Bilmek istediğin her şeye ulaş

Platonik aşk nedir? Ergenleri nasıl etkiler?

Bu aslında karşılıksız aşk değil, aşık olanın zihninde yarattığı aşktır. Karşısındakini hayatının aşkı olarak görür, O güzeldir, harikadır, mükemmeldir, onunla geçirilecek 1dakika 1 ömre bedeldir. Onu hayal etmekten alınan zevk nedeniyle sürekli düşünür, düşündükçe büyütür, büyüttükçe tüm vaktini alır. Sonunda bu kadar mükemmelleştirilen kişi imkansıza dönüşür, çünkü O olağanüstüdür, aşık olan ise bir zavallıdır, O'nu etkilemesi mümkün değildir. Bu kısır döngü sürer gider. Oysa ki aşık olunan kişi zihinde kurgulanmadan 'normal bir insan' olarak kabul edilse, O'na karşı hissedilen duyguların herkesin başına gelebileceği bilinse ve denemekle bişey kaybedilmeyeceği anlaşılsa belki mükemmelleştirme aşamasına geçmeden icraata geçilir. Reddedilirse bu dünyanın sonu değildir, ama denemezse gerçek aşkı bulma ihtimali yoktur. Bu yüzden bence vakit kaybetmeden duygularını dile getirme cesareti verilmelidir. Ergenlik çağında özgüven her konuda olduğu gibi bu konuda da çok önemlidir.
  • Paylaş
Platonik aşk, rivayetlere göre ünlü filozof Platon'un bir öğrencisine aşk duyması ve bu aşktan karşılık bulamaması ile ortaya çıkmış; kişinin belli etmeden birine karşı aşk duyması olarak bilinen durumdur. Aşık olan kişi paranoyakça tavırlar içine girip onu, öyle olmadığı halde, harika bir insan olarak görebilir. Ergen bireyler arasında çok yaygındır :). Normal bir düşüncenin içimizde gizli kalmasının ne derece sinir bozucu olduğunu düşünürsek böylesi bir duygunun, hissin karşılık bulamamasını düşünmek bile içimi parçalıyor :). Zaten yeterince asi, duygusal bir atmosfer içinde olan, kimlik bunalımı yaşayan ergen gencin böyle bir duruma katlanması oldukça zordur.
  • Paylaş
Platonik aşk insan ruhunu zararsızca besleyen bir duygudur . Ergenlikte bu duyguyu yaşamış çok insandan biri olarak olumsuz bir etkisini görmediğimi tam tersine duygusal zeka gelişimine katkısı olduğunu söyleyebilirim. Tabii bunlar tamamen kendi görüşlerim bilimsel bir dayanağı yok.
  • Paylaş
Hem ergen hem platonikse... Yandığının resmi sağlam arkadaş ortamı yok ise her türlü felaket... Alkol, evden kaçma hatta kimsenin başına gelmesin uyuşturucu alışkanlığı vs.
  • Paylaş
1

Emre Kaya, bundan yıllar yılı oncesi başıma geldi lise çağlarında çok kötü bişey insan yapmıcagı şeyleri yapıyor kendine zarar verme noktasına kadar gidiyor bu iş...
mesela ben ana kuzusuydum ama sırf o bunalımlı çağ olarak adlandırdığımız ergenlikte bali kullandım adam bıçakladım kendimi serseri olarak tanıdım bir anda sonradan fark ettim ki kızlar bu tip deli dolu erkeklerden hoşlanıyor bu böyle devam etti ama benim serseriliğim biraz değişikte mesela enteldim altımda araba da vardı... bu konuda o zmnlar biraz ailemide suçluyorum ister sitemez mesela eve bir gece hiç gitmezdim ve annem bişey demezdi babamın ise umurunda olmazdı....
tabi insan yaş ilerleyince ister istemez eski ortamları kalmıyor yalnızlaşıyorve TÜKENİYOR.....işte hayatta burda başlıyor bazı şeyleri daha iyi görüp anlıyorsun insanın suratına bakınca nasıl bir karakterde olduğunu anlayabilir hala geliyorsun yıllar insanı olgunlaştırıyor tabi buna ilaven yaşadıklarıda ve tecrübeleride insanı değiştiriyor sonra dönüp geçmişine bakıyorsun ve hafif bir sırıtma yüzünü sarıyor bir yandan gülüyorsun bir yandan ulan ben neymişim diyorsun nerde o eski ben derken bir yandan da neden böyle bir salaklık yaptım geçmişte diyorsun
HAYAT TUHAF BE KARDEŞ ..........

Platonik ask yoktur bence takinti vardir , onsuz yapamama hissi vardir ... .
  • Paylaş
Genelde 13-17 yaş arası gençlerin karşı cinsten beğendiği kişilerin, kendisine ilgi göstermemesi üzerine izlediği aşk filmleri, dinlediği melankolik şarkıların da etkisinde kalarak yaşadığı olumsuz duygu patlamasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1362 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt