Bilmek istediğin her şeye ulaş

Madde mi düşünceyi yaratır, düşünce mi maddeyi?

Sizce madde mi düşünceyi yaratır, düşünce mi maddeyi?Düzenle
Maddeden (1) kastınız düşünceyi ortaya çıkaracak iradeyse eğer böyle bir irade sahibinin iradesinin, benliğinin farkına varması için girmesi gereken formada madde (2) demeliyiz.. madde (1) in madde (2) ye muhtaç olmaksızın var olabildiğini varsaysak bile düşünce için madde (1) ön şarttır. 

düşünceden kastınız insanın algıladıkları sonucu ürettikleriyse insanın, maddeyi değil maddeden yansıyanları algıladığı gerçeğinden yola çıkarak yada maddenin yansıması saydıklarımızın aslında madde olmaksızın düşünce merkezimiz tarafından ortaya çıkan yanılsamalar olduğunu kabul edersek düşüncenin algı ve üretim sürecinde maddeye ihtiyacı yoktur. bu durumda madde olarak varsaydıklarımızı düşünce gibi kabul etmiş oluruz'ki maddenin tanımlamasını yeniden yapmak zorunda kalırız. bu tanımlama düşüncelerimizin var olabilmesi için düşüncelere ihtiyaç duyduğumuzu varsayar ki o zamanda maddenin madde yada düşüncenin düşünce olmasının hiç bir değeri kalmaz çünkü böyle bir kabul yaptığımız zaman biz  anlayış düzlemimizde değişikler yapmaktan çok tamamen düzlemimizi değiştirmiş oluruz. düzlemler değişincede tamamen farklı fonksiyonlar aynı sonucu verebilir. bu açıdan herşeyin düşünce olduğu varsayımı, her şeyin madde olduğu varsayımından hiçte farklı değildir (algılarımız açısından).

bu konuyu ben düşünürdüm eskiden ama sonra düzlem değişmesi sonucu farklı fonksiyonların aynı sonucu verdiği gerçeğini gördüm. bu kapalı sistemde biz insanların madde ve düşünce arasında ayrım yapma, değerlendirme şansımız yok. bunların sebep sonuçlarını doğru anlayabilmemiz için bu sistemin dışında, bir üst boyutta olmalıyız.
gece olunca tam yazamadım ama bence böyle bi şey işte :)
  • Paylaş
Her ikisininde varlığı "BEN"liktir. Ben yoksam ikiside yoktur. o halde madde'de yoktur düşünce'de yoktur diyebilirim(iyim?). Sanırım diyemem cünkü bende bir maddeyim ama sonuc böyle iken ikiside benim varlığım sonucu ortaya cıkıyorsa ve bende bir madde isem, Beni yaratan şey nedir? diye düşünmek gerekir.
  • Paylaş
Her ikisinin varlığı birbirine bağlıdır çünkü düşüncelerimizde var olan şeylerin somut şekilde ortaya çıkması maddedir fakat madde olmazsa düşüncelerimizi harekete geçirebileceğimiz bi ortam bulamayız
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1271 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt