Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce mimari ve statik projelerde mutlaka Allplan veya Revit mi kullanılmalıdır? Bu ikisinin özellikleri nelerdir? Bunlara alternatif yazılımlar hangileridir?

'Bir ekmeği bırakın fırıncı yapsın,yaksa bile fırıncı yapsın' gibi bir söz vardır. Statik projerinin yorumunu mühendislerimize bırakıyorum. Mimari açıdan ; Allplani okul döneminde çok kullandım. Fakültede bilgisayar dersimizde öğretilen program allplan idi. Güzel bir program ve bir projede gerekebilecek herşey komut olarak eklenmiş. Fakat en büyük sıkıntılarından birisi çok gerçekci bir görüntü sağlamıyor ve özellikle mimari bir sunumda çok tercih edilmiyor. Şöyle bir sıkıntı da var ki, allplani bilen ve kullanan kişi sayısı pek fazla sayılmaz , Şehir dışında ya da ülke dışında acil proje göndermeniz gereken durumlar çok oluyor ve karşıdaki kişi programı açamıyor. ben birçok yazılım denedim ve en sonunda çareyi herkesin kullandığı artık neredeyse ortak bir dil haline gelmiş olan autocad de, uygulama projelerini çizmekte buldum. Uygulama projelerini autocad de , 3d modellemelerini 3dmax te ,renderlarını da v-ray de alıp projeyi oluşturmak en sıkıntısız yolu. Daha da zamanın varsa v-rayden sonra photoshopta pds dosyalarında üzerinde iyileştirmeler yapılınca ve corelde de son noktasını koyunca proje; proje oluyor ozaman. Zaten çok güzel proje çizimlerine bakılınca hiç bir projenin yalnızca bir programda çizilmediğini anlıyoruz . Allplan de de görsellerde çizimden sonra cinema 4d de render alınca proje güzel oluyor.
  • Paylaş
1

Şaman, 2015 versiyonunda nihayet Allplan'a C4D render motorunu ekliyorlar. Biliyorum Lumion varken ilkel ama yine de programdan hızlı bir render almak için iyi olacaktır. Ben Allplan'ın hem mimari hem de mühendislik modüllerinin sertifikalı eğitmeniyim, aynı zamanda projelerimde de sadece Allplan kullanıyorum. Problemlerinizi danışabilirsiniz.

Soru çok genel olmuş. Mimari ve statik proje birbirinden çok farklı şeylerdir, gerçi ben mimari yapmıyorum (10 yılın üstünde yurtdışında ufak tefek mimari tasarımlar ve bolca da mimari çizim de yaptım Allplan'la.) ama sanat yapılarının genel yerleşimleri, kesitleri vb için Allplan kullanıyorum. Ardından statik projeye yani donatı planlarına geçiliyor orada da her türlü şekle donatı çizebilen yegane program olan Allplan'la tüm işi hallediyorum. Bu durumda tabi ki başka bir çizim yazılımına ihtiyaç duymuyorum. Allplan kendi içinde hem iki boyutu Autocad'den çok daha hızlı ve basit bir şekilde çözüyor hem de üstüne her türlü sanat yapısı modellenerek içine şekli ne olursa olsun donatıları üç boyutlu olarak çiziyor ardından bir kaç dakika içinde hem beton hem de demir metrajını da şekilleriyle beraber hazır ediyor.
İnşaat
İnşaat

Tüm bu işleri eliniz ayağınız gibi kullandığınız bir ve tek yazılımda çözmek istiyorsanız ki her yazılım değiştirdiğinizde bir şeyler kaybolur, ne Autocad, ne Revit, ne Archicad, ne IDEcad, tek çözüm Allplan. Tabii bina projesi yapıyorsanız belli bir yüksekliğe kadar Probina + Allplan LT ya da Acad (LT'si olmuyor, programa çarpma, toplama yaptırmak istediğinizde bile lisp gerekiyor) veya Sta4cad + Allplan LT ya da Acad'i tavsiye ederim. Yüksek bina ya da hava alanı gibi prestij objeleri planlayacaksanız yine hesap programından sonra Allplan derim. Bu gibi durumlarda da Allplan'ın içinde yaratabildiğiniz (isterseniz otomatik olarak ya da yapıp kaydetmiş olduğunuz şekilde de yapıyor) dosya strüktürü ve aynı projede bir çok disiplinin beraber çalışabilmesi büyük avantaj sağlıyor.

Burada olaya bir mimar değil mühendis açısından baktığım da dikkate alınmalıdır. Diğer yazılımlar da muhtemelen mimarlar için türlü şekerler sunuyorlardır. Allplan hariç mimari yazılımların hiçbirini kullanmadım bilmiyorum (2B Autocad hariç, ne kadar mimari yazılım sayılıyorsa artık). Sadece, bir mühendis olarak, tek yazılımla haritadan, arazi modelinden vaziyet planına, 3B sunum modeline, genel yerleşimlerden donatı ve diğer uygulama paftalarına bir arada çözebilen tek yazılım olduğu için Allplan'ı tercih ediyorum. Kısaca hem mimari hem de statik proje tek yazılımla çözülmek isteniyorsa hala Allplan rakipsiz, aslında fiyat olarak da doğru dürüst donatı bile çizemeyen Acad ve Revit'in altında.

Artık yurdumuzda Amerikancılık akımından dolayı standart olmuş dwg ve dxf formatlarını da gayet başarılı bir şekilde kaydedebiliyor, hatta isterseniz layerlarınız bile dwg'ye aktarılıyor. İstediğiniz çizgiyi istediğiniz renk ve kalınlıkta kaydedebiliyorsunuz ve bunlar için sadece bir konfigürasyon dosyası hazırlıyor, her kayıtta onu kullanıyorsunuz. Çıkan paftanın Autocad'den çıkmış olduğu hiçbir zaman şüphe götürmüyor :)

Fotoğraftaki parabolik, art germeli köprünün donatısını bizzat :) Allplan'la çizdim/modelledim.
İnşaat

Orta Ayak Detayı
İnşaat

Ayağın kendisi
İnşaat

Kenar ayak donatısı
İnşaat

(Bir yandan da hocası olduğumdan mıdır, işimde çok yararlı olduğundan mıdır bilmiyorum seviyom ben bu programı C: )

Şöyle bir düşününce, eğer sadece mimari proje çizilmek, modellenmek ve render'lanmak isteniyorsa kendi içinde düzgün bir render motoru barındıran bir yazılım daha hesaplı olabilir. Bildiğim kadarıyla Allplan hariç tüm mimari yazılımların düzgün bir intern render motoru var. Eğer render motoru (VRay gibi) ya da onun işini gören bir yazılım (Cinema 4D, 3D Max) zaten mevcutsa yine Allplan'ı tavsiye ederim, çünkü çizimi ve çizerken modellemesi çok kolay ve hızlı.

Bir de lisp yazan, kullanan insanlar var. Allplan bu işe metraj listesi programlaması hariç oldukça kapalı yalnız, Acad'de lisp olarak eklenip kullanılan çoğu özelliğe de zaten sahip (mesela kotlar ya da koordinatlar ve daha bir çok şey için lispe ihtiyacınız yok. Aslında Autocad'in yapabildiği ve Allplan'ın yapamadığı hiçbir şeye de rastlamadım, Acad'i de bilmem derim ama ne yazık ki bilirim diyen teknikerlerden de iyi kullanırım). Yanı sıra Allplan'ın metraj listesi programcılığı da oldukça detaylı, yani küçük yazılım severlerin de hoşuna gidebilir. Metraj harici hiçbir şey yazılamadığı için diğer lispleri sevenler, kullananlar eğer ihtiyaç duydukları ve lisplerle sağladıkları çözümleri Allplan'da bulamazlarsa başka yazılımlara bakmalılar.

Ben on yıldan fazladır Allplan kullanan biri olarak tabii Allplan'ın yapabildiklerinin bir kısmını yazabildim, aslında Revit'in ne aşamada olduğunu da merak ediyorum. Keşke başka mühendisler de ufak birer Revit, XSteel, Catia vb sunumu yapsa. Aslında beni de en ilgilendiren donatı çizme işini daha iyi yapan bir yazılımın olup olmadığı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR