Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce Müslüman demokrat olabilir mi?

Din ile siyasetin birleşmesi işe tam olarak bu soruda şekil buluyor, halbuki siyaset üstü bir boyut olmalı. Hatta dini kullanarak siyset üretenlerin demokrat olsa bile dinsizleştiğinden bahsedilebilir. Bu kapsamda sadece Müslüman değil her dine mensup kişiler demokrat, faşist, sosyalist vb olabilir. Siyasetin kaypaklığına girince herşey mübarek oluyor nede olsa.
  • Paylaş
Yunanlılar şehir yönetimlerinde düzen sağlayabilmek için "demo" (halk) ve "kratos" (otorite) diye bişey düşündüler (demokratos), bu anlayışı temsil edenlere ise demokrat deniyor. Yunanlıların peşi sıra Roma ve ardından Amerika'ya kadar gitti bu sistem anlayışı. İslamda ise insan sadece sistem içinde değil dışında da değerlendirildiği için daha geniş bir kapsam sözkonusudur. (Zaten ben anlatmadan bunu Bf (@jennywilly) rumuzlu arkadaş açıklamış bile) . İşte Hal böyle olunca müslümanın demokrat olması değilde demokratın müslüman olması daha manâlı ve geniş bir karardır.
Bu yüzden "müslümanım" diyenlerin aynı zamanda "demokrat" olabileceğine inanmıyorum.
  • Paylaş
Laik bir devlette tabii ki bir Müslüman demokrat olabilir. Müslümanlık yaşandığı her ülkede farklı yaşanmaktadır. 1980 öncesi ülkemizde ne türban ne de tartışması varken ülkemiz yine %100'e yakın Müslümandı ve dinin devlet yönetimine girmesi tartışmaları yapılmıyordu. Laiklik, devletin (dini hariç) her ne şekilde yönetiliyorsa yönetilsin dini etkilememesi ve dinden etkilenmemesi yani din ve devlet işlerinin kesin hatlarla birbirinden ayrılması demektir.

Kimsenin hakkının kimseye geçmemesini, kimsenin kul hakkı yememesi gerektiğini, rüşvetin, hırsızlıkların günah olduğunu düşünen erdemli bir Müslümandan aslında zaten bütün bunların kontrolünün sağlanabileceği demokrasiye ama ileri olanına değil gerçek olanına gönül vermesi beklenir.
  • Paylaş
6

jennywilly, Laiklik esasinda din ve devlet işlerinin birbirinden ayrilmasi değil din ve vicdan hürriyetinin devlet tarafından teminat altina alinmasidir. Ama Türkiye de hicbir zaman din ve vicdan hürriyeti olmadı olmayacak gibi...

Doğan Gündoğan, :D özür dilerim ama daha ilk cümlenizde bir kahkaha attım. Müslüman demek ''Allaha teslim olan'' demek. Laiklik ise ''Allahım sen işimize karışma'' ilkesidir. Allah ''Hükmü ben koyarım'' der. Ama ''Laiklik'' Onun hükmünü kısıtlar. Görüşünüz için teşekkür ederim.

Şaman, Öncelikle jennywilly laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır, sizin tanımınız geçtiğimiz senelerde başbakanın Mısır'da yaptığı yeni tanım oluyor. Bakın Almanca'sını buldum: de.wikipedia.org/wiki/laizismus

Doğan Gündoğan araştırdım, haklısınız; demokratik bir ülkenin demokrat insanı Müslüman olabilir ama bir Müslüman demokrat olamaz.

Doğan Gündoğan, :) Sizi çok iyi anlıyorum fakat Kuran Müslümanın kitabıdır. Bundan kasıt onun yasasıdır. Demokrasi ise devleti yahut milleti yöneten kişinin kendi isteğine göre yasa koyup çıkarması işlemidir. Nitekim türkiye tarihinin elim hali ortadadır. Anlayacağınız demokrasininde ömrü tükenmiştir

Şaman, Politika yapmak istemem ama her türlü seçim barajı vb. ile ülkede AKP isteyenler %43 ve bunların bile bir kısmı laik. Yine de görünen şu ki şeriat istemeyen en az bir %57 var. Ben demokrasinin sonunun geldiği inancını ne yazık sizinle paylaşamıyorum.

Doğan Gündoğan, Hurafelerle dolmuş olan islam dinini bunlardan arındırabilirsek ve Kuran'ın hükümleri ile kişisel olarak yaşayabilirsek yine Kurandada belirtildiği gibi ''Siz nasılsanız idarecilerinizde öyle olur'' düsturu içerisinde İslamı yaşayabiliriz. Ayrıca demokrasi adına şunu belirtmekte fayda var. İnsanlık tarihi boyunca süregelen hiçbir yönetim şekli istikarlı olamamıştır. Ben affınıza sığınarak sizin müslüman olup olmadığınızı bilemediğimden yaklaşım tarzımı bir türlü rayına sokamadım.

Olmaz. Çünkü olursa müslümanlık kavramı ihata edilir yani kısıtlanır. Çünkü Demokrasi müslümanlığı değil müslümanlık demokrasiyi kapsar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

387 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları