Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce ruh var mıdır?

Hatta 21 Grams filminde işlendiği gibi ağırlığı olan ölçülebilir bir fenomen midir?Düzenle
Ruhsuz olanlar da var tabi sen de haklısın
  • Paylaş
2

Şenol Deniz Ikizer, Sizde demiyor dikkat! sizce diyor :D

Samet Polat, sizcenin bencesini yorumladım ben de

Öncelikle "Ruh tam anlamıyla nedir? " diye sormak gerektiğine inanıyorum,
  • Paylaş
Ruh'un varlıgını duyumsamayan bir varlık yoktur.
  • Paylaş
4

Nursel Akçay, nasıl bir duyumsamadır bu ??

Serkan Aydın, Biyoloji, İnsan vücudunun bütün hareketlerini sonunda gelir kalbin atışına bağlar ve orada tıkanır. peki kalbin atışını ne sağlar işte onu açıklayamaz. Orada kalbin atışını sağlayan Ruhtur. Ruh ise mahiyetini insan aklının alamayacağı bir yapıdadır insan aklı ruhu kavrayamaz. Çünkü o Allahtan bir parçadır ve bilinemez. Allahın varlık startı nasıl ki kendinden ise kalbin çalışma startı da Allahtan bir parça olan ruhtandır. Ruhun varlığını elektrikte olduğu gibi ancak delilleri ile bilebiliriz. insan et ve kemikten olduğu halde beyninin içinde uçsuz bucaksız bir dünya taşır. İnsan bedeni fiziksel alemde yani doğada bir çok duyu uyarısına maruz kalır. Eline diken batan insan bunun acısını sinir uçları aracılığı ile beynin algıladığını sanır. Oysa batan dikenin acısını algılayan beyin değil ruhtur. Çünkü insan rüyasında da eline diken battığında aynı acıyı hisseder fakat rüyada sinir uçları herhangi bir uyarıya maruz kalmadığı halde bir acı duygusu ortaya çıkmış ve algılanmıştır. Beyin sinir uçlarının verilerine göre algılama yapıyor ise o halde gerçekte elimize hiç diken batmadığı halde ruyamızda batan dikenin acısını nasıl hissediyoruz. Demek ki maddeden ve sinir uçlarından bağımsız olan görünmeyen ve bir bilince sahip bir varlıkla karşı karşıyayız İşte bu ruhtur. İnsan başka bir insanın ölümü karşısında üzülür ya da sevinir. peki beynimiz de bir et parçsı olduğu halde hangi ölüme üzülüp, hangi ölüme sevineceğine nasıl karar veriyor. Sevdiğimiz bir insanın ölümü karşısında gözyaşı torbalarına gözyaşı salgılama emrini veren beyin denen et parçası ise hiç sevmediğimiz birinin ölümü karşısında aynı et parçası neden gözyaşı salgılama emrini vermiyor? Eline diken batan insan neden sevinmez de üzülür? buna kim yada ne karar veriyor. Beyin denen et parçası ele batan diken karşısında üzülmesi gerektiğini nereden çıkarıyor da üzülüyor. Buna hangi ölçüye göre karar veriyor.... O halde demek ki beynimiz uyarılar ile ruh arasında sadece bir köprü görevi görüyor. beynin kendisi uyuştuğu halde algılama devam ediyor o halde algılayan beyin değil ruhtur. Narkoz verilmiş bir hasta neşterin acısını duymaz ama aynı neşter o hastaya rüyasında vurulsa o kişi gerçekte neşter yemedeği halde aynı acıyı duymaktadır. O halde uyarıları algılamada beyinden bağımsız çalışan bir varlık yani ruh vardır. Onlarca delil arasından sadece bu örnek ruhun varlığını ıspata yeterlidir.

Nursel Akçay, Birinci argümanın olan; ''Ruh ise mahiyetini insan aklının alamayacağı bir yapıdadır insan aklı ruhu kavrayamaz.'' buna cevabım: kavrayamadığın bir şeyin varlığından nasıl bahsedersin ? Hadi bahsettin diyelim nasıl emin olabilirsin?
Diğer argümanlarına ise, eleştiri de bulunmayacağım Descartes' e yapılan eleştirileri oku ve üzerine alın lütfen ..

Serkan Aydın, Nursel hanım körlerin gözleri görmez ancak bütün körler rüya görür. Demekki bir şeyin varlığını bilmek için illa o şeyi görmek gerekmiyor. Rüyaları oluşturan bir varlık var ve duyu organlarına ihtiyaç duymadan görüntüleri oluşturabiliyor. İnsan oğlu ruhu kavraramadığı halde ruh bilimi diye bir bilim ortaya çıkardı. psikoloji.... Her şeyi kavrayabilmeniz için algı mekanizmalarınızın da o gelişmişlikte olması gereklidir... Bir şeyi göremiyorsunuz yada kavrayamıyorsunuz diye bu o şeyin var olmadığı anlamına gelmez. 20 bin yıllık insanlık tarihi daha zaman kavranının mahiyetini kavrayamadı ve açıklayamadı. Ancak herkes saat kullanıyor ve ona göre hareket ediyor, zamanın varlığını açıklayamasa bile....

Bilimsel ve felsefi olarak yoktur çünkü bilim somut olanı inceler felsefe algıladığını inceler bu yüzden dini açıdan değerlendirmemiz gerekir ve buna göre insan ruhu vardır
  • Paylaş
Bu kadar ruhsuz ve vicdansız Atatürk düşmanı gördükçe olmadığına inanmaya başlanılan kavram. Bakınız Tuğçe Kazaz, Ilıcak, 550 den birçokça, y.Bingöl vb bilimumu. Sahi ruh var mı?
  • Paylaş
Ruh gönle ilahi hassasiyetleri nasihat ve ilham eden manevi yönümüzdür , bir davranış kararı aşamasında olan gönlün " bunu yapmaktan haya ederim " beyanı , ilahi takdirde hayanın ne kadar önemli olduğunun ruh aracılığı ile gönül aynasında yansımasıdır .... Benim nacizane düşüncem böyle arkadaşlar.
  • Paylaş