniz malı satın alacak miktarda para piyasada mevcut değil. Bir üretici tanesinin maliyeti ve işçiliği 1 TL olan kalemden 4 tane üretmiş ise buna karşılık piyasada da 4 TL basılmış para mevcut olması lazım. Paranın asıl işlevi budur malı ve hizmeti ölçmek, değer biriktirmek değil. Yunanistan konusunda sizi biraz daha matematiksel düşünmeye davet ediyorum. llk okul çocuğu bile şunu bilir ki, var olan kısıtlı bir şey faizle borç verildiğinde, var olmayan faizli kısmı asla geri ödenemez. Şimdi Yunanistan aldığı borcun faizini nasıl ödeyecek ki bunu ekonomik rakamlarına şeffaf yansıtsın? Bugün yunanistanın yaptığını bütün ülkeler yapıyor. Siz başbakanın ağzından hiç ithalat rakamlarını duydunuz mu? Tabiki hayır. İthalatın ihracattan fazla olduğunu neden söylesin ki oy aldığı halka..? Mantıklı olun biraz. Faiz yalan söylemeye, çalmaya, aldatmaya mecbur eder. Faizin yan etkileri bu...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

401 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt