Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce ODTÜ'den uluslararası ilişkiler mezunu olan biri için iş bulmak ne kadar kolay olur, yoksa TM alanından PDR'ye geçmek iş garantisi için daha kesin bir çözüm mü?

uluslarası ilişkiler bölümüDüzenle
Nabi amcanın milli eğitim bakanı olduğu düşünülürse hiç bir odtü mezunu işsiz kalmaz diye DÜŞÜNÜYORUM.
 • Paylaş
Ne zaman ODTÜ mevzu bahis olsa ODTÜ'lü olmayanlar üniversitenin ismi önemli değil derler :) ODTÜ dışarıdan bakanlar için en azından İngilizce'yi garantiler, biz biliriz zaten ODTÜ İngilizcesinin çok da matah olmadığını, teknik alanda yeterli ama onun dışında bir işe yaramadığını. Yalnız o İngilizce yaramazsa diğer okulların verdiği zaten hiç yaramaz. Devlette iş bulmanız kolay olmayacaktır ama uluslararası firmalarda iş bulabileceğinizi düşünüyorum. En azından ilk işinizde de üniversitenizin ismi gayet de etkili olacaktır.
 • Paylaş
2

DENİZ, psikolojik danışmanlık hakkında ne düşünüyorsunuz

Şaman, Onun iş olanaklarını inan hiç bilmiyorum...

Odtü ismi olan ve her zaman avantajı olan bir üniversite. İş imkanı hem uluslararası ilişkiler bölümü olsun hemde pdr için olsun senin kendini geliştirmen ile alakalıdır. Yapacağın mesleği iş imkanına göre değil de, o işten zevk alacak mısın ona göre seç. Mesela iş imkanı pdr de fazla diyelim ama bu işi yapmaktan nefret ediyorsun o zaman bir anlamı kalmaz. Bence Odtü gibi bir üniversitede okuma şansın varsa değerlendir derim ama yinede seçim senin.
 • Paylaş
Bölüm ne olursa olsun insan kendisini yetiştirip pazarlayamadıktan sonra iyi bir iş bulması güç. Kişi keyif alacağı, ilgisini çeken bir bölümü hakkıyla bitirdikten sonra iş kısmı hallolur.
 • Paylaş
Otdü düşünmek lazım
 • Paylaş
Bu iki bölüm bambaşka uğraş alanları... İş garantisini düşünmeden önce iki bölümün de ders içeriklerine iyice göz atmalısın.
 • Paylaş
Bence üniversite isminden ziyade. Seçtiğin meslekte kendini iyi yetiştirmen önemli...
 • Paylaş
Diplomat olmak istemiyorsanız bence bir konuda uzmanlaşın. Mesela Internet ile ilgili bir iş gibi. Yani ne kastediyorum, mesela, Cisco, Alcatel-Lucent, Huawei gibi bir şirkette ülke temsilciliğinde çalışabilirsiniz. Bu tabii ki bir örnek, Internet olmaz da Tesco olur mesela perekande satış konusunda ya da Internet olur da TT gibi başka bir alanında çalışan bir firma olur. Bu işlerin kurslarına gidebilirsiniz. Bu kurslardan edindiğiniz sertifikaları diplomanızla entegre etmeyi bilirseniz şansınız artabilir.
 • Paylaş
Biraz kaba bir tabir olacak onun için kusura bakma lütfen ama attan inip eşeğe binilmez derler.Biraz aktif olursan tüm fırsatlar önüne serilir. Dilin ve okulun adı yeterken biraz da ktif oldun mu ver elini tüm fırsatlar. En olmadı okulda kalırsın yüksek lisans vs. Elindekinin ve sahip olduklarının değerini bil. Elindeki inanılmaz bir fırsat vallahi bak. Aklını kullan.
 • Paylaş
Hayatınızdaki asıl önemli şeyin kendi mutluluğunuz olduğunu unutmayınız öncelikle. Hangisiyle meşgul olursam daha mutlu ve daha verimli olurum diye düşünülmeli. İş her şekilde bulunur önemli olan yaparken ondan zevk alabilmeniz.
 • Paylaş
1

Burak, odtü uluslararası ilişkileri oku zaten her türlü yürürsün

İşşiz kalmaz
 • Paylaş
Bence bu soruyu kendine şu şekilde sormalısın : Ben Pdr mi seçsem her gün uyanırken lanet okumadan kalkarım yoksa Uluslararası İlişkiler seçsem mi? İş imkanı tabi ki önemli bir etken ama sevdikten sonra iş bulmaman için bir neden yok :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2836 Görüntülenme16 Takipçi12 Yanıt