Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce ruh, bu dünyada edinilen bilgileri ve anıları öbür dünyaya taşır mı?

Sorum ruha inananlara ve bu konuda görüşü olanlaradır.Düzenle
Hmmm enteresan bir soru çünkü cevabı kişinin dini inancına göre değişecek bir niteliği var. Dolayısı ile bu soruya asla doru cevap verilemez. Şu olacaktır misal ben Allahın varlığını ve birliğini kabul etmiş bir müslümanım . Tüm İbrahimî dinlerde cennet ve cehennem kavramı vardır ve ölen kişinin ruhu ya cennete ya da cehenneme gider mahşer günü. O güne kadar da kabir hayatı yaşar ruh. Bir müslüman defnedildiği zaman iki melek tarafından sorguya çekilir "dinin ney, Allah'ın peygamberin kim" diye sorulur. Bu soruların cevapları malum olduğu üzere bilgidir. Demek ki ruhlar kabire bilgi götütecekler ayrıca hesap günü geldiğinde insan sevap ve günahları kendisine gösterilerek ve şahitler (canlı cansız her şey) huzurunda yargılanacak. İslamiyette Allah'ın isimlerinden birisi El Adl yani adaletli olan demektir. Demek ki o sorgu da dünyada işlenen sevap ve günahlar ruh tarafından bilinmelidir ki yargılama adil olsun. Sonuç olarak İslamiyet için "evet, ruh ahirete bilgi götürecektir" hatta bunu kullanacaktır.

Diğer yandan bir Ateist için ruhun varlığına ihtiyaç yoktur. Canlıyı canlı kılan şey vücudun bilimsel olarak açıklanabilen yaşam enerjisi (60 mili Volt) ve / veya kimyasal biyolojik teoriler ile açıklanmaya çalışılan sistemlerdir. O halde ona göre öbür dünya yoksa ve ruh yoksa edindiğimiz bilgi de ruhta değildir.
  • Paylaş
5

Hypatia Hypatia, Teşekkürler. Bu konuda Deist'ler ve ruha inanan diğer insanlar ne düşünüyor merak ediyorum.

Bazarov, Sevgili @hakkan samimiyetimize güvenerek sana bir şey sormak istiyorum. Hani demişsin ya "dinin ney, allahın, peygamberin kim" diye sorulacak, hatta bundan yola çıkarak ruhun bilgileri taşıdığını da söylemişsin. Allah zaten her şeyi bilmiyor mu oradaki o sözlü gibi sorgulama garip değil mi? Oradaki soruların cevabına göre mi muamele görecek müslümanlar? Eğer öyle değilse ki mantığa pek uymuyor niye öyle bir tören olsun? Bu konuda ne düşündüğünü merak ettim. Bir bilgin ya da fikrin var mı?

Hakan, Dostum, buna şöyle bakmak lazım hepimizin öğretmenleri oldu ve bize birşeyler öğrettiler, herşeyi bildikleri halde biliyormuyuz diye de sorular sordular bize. Dünyevi bakış açısı ile bir sınav yani,

Buradaki asıl mantik bir yargılama olması eğer bu sorular sorulmadan direk karar verilirse Allahın El-Adl sıfatı ile çelişir.

muhakkak ki Allah herşeyi biliyor hatta arzu etse herkesi kusursuz ve inançlı yaratırdı hiç bu sistemlere gerek kalmazdı.

Tabiki günümüze kadar o kadar abuk subuk şey din olarak yerleşmişki, içinden çıkılamayacak saçmalıklar karşımıza çıkıyor. Zaman zaman elimi kalbime götürüp, akıl süzgecinden geçirip düşündüğümde, yok lan bu ritüel dinde olamaz diyorum. Araştırdığımda gerçekten dine sonradan girmiş olduğunu görüyorum.

Haklı olarak hepimiz sorgulayıcı ve şüpheci oluyoruz dine karşı.

Bazarov, Haklısın. Sağol cevabın için.

Hakan, Umarım olmuştur. Teşekküler :))

Bildiğim kadarıyla İslam inancında taşımıyorlar. Çünkü ruhların kabirde hesaba çekilecekleri öğretildi.
  • Paylaş
2

Hypatia Hypatia, Yani "kabirde sorgu bittikten sonra her şey unutulacak" şeklinde mi biliyorsunuz?

Gökhan Biçer, Öyle sonuç çıkarıyorum. Çünkü temel din kültürü dersinde bundan başka bilgi verilmedi.

Gönül , diğer tüm metafizik yönlerimizin yansıdığı ve resmedildiği bir aynadır. Diğer metafizik yönler derken ruh ve benliği ifade etmeye çalışıyorum. Nefsani yansımaların gönül aynasında görüntülenmesi ile akıl devreye girer ve benliğin o an için çevresi ile hangi kıyaslamayı yaptığını, çünkü o her an duygu , düşünce ve psikolojimizde vardır, çözümlemeye çalışır. Varlık birliği denen tevhidi bilinci oluşturarak , yani o anki kıyası bertaraf edip , kıyas sonucu bir üstünlük beyan edilemeyeceğini içimizdeki bir anış ile ifade ederek , üstünlükleri onların tek sahibi olan yaratıcıya tevdii edip devamında davranış kararlarının alınmasını sağlar. Davranış kararlarımızdaki ikinci etkin unsur olan ruh ise ilahi ilhamları gönle fısıldayan yönümüzdür ve hakkaniyet çerçevesindeki tüm eğilimlerimizin kaynağıdır ve görevi yaratıcı katında insan davranışları konusunda kabul gören uygulamaları gönül aynasında sergilemektir. Yaşanan çok üzüntülü bir olayın ardından sabır edilmesi gerektiğini bize söyleyen odur. Ruh, ledün yani derinlikler alemini insana tanıtan yönümüzdür. Kur'anı kerimde benliğin yani nefsin tekamül , gelişim gösterebilen bir varlık olduğuna dair açık kayıtlar bulunmaktadır ve eğer bir nefs yaşamış olduğu tüm hayat ve tanıdığı varlık alemi ve onun yükleri , yükümlülükleri karşısında yaratıcısının çizmiş olduğu hayat seyrinden ötürü tatmin olmuş bir benlik haline evrilememişse diğer tarafta işi zor olacaktır. Yani diğer tarafta sorgulamaya muhatap olacak olan benliğimizdir. Bu sebeple üstünlüklerin sahibini nefsani algıların oluşumu sırasında onun İsimleri aracılığı ile anarken imanın bir bilinç üretir hale getirilmesi çok önemlidir. Ahiret hiç bir gözün görmediği ve kulağın duymadığı bir ortam ve orada bu dünyada yaşadıklarımızın her hangi bir şey ifade edeceğini zannetmiyorum. Gerçekten sevdikleriniz, uyguladığınız adalet, yaptığınız iyilik, söylemediğiniz yalan, yemediğiniz insan hakkı, içine gömülmediğiniz cehalet mutlaka yanınızda olacaktır.
  • Paylaş
5

Hypatia Hypatia, Merhaba, cevabınız için teşekkürler. Sormak isterim; "Bu dünyada yaşadıklarımız birşey ifade etmese de, hatırlarız" diyorsunuz sanırım?

Tayyar Ceyhan, Beğenmeniz beni çok memnun etti , sağ olun , anlatmaya çalıştığım kurgu Yusuf Suresinin yorumlamasından alınmıştır. Eğer bu konuda daha derinlemesine bilgi edinmek isterseniz , Haluk Nurbaki nin Yusuf Suresi Yorumuna bakabilirsiniz , faydalı bir kaynaktır. Ahirette tam olarak neyi ne kadar hatırlayacağımızı cevaplamak beni aşıyor , bunu bir tefsir uzmanının yanıtlaması daha doğru olur. Sevdiklerimizle birlikte olacağımız açıktır ancak diğer tarafın tasarımı bu dünyada yaşananlar üzerine yapılacaktır demek biraz zorlama olabilir. İlginize çok teşekkür ederim :)

Hypatia Hypatia, Rica ederim. Soruyu soran kişi olarak, cevabınız için ben teşekkür ederim :)

Cihan Cihan, Bence ruh herhangi bir bilgiyi kaydecek işlev ve boyutta değil buna bağlı olarakta hatırlamaz, başka bi boyuttan bakarsak; Allahın o kadar büyük kudreti ve azameti var .Ruh ahiret günü sorgulandığında zaten onu tekrar vücut bulmasını emrediyor ve ruh yine dünya hayatında olduğu ,yaşamımızda , bir hayat enerjisi durumunu alıyor.Tabi metafizik konuları oldukça karmaşık .Tarihten günümüze gelen bütün metafizik muüddeaları halla bir aydınlığa kavuşturulmuş değil .Kabirde sorulanması konusunda ise yoldaşların dediği gibi eğer ona soru-cevap şeklinde bir yargılamayla yargılayacaklarsa buda ruhun aynı zamanda bilgi taşıdığı savını çıkarır fakat kabirdeykende nasıl bir alemde hangi nasıl yargılandığını bilmediğimiz için bence buda havada kaldı .Kim bilir belki kabir hayatında yine ruh beden bulup yargılanıyordur bude yine bilginin ruhta değil bedende beyinde olduğu savını destekler benceki ruh sadece enerji durumunda kalır .Tıpkı günümüzde kulandığımız elektronik cıhazlarda olduğu gibi enerji yoksa hiç bir işlevi olamaz ama enerjiyle buluştukları zaman enerjiyi gececek azamete geciyorlar .Tabi bunu sadeca dini aspekten yanaştık bide bunu dindışı araştıran insanların araştırmalarına ,bakışlarına bakmak lazım .

Tayyar Ceyhan, Tabii biz pek çok şeyi ancak bu günkü bilgimizle değerlendirebiliyoruz. Ancak yine de felsefemizi güvendiğimiz ve doğruluklarını teyid edebildiğimiz kaynaklara dayandırmamız gerekir. Kur'anda insan kombinasyonunu anlatan sure Yusuf Suresidir. İnsanı oluşturan maddi ve metafizik unsurların bir birleri ile arasındaki ilişkiyi çok güzel bir kurgu ile anlatır. Tabii eğer kabul edersen bir ağabeyin olarak Haluk Nurbaki nin Yusuf Suresi Yorumu adlı kitabını öneririm bu konuda. Bir de benim insanın metafizik yönlerini anlatmaya çalıştığım algilarveteklik.com isimli bir bloğum var , burada da işine yarar şeyler bulabilirsin. Cevap verdiğin için teşekkürler :)

Bunu inançlı insanlar cevaplamalı o yüzden cevabı çok kesindir zaten bir satırında vardır elbet cevabı. Ama sizce demişsin. Bence öldüğümüz zaman herşeyimiş bitecek. Basit ve net.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

140 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt