Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce sayısalcı mı yoksa sözelci mi olmalıyım?

Orta son sınıfı öğrencisi olarak bu gün TEOG sınavına girdik. Hikayemi size anlatayım. 1'den 6. sınıfa kadar matematiğim hem 5 gelirken 7'den 8'e kadar hep 1 geliyor. Aslında bu birler babamın bilgisayar almasıyla başladı. Kafamı bilgisayara verdim. Bilgisayar Mühendisliği ile ilgili şeylerle uğraştım. Ben bilgisayar mühendisi olmak istiyorum ama sayısalda git gide düşüyorum. Bu günde konu anlatımına çalıştım ama kafam almadı. Biliyorum bende bir temel var ama bunu nasıl değerlendireceğim? :(Düzenle
Matematik gittikçe karmaşıklaşan bir konu. Onu anlamamanızda bilgisayarın bir etkisi olabileceğini düşünmüyorum. Bir yerden sonra anlayamıyorsanız ya hocalarınız kötüleşmiştir ya da artık konu anlayabileceğinizin üzerinde karmaşıklaşmıştır. Bilgisayar mühendisliği her mühendislik dalı gibi oldukça ileri bir matematiksel anlayış gerektirir. Önce problemin hocalardan mı yoksa sizin yeteneğinizin sınırlarından mı doğduğunu tespit etmelisiniz. Sınıfın matematik başarısından bunu rahatça gözlemleyebilirsiniz. Sözelde de sayısalda olduğu gibi iyi kazanç getiren, ruhen doyurucu meslekler var. Bir avukat da yeri geldiğinde bir mühendisten fazla kazanır. Yine de illa mühendis olacağım diyorsanız ki mühendis hendese yani matematik bilir demektir, sayısalcı olmaya kasmalısınız ki daha üniversitenin ilk senesinde kalkülüs nedeniyle çok zorluk çekmeyesiniz.
 • Paylaş
2

Şaman, Kim len bu yanıtı eksileyen, çıksın ortaya, daha iyisini yazdıysa en az on yanıtını beğeneceğime söz veriyorum...

Şaman, Bakın beni beğenmeyenlerin kim olduklarını aslında gayet iyi biliyorum, bana şimdi gidip bütün cemaatinizi eksiletmeyin yazıktır kardeşlerinize.

Bilgisayar alındıktan sonra diğer derslerinizin de notunu düşürdünüz mü? Eğer düşürdüyseniz sorun bilgisayarla fazla uğraşmanızdan kaynaklanıyor diyebiliriz. Sayısala karşı bir yeteneğinizin olmadığı anlamına gelmiyor yani bu. İstediğiniz bölüm sayısaldaysa sayısal seçin derim ben.

Öyle 1 gün çalıştım olmadı, 2 gün çalıştım olmadı demeyin ayrıca. Bu iş biraz zaman alacak haliyle. Arkadaşlarınızın çözemediği soruları çözmeyi deneyin, bu çok işe yarar mesela. Sonra belli başlı soru tipleri vardır matematikte, onların çözümlerini öğrenin. Bol bol soru çözün ve öğretmeninize soru götürün. Derslerde tahtaya kalkın. Zaten gayretinizi hocalarınız görünce size destek verecek ve ders çalışma isteğiniz artacak. Önemli olan başlangıçtaki bu sıkıntılı süreç yüzünden pes etmemek. :)
 • Paylaş
Öncelikle geç yanıt verdiğim için kusura bakma sayısal sözel ayrımına gelincede hangi bölümde daha başarılı isen onu okumalısın en önemliside hangisinde mutlu oluyosan orada olmalısın
 • Paylaş
Bence Matematik ile olan ilişkini değiştir, hoca değişikliği gibi. Oldukça önemli. Bilgisayar bilen ve sana işin keyfini anlatabilecek bir matematik öğretmeni desteği almalı ve sayısalcı olmalısın.
 • Paylaş
Bu sorudan ziyade kendin ne olursan mutlu ve maddi açıdan rahat olursun, bu soru üzerine kafa yormalısın. Sen aslında ne yaparken daha verimlisin ve bu yaptığın şeyler sana hayatında ne gibi imkanlar bahşediyor.

Ve bu konuyu düşünürken herhangi bir heves veya etki altında bulunmadan karar vermelisin... .
 • Paylaş
Sayısalcı mı, sözelci mi olacağını; hangi bölümün derslerine daha yatkın ve daha ilgili olduğun belirleyecektir.
 • Paylaş
Sayısal zeka varsa sayısalda ilerleyeblirsin hedeflerini belirle ve o yönde git. Bilgisayar Mühendisliği istiyorsun diye şimdiden eline bilgisayarı alıp sadece ona yoğunlaşırsan sözel bölümden meslekler seçmekle yetinirsin. O yüzden gerçekten ne olmak istedğine karar ver ve o yönde en yakın hedefine odaklan.

BİLGİSAYARI BİR KÖŞEDE BIRAK VE SAYISAL DERSLERE YOĞUNLAŞ.
Bunu gerçekten hakkıyla yaptıktan sonra hala sayısal derslerinde kötüysen hedefin için ek ders al ve eksiklerini gider derim.
Eğer yapamıyorsan da hayallerinden vazgeçip bilgisayarı sadece vakit geçirmek için kullanacağın bir oyuncak olarak görebilirsin.
BAŞARILAR
 • Paylaş
Ben sözelciyim ama hep sayısalcı olmak istemişimdir. Yani karar senin :)
 • Paylaş
Mühendis olmak idealinse, buna ulaşmak istiyorsan her şeyi göze alıp onun yoluna, sayısala gitmeni tavsiye ederim. Şöyle bi bakınca daha liseye geçmemişsin 7. 8. Sınıfta matematikten aldığın 1lerin hiç bir belirleyici oldugunu düşünmüyorum. Her şeyin sende bittiğini bil ve içinden gelen karara göre hareket et. Şimdiden seçeceğin yolda başarılar dilerim :)
 • Paylaş
Bu hangisi olayım sorusuna şu veya bu diye verilecek bir cevap değildir.kişi kendini hangi alanda iyi görüyorsa, hangi derslere yatkınlığı varsa, hangi dersleri seviyorsa onu seçmelidir. Şayet şu an popüler diye sayısal seçilirse mutlu olunmayan, hergün kahrolsun denen bi lise ardından üniversite hayatı yasanabilir
 • Paylaş
ABasit bir bölüm oku üniversitede sonrasında sertifika eğitim programlarına katılarak bilgisayar alanında istediğin sektöre yönelebilirsin. Bilgisayar mühendisi olman şart değil. 4 yıllık lisans diploman ve İngilizcen olduktan sonra Microsoft'un sertifika programları vs. var. Kendin de çalışarak programlama dillerini öğrenebilirsin, algoritma mantığını kavrayabilirsin. Ders başarısı ile matematik zekası çok başka olabiliyor.
 • Paylaş
Bence eşit ağırlık ol kafana göre takıl :)
 • Paylaş
Benim başıma da aynısı geldi. İlköğretimde matematiği çok severken 9. Sınıfta işler ciddileşti ve matematik 1'e düştü. Ama o da dile olan yatkınlığımı ortaya çıkardı. Bana kalsa ben de bilgisayar mühendisi olmak istiyordum fakat, sayısal bölümden bilgisayar mühendisliğine gitmek için lisede fizik kimya biyoloji de görüyorsun sanırım hala öyle(her sene bir şeyleri değiştirdikleri için emin değilim:) ) bana çok mantıksız geldi. Hadi matematiği zorladın yaptın lisede diyelim diğerleri ne olacak. Yeni arayışlara girmek her zaman iyidir, insana kazandırır.
 • Paylaş
Hangisini severek yapabiliyorsan ona gitmelisin eşit ağırlıkta var ama sonuçta bu hayat senin kesinlikle zevk aldığın konuya yönel
 • Paylaş
10 tane tavşanın peşinden koşarsan birini bile yakalayamazsın. Öncelikle bilgisayar, yazılım nelere kafa yoruyosan onlara ayırdığın vakti minimuma indir ve hobi gibi ilgilen güncel temel gelişmeleri takip etsen vs. yeterlidir. Matematik ve fen bilimleri ağırlıklı çalışman gerekiyor İlla ki bilgisayar mühendisliği istiyorum diyosan. İpin ucunu kaçırdığın zaman yakalaması zor bi ders matematik bu yüzden o ipin peşinde bi süre koşman lazım şimdi fazladan efor sarfederek. Kısacası senin probleminin temelinde matematiğe yoğunlaşamama var çünkü aklını muhtemelen bir çok yazılım eğitimi vs. gerekli ya da gereksiz olan pek çok bilgi ile doldurdun yahut kirlettin, beyin korteksini biraz temizlemen lazım :). Tüm bunları üniversite eğitimine bırak o zaman ve şuan sana lazım olan matematiğe yoğunlaş derim.
 • Paylaş
Sözelde hukuk ve psikolojinin dışındakiler bişeye yaramaz... Sen gene de sayısalı kasmaya bak. Bilgisayar mühendisliği geleceğin en önemli mesleği olacak
 • Paylaş
Sözelci ol kardeşim. Sayısalcı olup iletişim arızası birisi olacağına, sözelci ol SOSYAL ol... :)
 • Paylaş
Ben batmanda yaşıyorum. Lise 1'e geçeceğiz. Şu an hemen hemen bütün liselere tablet dağıtıldı. Ben kitaplardan ziyade elektronik ortamda çalıştığım zaman daha bir motive oluyorum. Bakalım inşallah tablet işe yarayacak. Acaba Sayısalmı, Sözelmi hangi sınıfta seçiyoruz?
 • Paylaş
1

Büşra Plak, 10. sınıfa geçerken tercih yapılıyor.

300 puanla alan bilgisayar Müh de var 500 de var , sayilari sallamis olabilirim ama illa bilgisayar okumak istiyorum diyosan oku derim tabi dipte olmak zirvede olmakta ayri seyler . Ayrica başarısızlığa katlanamiyorum diyosan da gec sözele bu senin dusunmen gereken bisey
 • Paylaş
Eğitim uzun bir süreçtir ve şuandaki durumun ne olursa olsun lise sonunda kendini oldukça geliştirmiş durumda olabilirsin. Nitekim daha liseye yeni başlayacaksın. Hırsına ve sabrına güveniyorsan sayısal olman en iyisi. Tek yapman gereken her gün ama her gün birkaç saatini ayırıp tekrar ve pratik yapman. Bunları son güne ertelersen olmaz yalnız sonra hayal kırıklıkları üst üste gelir.
 • Paylaş
2

Buse Dicle, Bu senin istediğin meslek ve ilgi alanlarınla alakalı bir durum . Mühendislik gibi sayısal alanlarda mutlu olabileceğine inanmıyorsan o yolda ilerle mutlu olamayacaksan hiç sayısal seçme . Ama ben ne olmak istediğimi bilmiyorum dersen 10. Sınıfta sayısal seçersin çünkü istediğin her üniversite bölümüne rahat girersin . Yapamazsan daha sonra yolunu bulursun.

Buse Dicle, Bu senin istediğin meslek ve ilgi alanlarınla alakalı bir durum . Mühendislik gibi sayısal alanlarda mutlu olabileceğine inanmıyorsan o yolda ilerle mutlu olamayacaksan hiç sayısal seçme . Ama ben ne olmak istediğimi bilmiyorum dersen 10. Sınıfta sayısal seçersin çünkü istediğin her üniversite bölümüne rahat girersin . Yapamazsan daha sonra yolunu bulursun.

Ben sözelciyim ama sayısalı daha çok seviyorum çünkü sayısal sözele göre daha kolay sözelde sayfalarca ezber yaparken sayısalda formülü bil yeter tabi karar yine senin :)
 • Paylaş
Madem ki bir idealin var neden peşinden koşmuyorsun ?
 • Paylaş
Hangisinde daha iyi ise onu seç
 • Paylaş
Sayısal
 • Paylaş
1

Hamza , eğer matematiğin iyi ve fizik kimya iyi değilse eşit ağırlıkcı ol derim

Eğer düzenli ders çalışıyorsan sayısalcı ol yok ama ben yan gelip yatarım sınava son iki gün çalışırım diyorsan sözelci. Sayısal ders her zaman emek çaba ister sürekli çözüm ister plan programla calışma ister.
 • Paylaş
Sayısal daha mantıklı meslek secenekleri daha iyi zaten sayısalı sayısalcılar da yapamıyo biraz sıksan yaparsın ama sözel öyle degil iyi bi fark atıp öne gecmen lazım
diye düsünüyorum :))
 • Paylaş
Sence aşık mı olmalıyım yoksa yalnız mı olmalıyım gibi bir soru kararsız olma yeter bence
 • Paylaş
Matematikte lise birde iyi bir temel oluşturabilirsin. Anlamadığın yerleri hocalarına sorarak, bol bol soru çözerek bu temel geliştirilebilir. İstediğin meslek bilgisayar mühendisliğiyse bunu başarabilirsin. Yapman gereken şey adım adım ilerlemek. (Matematikte özel ders verilir :) )
 • Paylaş