Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce sıfır bir araç mı almak mantıklı yoksa 1-2 yıllık arac almak mı? Bir de 30 bin liraya 2010-2011 model hangi aracı bulurum/önerirsiniz?

Öncelikle bu soruyu soran kişinin alacağı otomobilin segmentine karar vermiş olması gereklidir. Çünkü fiyat, marka, model, yıl, motor hacmi ve motorun kaç km'de olduğunu karşılaştırarak karar vermek için farklı ve birbirinden uzak segmentlerde karşılaştırma yapmak pek te doğru olmayacaktır. En basit bir örnek ile 30bin TL'ye 2005 model 100bin km de bir Citroen C5 bulunabilecekken aynı miktarda paraya 2011 model 40 binde 1.4 motor ve temiz durumda bir Ford Fiesta bulmak mümkündür. Fakat bakıldığında C5 Citroen'in D segmenti bir aracıyken Ford Fiesta B segmenti bir araçtır. Kişinin bu kararı verdiğini varsayarak, ki zaten ikinci el piyasasını göz önünde bulundurunca 30bin TL 'ye 2010-2011 model ancak B veya C segmentinde mantıklı, temiz bir otomobil bulanileceğini farkederek soruyu daha detaylı cevaplandırmaya çalışalım.
Elimizde 30bin TL varsa ve eğer belirli bir marka/model için yanıp tutuşmuyorsak ikinci el ilanları bulabileceğimiz sitelerde şöyle kriterler uygulayabiliriz:
Model: 2010 - 2011, KM: 10.000 - 60.000 - Motor hacmi: 1000 - 1600 cm^3 (ülkemizde motor hacimleri ve yaşa göre vergi uygulandığını hatırlayalım) , Kasa tipi, renk ve vites tipi çok kişisel seçimler bu yüzden bunları es geçiyorum. Bulunduğunuz şehir ve alışveriş yapmak için gidip gelmeye imkanınız olan şehirlerde yüzlerce seçenek karşınıza çıkacaktır. Bu noktada şu sorunun cevapları incelenmelidir:

inploid.com/t/2el-araba-alirken-nelere-dikkat-etmek-gerekir

Bazen sıfır araç almak yakın gelecekte uğraşılacak detaylar için çekici gelmektedir. Fakat yine bir örnekle belirtmek gerekirse 30bin TL'ye Renault'un alt sınıf kitle için ürettiği ve güvenlik zaafları olan sıfır bir Dacia Sandero alınabileceği gibi en azından sorudaki gibi 2010-2011 model ikinci el bir Opel Corsa veya Valkswagen Polo alınarak canınızı sıkmayacak sonuçlar elde edebilirsiniz. İşte aynı paraya sıfır ve ikinci el bu açıdan dikkate değer bir karar.İyi sürüşler!
 • Paylaş
Bu sorunun cevabı kişisel tercihlere, alınan ikinci el aracın durumuna bağlı olarak oldukça değişken...

Bazı gerçekleri ifade etmek gerekirse;

 • Otomobiller ilk bir yaşında yaklaşık %20-25 değer kaybeder, yıllar geçtikçe bu oran küçülür.
 • D segmenti otomobillerin sıfır fiyatları yüksek olduğundan, ilk bir yaşta oransal olarak aynı yüzdelerde olsa da, rakamsal olarak can acıtıcı bir düşüş yaşanır.
 • Sıfır, ilk defa çıkan ve henüz piyasası oluşmamış bir modeli almak her zaman daha risklidir. Belli markalarda tutacağı aşikar olan modeller vardır tabi, ancak ani kasa değişiklikleri bazen ters tepebilir. Eski düz farlı çok tutulan Toyota Corolla 1.6 GLİ/XLİ den sonra çıkan çift farlı Corolla Terra ları hatırlayın, bir anda bıçak gibi kesildi o dönem Corolla efsanesi. Belki de bu yüzden şu an Corolla bu yeni tutulan kasayı ve motoru değiştirme noktasında oldukça tedirgin davranıyor, makyajlıyor, Avensise benzetmekle yetiniyor, gibi.
 • Sıfır ve yeni bir kasayı kullanmanın verdiği tatmin duygusu çok başkadır, ilk defa o arabayı sizin sürüyor olmanız, her şeyi daha ilk sizin kullanmaya başlamanız, geçmişini düşünerek kaygılanmaktan bağımsız olmak, etraftaki bakışlar, bu başka bir duygu kısaca.
 • İkinci el dizel araba almak daha dikkat gerektirir. 1-2 yaşında ve 30-50.000 de görünebilir, ama gerçekte 100-150.000 de olup, kilometresi geri çekilmiş, servis kayıtlarıyla oynanmış ve yıpranma fark edilmesin diye özel oto bakım servislerinde ayrıntılı temizliğe girmiş olabilir. Bu araba çok gezen bir ilaç mümessili, ya da toptancının şirket aracı olup, yakıt parasını cebe indirmek adına çok yaygın olan kaçak mazot almış ve enjeksiyon pompası ömrünü tamamlamış ya da tamamlamak üzere olabilir. Bu arıza size 2500-3000 TL ye mal olabilir.
 • İkinci el benzinli araba almak daha az risklidir, yağı ve filtresi zamanında değişmiş, susuz kalmamışsa ve yanlış yakıt konmamışsa 1-2 yaşında benzinli motora neredeyse kolay kolay hiç bir zarar veremezsiniz. Araba sürekli aşırı yüksek devirlerde kullanılmışsa bu başka tabi, ama aklı başında biri ise eski sahibi büyük ihtimalle bu durum yoktur.
 • Piyasada az üretilmiş, az satılmış olan modelleri almak da satmak da daha zordur, değer kayıpları da değişkendir. Genellikle daha fazla olur.
 • Piyasada aşırı üretilmiş, çok satılmış modelleri de satmak zordur, lakin fiyatını biraz düşürmek her şeye yeter, hemen gider.
 • Donanım seviyesi yüksek araçların sıfır değerleri malum yüksek olur, ancak oransal olarak bu durum ikinci el fiyatlarına birebir yansımaz. Benzinli ya da dizel en çok satılan modelin ortalama fiyatına göre biraz yükseğine alıcı aranır, şayet ortalama fiyattan satışa çıkarılırsa malum satışı da kolay olur. Genellikle, full donanımlı aracına, ilave eklenti maliyetlerini de üzerine koyarak alıcı arayan hüsrana uğrar, bekler de bekler.
 • Şanzıman teknolojileri oldukça ilerlese de, yaşı yüksek arabalarda düz vites tercih etmek daha az risklidir, zira uygun kullanılmamış ve bakımı yapılmamış otomatik şanzımanların arıza durumunda masrafı oldukça yüksek olur.
Bu tespitlere göre, eğer tanıdığınız bildiğiniz birinin 1-2 yaşında 30.000 km. de bütün bakımları zamanında yapılmış, kazasız otomobilini alacaksanız, alın tabi, kafadan 40.000 TL lik bir modelde 5000-8000 TL kardasınız demektir. İlla tanıdığınızdan değil tabi, böyle bir arabayı bulabilmişseniz.


İkinci kısmı ile alakalı ise, 30.000 TL ye alacağınız arabayı ne maksatla, yılda kaç km., takriben kaç yıl kullanacaksınız ve satacaksınız? Şehir içi mi ağırlıklı yoksa şehir dışı ağırlıklı mı kullanılacak? Küçük araba mı büyük sedan mı?

sahibinden.com da, fiyat aralığını, yıl aralığını, benzinli, dizel tercihini, şanzıman tercihini yapın, maksimum kabullendiğiniz km. yi sınır yapın, soldan almak istediğiniz markanın modellerini tek tek yeni sekmelerde dökün, fiyat, km., ya da yıl sıralaması yapın, tercihinizi yapın.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1109 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları